
Fotó: E-nergia.ro
Az ExxonMobil továbbra sem kommentál „híreszteléseket vagy piaci spekulációkat”, de egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az amerikai vállalat eladásra kínálja európai – köztük romániai – földgáz- és kőolajlelőhelyeit.
2019. november 25., 12:372019. november 25., 12:37
Hivatalosan ugyan az ExxonMobil még mindig nem erősítette meg azokat a piaci értesüléseket, amelyek szerint lemondani készülnek mintegy 25 milliárd dollár értékű európai földgáz- és kőolajlelőhelyeikről, egyre gyakrabban találkozhatunk erről szóló értesülésekkel. A hétvégén a Reuters brit hírügynökség számolt be arról, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb eladására készül az amerikai vállalat, a teljes európai upstream üzletágukról le akarnak mondani, holott már 120 éve jelen vannak ezeken a piacokon. Az ExxonMobil lelőhelyei, amelyek eladását rebesgetik, Nagy-Britanniában, Németországban és Romániában vannak, Hollandiában a Royal Dutch Shell-lel közösen birtokolt Groningen gázlelőhelyet, amelyet a kormány 2022-ben be akar zárni, egyelőre megtartanák.
A sajtóhírek mindenesetre ellentmondanak a Klaus Johannis államfő által a minap tett kijelentésnek, ami szerint előfordulhat, hogy az ExxonMobil meggondolja magát, és nem vonul ki Romániából. „Előfordulhat, hogy az Exxon nem vonul ki, ezek a megavállalatok azt mondják, amit az adott helyzetben jónak látnak, és előfordulhat, hogy megváltoztatják a döntésüket, és mégsem vonulnak ki” – fogalmazott Johannis.
Bukarestben azt követően vált amúgy a napokban témává az ExxonMobil potenciális kivonulása, hogy Adrian Volintiru, a Romgaz vezérigazgatója bejelentette,
A vezérigazgató a román nyelvű sajtó szerint ezzel gyakorlatilag megerősítette, hogy az ExxonMobil vevőt keres a Neptun Deep projektben birtokolt 50 százalékos részesedésére. Mint ismert, a projekt másik fele az osztrák OMV-Petrom tulajdonában van.
Az amerikaiak eladási szándéka már korábban kiszivárgott a médiában. Szerdán a G4Media hírportál közzétett egy részletet abból a levélből, amelyben az amerikaiak a héten más piaci szereplőket értesítettek eladási szándékukról. Az ExxonMobil a Scotiabankot bízta meg vevő felkutatására. A román portál értesülése szerint
A Profit.ro hírportál szerint az amerikaiak eddig mintegy 700 millió dollárt fordítottak a Neptun Deep projektre, az ott rejlő földgáz kitermelése pedig további 3 milliárd dollárba kerül. A portál becslése szerint így a Romgaznak összesen 690-900 millió dollárt kellene fordítania arra, hogy megvásárolja a 15-20 százalékos részesedést, illetve hogy részt vegyen majd a kitermelésben.
Mint ismeretes, a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42-84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiség rejlik. A bukaresti parlament már tavaly októberben elfogadta a kitermelést szabályozó törvényt, de az olyan feltételeket tartalmaz, amelyeket nem tartanak elég vonzónak a befektetők, ezért az osztrák OMV-Petrom és az amerikai ExxonMobil egyelőre elhalasztotta a nyersanyag kitermelését.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!