
Padlót fogtak. A szakszervezet szerint tragikus a Tarom helyzete, a kormány bízik a cég fellendítésében
Világszerte rájár a rúd a légitársaságokra, a két román cég is válságban van. A járvány miatti utazási korlátozások tovább súlyosbították az évek óta válságban lévő Tarom helyzetét, de csődeljárásra kényszerítették a Blue Airt is. Mindkét társaságnak a kormány dobhat mentőövet.
2020. augusztus 12., 08:022020. augusztus 12., 08:02
2020. augusztus 12., 08:242020. augusztus 12., 08:24
Folytatódik az évek óta veszteséges, az utóbbi időben pedig kormányzati támogatásban részesített Tarom állami légitársaság kényszerű átszervezése. A stratégia részeként
A bukaresti közszolgálati rádió beszámolója szerint szeptemberben jár le a kollektív munkaszerződés, melynek értelmében átszervezés esetén a munkáltatónak legtöbb nyolc havi fizetésnyi végkielégítést kell adnia az alkalmazottaknak.
Aurel Cudov, a Tarom technikai személyzetét képviselő szakszervezet elnöke a vállalat vezetőivel folytatott tárgyalások után arra emlékeztetett, hogy
Amennyiben a cég megmentésére szánt pénzösszeget nem tudják visszafizetni, akkor azt átszervezési támogatásként kell hasznosítani. Ehhez az Európai Bizottság beleegyezését kérik. „A helyzet nem tragikus, nagyon tragikus” – nyomatékosította a szakszervezeti vezető.
Lucian Bode közlekedési miniszter néhány nappal ezelőtt még azt mondta, a Tarom pénzügyi gondjai üzemanyag-megtakarítással, valamint a bel- és külföldi irodák költségeinek csökkentésével is megoldhatók. „A légitársaságok világszerte, így Romániában is, óriási veszteségeket szenvedtek, több mint 95 százalékkal csökkentették járataik számát.
– fejtette ki egy korábbi interjúban a tárcavezető. A kormány egyébként további 65 millió euróval kívánja támogatni az állami légitársaságot. A vállalat vezetői szerint a cél az, hogy három éven belül a Tarom korszerű és versenyképes vállalat legyen.
Az 1954-ben alapított állami légitársaság ötven célállomásra közlekedtet járatokat, flottája huszonhárom repülőgépből áll, amelyek egy része elavult. 2018-ban a cég 2,7 millió utast szállított romániai járatain, legutóbb 2007-ben volt nyereséges.
A járványhelyzet súlyos válságba sodorta a korábban sikeres Blue Air fapados légitársaságot is, amely július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett a hitelezőivel.
A pénzügyi segítségnyújtásért cserébe az állam részesedést szerezne a cégben. Lucian Bode miniszter szerint az Orban-kabinet azzal a lehetőséggel is számol, hogy más országok példáját követve, bizonyos mértékben államosítja a légitársaságot. A Blue Air március 17-én állította le menetrend szerinti járatait, majd április elején 42–45 millió euró értékű kedvezményes hitelt kért a kormánytól, amelynek folyósítását a Ludovic Orban vezette kabinet április végén jóváhagyta.
A vállalat a korlátozások ideje alatt kényszerszabadságra küldte dolgozóinak kilencven százalékát, és kidolgozott egy üzleti tervet a nehéz pénzügyi helyzet átvészelésére. Július elején csődegyezségi eljárást kezdeményezett, a következő másfél évben százmillió euró adósságot kell átütemezznie.
A Blue Airt 2004-ben alapították, majd páneurópai szolgáltatóvá nőtt romániai, ciprusi, olaszországi és nagy-britanniai bázisokkal. A vállalatot Nelu Iordache üzletember hozta létre, akit 2017 decemberében hat év és három hónap börtönbüntetésre ítéltek az Aradot Nagylakkal összekötő autópálya-szakaszra szánt pénzalapok hűtlen kezeléséért. A Blue Air 2018-ban ötmillió utast szállított.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!