
Fotó: A szerző felvétele
2008. augusztus 05., 00:002008. augusztus 05., 00:00
„Tavaly a Covalact részvényeinek több mint 80 százalékát, idén áprilisban pedig a Primulact részvényeinek 80 százalékát vásárolta meg az amerikai befektető, és folyamatban van a Lactate Harghita Rt. részvényeinek megvásárlása is a befektetési alap részéről” – mondta el Kovács László. A két vállalat egyesítését jóváhagyta tegnap a versenytanács is, amely azt vizsgálta meg, hogy együttműködésük megfelel-e a piaci verseny szabályainak. A tervek szerint a három cég egyesítésével egy erős tejipari vállalat létesülne, mely nemcsak Romániában, hanem külföldön is forgalmazná termékeit, és a vezető tejtermékeket előállító cégek között szerepelne. „A Primulact eddig is forgalmazta termékeit az egész országban, az egyesített tejipari vállalat létrejöttével viszont a következő négy évben a befektető masszív beruházásokat fog eszközölni, így mind mennyiségi, mind minőségi fejlődés várható, az uniós szabványoknak megfelelő termékek pedig külföldön is megvásárolhatók lesznek majd” – fejtette ki Kovács László.
Kovács László, a Primulact Rt. igazgatója azt is elmondta, hogy három-négyszeresére szeretnék növelni a termelést. Így több nyersanyagra lesz szüksége a tejfeldolgozó üzemeknek, ami azt jelenti, hogy a két megyében megnő majd az igény a gazdák termékeire, ami mindenképpen fejlődést hoz az igazgató szerint az egész térségnek.
A Lactate Harghita legnépszerűbb termékeinek a túró és a sajt bizonyult az elmúlt időszakban, legismertebb márkaneveik a Dalia, a Muscel, valamint a Păltiniş. A Lactate Harghita szerepel Románia első tíz tejfeldolgozó üzemének a ranglistáján, 2006-os üzleti forgalma a pénzügyminisztérium adatai szerint elérte a 12,8 millió eurót, miközben 76 ezer eurós profitot regisztrált. A Primulact, szintén 2006-ban 6,4 millió eurós üzleti forgalmat bonyolított, és több mint 750 ezer eurós nettó profitot regisztrált.
Önálló menedzsment, közös fellépés
A SigmaBleyzer amerikai befektetési alap tavaly 7 millió euróért vásárolta meg a sepsiszentgyörgyi Covalact Rt. részvényeinek hetven százalékát. Akkor az amerikai befektetési alap, a SigmaBleyzer Southeast European Fund IV. már két éve működött Romániában, és a sepsiszentgyörgyi tejgyár volt az első jelentős szerzeménye. A SigmaBleyzer a romániai mellett ukrán és bolgár közepes vállalatok felvásárlásával foglalkozik. A sepsiszentgyörgyi tranzakcióból befolyt pénzt a gyár jelenlegi igazgatója, Ioan Bălan tehette zsebre, aki a „privatizációs kuponok” felvásárlásával vált többségi tulajdonossá. Az elmúlt év végén az amerikai befektetési alap 4 millió eurós tőkeemelést hajtott végre, így a gyár részvényeinek 96 százalékát birtokolja.
Minél több helyre eljutnának
Kovácshoz hasonlóan Ioan Bălan is úgy nyilatkozott tegnap a Krónikának, hogy ez a tranzakció a létrejött csoport gazdasági erősödésével jár. Bár mindkét gyár továbbra is különálló jogi személyként, önálló menedzsmenttel működik majd, mégis ugyanahhoz a csoporthoz tartoznak, ezzel erősítve egymást. A kiegészítés elvét alkalmazva pedig jobban be tudnak törni a piacra, hiszen a szerződéskötéskor együtt kínálják termékeinket – hangsúlyozta a Covalact igazgatója. „A Primulact a dobozos tejjel, a Covalact például az országban egyedi kecskejoghurttal járulhat hozzá a közös sikerhez” – véli Bălan. Hozzátette: közösen jobban fel tudják venni a versenyt a konkurenciával a piacon és a fejlesztések terén is. A cél az, hogy az országban minél több üzletlánchoz eljutassák termékeiket. A Covalact eddig kilenc környező megyében forgalmazza termékeit. A gyár jelenleg mintegy 450 alkalmazottat foglalkoztat, s naponta 200 ezer liter tej feldolgozására van kapacitása.
Bíró Blanka, Székely Zita
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?