
Florin Cîțu miniszterelnök kedden egyeztetett a vendéglátóipari munkáltatókkal
Fotó: Gov.ro
A szállodai, étterem- és vendéglátó-ágazat (HoReCa) munkáltatói felvállalják a vendégek gyorstesztelésének költségeit, anélkül, hogy mindez visszaköszönne az árakban – nyilatkozták két munkáltatói szövetség képviselői a román kormányfővel folytatott keddi egyeztetést követően. Florin Cîțu szerint a kormány nem akarja a koronavírus elleni oltás igazolásához kötni a vendéglátópari létesítmények szolgáltatásaihoz való hozzáférést.
2021. április 06., 15:112021. április 06., 15:11
2021. április 06., 15:172021. április 06., 15:17
Dragoş Petrescu, a romániai szálloda- és étteremüzemeltetők munkáltatói szövetségének (HORA) képviselője a Florin Cîțu miniszterelnökkel folytatott megbeszélést követően rámutatott, a vendégek tesztelése egyelőre lehetőségként merült fel, a június 1-jétől kilátásba helyezett újranyitással kapcsolatos valamennyi döntést az erre a célra létrehozott minisztériumközi bizottság keretében hozzák meg. A szakember úgy véli, nem lesz magas azoknak a vendégeknek a száma, akiket érkezéskor tesztelni kellene, mert egyre többen megkapják a koronavírus elleni oltást, és sokan igazolni tudják, hogy átestek a betegségen.
Călin Ile, a Romániai Szállodaipari Szövetség (FIHR) elnöke elmondta, arra biztatják a HoReCa-szektorban dolgozókat, hogy az ágazat minél biztonságosabbá tétele érdekében oltassák be magukat koronavírus ellen, de senkit nem fognak kötelezni erre. Ugyanakkor tárgyalásokat folytatnak a koronavírus elleni oltási kampányt koordináló bizottság illetékeseivel, hogy azok a vendéglátóipari alkalmazottak, akik fel akarják venni az oltást, jussanak hozzá könnyebben a vakcinához. Ile arról is beszámolt, hogy az oltottságot bizonyító, uniós szinten bevezetendő zöld igazolványt Románia is alkalmazni fogja, de csak külföldi utak esetén, az országon belüli üdüléshez nem lesz szükség erre.
A kormány nem akarja a koronavírus elleni oltás igazolásához kötni a vendéglátópari létesítmények szolgáltatásaihoz való hozzáférést – ezt már a miniszterelnök jelentette ki, miután megbeszélést folytatott a HoReCa-ágazat (szállodák, éttermek és kávéházak) munkáltatói szövetségeinek képviselőivel. „Senkit nem akarunk diszkriminálni, nem vagyok annak a híve, hogy beoltottakra és nem beoltottakra osszuk a lakosságot. Semmiképpen nem akarjuk e szempont alapján korlátozni az országon belüli utazásokat” – hangsúlyozta a kormányfő, hozzátéve, a külföldi utazások esetében Románia is tiszteletben tartja majd a zöld igazolvánnyal kapcsolatban hozandó szabályokat.
A keddi megbeszélésről beszámoló Facebook-bejegyzésben a miniszterelnök leszögezi, keresik a legjobb megoldásokat arra, hogy június 1-je után maximális biztonsági körülmények között indíthassák újra a vendéglátó ágazatot, és mindenkinek legyen hozzáférése a szolgáltatásokhoz. A kormányfő ugyanakkor méltányolta, hogy az ágazat képviselői az oltás felvételére biztatják a szektorban dolgozókat.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!