Hirdetés

Társadalmi és gazdasági bomba a lakosság elöregedése

Legalább 50 ezer egészségügyi asszisztensre lenne szükség, megakadályozandó a rendszer összeomlását •  Fotó: Gábos Albin

Legalább 50 ezer egészségügyi asszisztensre lenne szükség, megakadályozandó a rendszer összeomlását

Fotó: Gábos Albin

Egy nemrég napvilágot látott felmérés szerint a romániai lakosság elöregedése, a sérülékeny társadalmi réteg romló egészségi állapota, valamint az egészségügyi szakszemélyzet kivándorlása hatalmas kihívások elé állítja a következő években az ellátórendszert. A Krónikának nyilatkozó szakember elmondta, a folyamatot megakadályozandó, hangsúlyt kell fektetni a szakember-utánpótlásra, a képzett munkaerő megtartására.

Bíró Blanka

2022. május 14., 17:432022. május 14., 17:43

Az orvosok, asszisztensek, ápolók migrációja miatt Romániában kockázatossá válhat az egészségügyi ellátás, az országban még legalább 50 ezer asszisztensre lenne szükség, hogy a következő évek kihívásainak megfeleljen a rendszer. Jelenleg nincs égető hiány egészségügyi asszisztensből, a meghirdetett állásokra általában még többen is jelentkeznek, viszont hét-nyolc év múlva a jelenleg dolgozók mintegy egyharmada nyugdíjba vonul, és akkor összeomlás fenyegeti a rendszert – szögezte le megkeresésünkre Vasile Neagovici, a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei vezetője.

A témában a Frame tanácsadó cég a bukaresti Carol Davila Egészségügyi Posztlíceum és a Mioara Mincu Elméleti Líceum megbízásából készített felmérést, aminek eredményeit hétfőn tették közzé. Az Agerpres hírügynökség által közölt elemzésben arra mutatnak rá, hogy

Hirdetés

a lakosság elöregedése és a sérülékeny társadalmi réteg, azaz az idősek és a gyerekek romló egészségi állapota hatalmas kihívások elé állítja a következő években az ellátórendszert, „az elöregedés és a betegségek társadalmi és gazdasági bombaként ketyegnek”.

Romániában a legrosszabb a lakosság egészségi állapota

Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint az idősek aránya 20 százalékkal haladja meg a 14 évnél fiatalabbak számát, a következő években pedig ez az arány romlani fog. A 65 év felettiek száma meghaladta a 3,8 millió főt, ami a lakosság 17,5 százaléka, miközben a gyerekek száma 3,19 millió, vagyis 14,5 százalék. Ez év januárjában az 50 és 54 év közöttiek aránya 8,9 százalékos volt, ez a korcsoport 10–15 év múlva vonul nyugdíjba. A helyzetet tovább rontja, hogy Romániában a lakosság egészségi állapota és a várható élettartam a legrosszabb Európa-szinten, a szív-ér rendszeri megbetegedések jelentik a fő elhalálozási okot, a daganatos betegségek közül a tüdőrák okozza a legtöbb elhalálozást.

Az alkoholfogyasztás, az egészségtelen étkezés mértéke is nagyobb az európai átlagnál, a tinédzserek körében magas a túlsúlyosak és a dohányzók száma, és ez a mutató az elmúlt két évtizedben folyamatosan emelkedett.

A Frames elemzése ezekre az adatokra hivatkozva utal arra, hogy az országban sürgősen növelni kell az egészségügyiasszisztens-képzés mértékét. Szintén a statisztikai hivatal adataira támaszkodva közlik, hogy 2020-ban az országban 137 589 középfokú képesítéssel rendelkező asszisztens dolgozott, 18 ezerrel több, mint 2015-ben, mellettük még 16 784 felsőfokú képesítéssel rendelkező egészségügyi asszisztenst foglalkoztattak a rendszerben. Az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala adatai szerint Romániában az ezer főre jutó egészségügyi szakszemélyzet tekintetében sokkal rosszabb a helyzet, mint a többi tagállamban. E szerint 2019-ben Romániában ezer lakosra 3,2 orvos jutott, míg az uniós átlag 3,9 volt, illetve 7,5 egészségügyi asszisztens, miközben 8,4 volt az ezer főre eső uniós átlag.

Egy tanulmány szerint a közszférában dolgozó egészségügyi asszisztensek száma az elmúlt 23 évben 25 százalékkal csökkent, miközben az ellátásra szoruló betegek száma 12 százalékkal nőtt.

Elemzők szerint valószínű, hogy több mint 100 ezer romániai asszisztens dolgozik külföldön, Románia egyike a legtöbb egészségügyi szakembert az európai munkaerőpiacra kibocsátó országoknak, miközben itthon folyamatosan növekszik a hiány. Az Ápolók Nemzetközi Tanácsa (International Council of Nurses, ICN) arra mutat rá, hogy a koronavírus-járvány tovább rontotta az amúgy is törékeny globális helyzetet, a következő évtizedben világszinten még 13 millió ápolóra lenne szükség, a jelenleg dolgozó 28 milliót kiegészítve. Ezenkívül számíthatunk arra, hogy világszinten minden hatodik egészségügyi asszisztens a következő tíz évben nyugdíjba vonul, ami azt eredményezi, hogy 4,7 millió pályakezdőre lesz szükség, hogy őket helyettesítsék.

Az egészségügyi szakszemélyzet kivándorlása kihívások elé állítja a következő években az ellátórendszert •  Fotó: 123RF Galéria

Az egészségügyi szakszemélyzet kivándorlása kihívások elé állítja a következő években az ellátórendszert

Fotó: 123RF

Előtérben a magán egészségügyi ellátórendszer

A romániai lakosság hozzáférése az egészségügyi alapellátáshoz különösen vidéken okoz gondot, ami azt eredményezi, hogy a különben megelőzhető betegségekben szenvedő betegek állapota súlyosbodik. A kezelhető betegségek okozta elhalálozás nálunk kétszer nagyobb, mint az uniós átlag, ezek között szerepel a prosztata- és a mellrák – mutat rá az Európai Bizottság jelentése.

Az országban Vaslui megyében a legmagasabb – 23 százalékos – azok aránya, akik nehezen jutnak hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz, az erdélyi megyék közül Kovászna, Brassó és Szeben megyében a legrosszabb a helyzet, ezekben a megyékben a lakosság 9–15 százaléka nehezen fér hozzá az ellátáshoz.

A Frames elemzése szerint több megyében a szakemberhiány miatt gyakorlatilag lebénult a betegségmegelőző tevékenység. A versenyszféra ugyanakkor erősödik, a magánszakrendelők száma látványosan megnőtt tíz év alatt, míg 2010-ben 7716 működött, 2020-ban már 12 274, és idén az előrejelzések szerint a számuk meghaladja a 13 ezret. Ugyanebben az időszakban a magánkórházak száma is 75-ről 159-re emelkedett. A magán egészségügyi ellátórendszer üzleti forgalma 2020-ban 11 százalékkal nőtt 2019-hez képest, és 312 százalékkal emelkedett, összehasonlítva a 2011-es forgalommal, és elérte a 15,4 milliárd lejt. 2021-re 1 milliárd lejes forgalmat becsülnek, a mérlegek a későbbiekben készültek el. Mindebből következik, hogy a magánszféra nyomást gyakorolt a munkaerőpiacra, hiszen az ott dolgozó asszisztensek száma tíz év alatt megkétszereződött, 2020-ban meghaladta a 45 ezret. Összességében a magán egészségügyi rendszer 78 ezer alkalmazottat foglalkoztatott, 75 százalékkal többet, mint 2010-ben.

Folyamatosan „vadásszák” a tapasztalt, képzett asszisztenseket

Jelenleg nincs hiány egészségügyi asszisztensből, de 2030-ban a „dekrét-generáció” tagjai nyugdíjba vonulnak, ami azt jelenti, hogy az egészségügyi rendszerben az alkalmazottak egyharmada nyugdíjba megy, erre készülni kell, különben összeomlik az ellátás – fogalmazta meg Vasile Neagovici.

A szakszervezeti bizalmi rámutatott, a koronavírus-járvány időszakában nem volt idő és lehetőség a szakemberek képzésére, mindenkit alkalmaztak, akinek volt bátorsága, hogy a pandémia alatt helytálljon, viszont az ágazatban nagyon fontos a tapasztalat és a szaktudás. A következő években finanszírozni kell akár uniós alapokból a továbbképzéseket, és figyelni kell arra, hogy az ott dolgozó szakembereket meg tudják tartani a kórházak, hiszen a magánszféra, Nyugat-Európa folyamatosan lecsap a tapasztalt, képzett asszisztensekre, vonzó bérezést kínálva számukra. Neagovici felidézte,

már 2019-ben egy németországi szemináriumon elhangzott, hogy Németországnak a következő öt évben 50 ezer egészségügyi asszisztensre lesz szüksége, ezt saját képzéssel nem tudják fedezni, így Kelet-Európában toboroznak szakembereket.

Az érdekvédelmi szervezet háromszéki vezetője arra is kitért, hogy a 2018-as fizetések levegővételhez juttatták az egészségügyi alkalmazottakat, de azóta az infláció miatt sokat veszített reálértékéből a jövedelmük. Hozzátette, a feladatok egy részét korszerűsítik, digitalizálják, ezzel a meglevő állások egy részét sikerül talán helyettesíteni, de az egészségügyben mindig szükség lesz emberekre.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés