Hirdetés

Strandszezon strandidő nélkül

•  Fotó: Végh Balázs

Fotó: Végh Balázs

Alaposan megnyirbálta az erdélyi és partiumi strandok döntő többségének a bevételeit az elmúlt hetek szeszélyes időjárása: 20, akár 40 százalékos visszaesésről is beszélnek a létesítmények üzemeltetői. Mindössze a nagyváradi strand növelte forgalmát.

Krónika

2010. július 13., 10:292010. július 13., 10:29

Kétszer öntötte el az árvíz a sepsiszentgyörgyi fedett uszodát és a strandot. Az uszoda pincéjéből a múlt heti és a tegnapi szünnap alatt sikerült kiszivattyúzni a vizet, így fennakadás nélkül tudják fogadni az ügyfeleket, a strand azonban a kedvezőtlen időjárás miatt már három hete zárva tart. Nagy Zoltán, a két intézmény igazgatója a Krónika kérdésére elmondta, a strand történetében tavaly volt az első alkalom, hogy sikerült nyereséggel működtetni, de ehhez az szükséges, hogy a létesítmény legalább két hónapig teljes kapacitással üzemeljen. Egy szezonban hozzávetőleg 100 ezer lejbe kerül a strand fenntartása, naponta 150 köbméter meleg vizet pumpálnak a medencékbe, és hetente egyszer teljesen lecserélik a vizet. A felnőtteknek tíz lej, diákoknak és nyugdíjasoknak öt lej, kisgyerekeknek három lej a napijegy. Hogy a kiadásaik megtérüljenek, hétvégeken 1500–1700, míg hét közben legalább ötszáz vendégnek kell strandolnia. Nagy Zoltán elmondta, a háromhetes esős időszak nagy veszteséget jelent, hiszen amint megkezdődött a vakáció, elkezdődött a rossz idő. Az igazgató ennek ellenére optimista, úgy véli, ha most valóban beköszönt a kánikula, még bepótolhatják a kiesést.

Csíkban még bíznak a nyárban

„Ismét egy csütörtöki napra esett a nyár Csíkban” – fogalmazott keserűen a csíkzsögödi és a csíkszeredai Jégpálya negyedi strandok ügyvezetője, Bőjte István is. Elmondása szerint mostanáig csupán egyetlen hétvége volt, amelyen voltak látogatók. Amint arról beszámoltunk, a városi önkormányzat májusban adta át a város strandjait a Harviz Rt. ügykezelésébe, a vállalat azonban kiadta működtetésre a létesítményeket. Bőjte elmondta, ígéretéhez híven június 6-áig elkészültek a Jégpálya negyedi strand illemhelyiségei és öltözői, tehát kinyitottak, azonban a nagy esőzések miatt nem tudtak haladni a további munkálatokkal. „Megvan a homok, kialakíthatnánk a kézilabdapályát, de amíg ennyire vizenyős a talaj, nem tud rámenni az autó” – magyarázta. Elkészült a mozgóbüfé is, ami szintén csak a beüzemelésre vár.
A strandok ügyvezetője azonban reménykedik abban, hogy még lesz nyár az idén. A medencéket feltöltötték vízzel, mindent rendbe tettek, és most már csak a fürdőzni vágyókat várják. „Idén nem érte meg strandot vezetni, azonban az ember csak úgy tudja kideríteni, hogy érdemes-e, ha foglalkozik vele” – szögezte le Bőjte.

40 százalékkal kevesebben a Víkenden

A hűvös, szeles időjárás miatt a tavalyhoz képest idén mintegy 40 százalékkal csökkent a jegyet vásárló látogatók száma – tájékoztatta lapunkat a marosvásárhelyiek által csak Víkend-telepként emlegetett létesítmény igazgatója. Tavaly a nyári szezonban 800 ezer lejre rúgott a bevétel, idén ennek körülbelül a felére számítanak. Pedig jól jönne a pénz, ugyanis a helyi tanács határozatának értelmében ősszel szeretnék befedni az olimpiai méretű úszómedencét. Felnőttek számára a belépőjegy 5 lejbe, gyerekek számára 2 lejbe kerül.

Nagykárolyban kísérőprogramokkal próbálkoznak

A Szatmár megyei nagykárolyi termálstrand népszerűségét is megtörte a rossz időjárás. Moisa Csaba, a strand recepciósa lapunk kérdésére elmondta, a hideg május miatt a tavalyinál jóval kevesebben látogattak ki a fürdőhelyre az előszezonban. „Június is felemás képet mutatott, hiszen több volt az esős nap, mint a napsütéses órák száma. Az is nagy gond volt, hogy a meleg napokon is gyakran esett az eső, így az emberek nem tudták eldönteni, érdemes-e kilátogatni a medencékhez” – részletezte. Moisa szerint a nagykárolyiakat a forró termálvíz sem csábította a rossz időben is nyitva tartó strandra, mert a legtöbben tartottak a megfázás veszélyétől. „Amikor kisüt a nap, megugrik a forgalmunk, és telt házzal üzemelünk. Emellett a hétvégi diszkók és könnyűzenei koncertek, illetve a nemrég beindított gyerekprogramok is csalogatják a fiatalokat” – tette hozzá a strand alkalmazottja. A nagykárolyi termálstrandra nagyrészt a városból és Szatmárnémetiből érkeznek strandolók, de nem ritka, hogy az ország belsejében vagy a szomszédos magyarországi településeken élők is igénybe veszik a környék legjobban felszerelt vizes szórakozóhelyét.

Félix: 30 százalékos csökkenés

Rosszul érintette a Bihar megyei Félixfürdő strandjainak látogatottságát is a viharos, esős június, de akkora kiesésről nem beszélhetünk, ami ijedelemre adhatna okot – mondta el a Krónikának Constantin Prinoiu igazgató. „Természetes, hogy részben szabadtéri létesítményként nagyban függ az időjárástól a forgalmunk, de emiatt nem aggódunk, hiszen belső medencéink is vannak, amelyeket a szállóvendégek állandóan használnak” – magyarázta. A rossz idő miatt mintegy 30 százalékkal kevesebben fürdőztek az Apolló és a Félix strandon júniusban, mint tavaly ilyenkor. Mint megtudtuk, egy-másfél hete kezd helyreállni a forgalom, miután az érettségik is véget értek, és a felnőttek is lassanként kiveszik a szabadságukat, a most elmúlt forró hétvégén pedig már igazi tömeg pancsolt Félixen.

Olcsón, sokan strandolnak Váradon

Eközben nemhogy nem csökkent, húsz százalékkal nőtt a Nagyváradi Városi Strand forgalma az elmúlt év hasonló időszakához képest – tájékoztatta a Krónikát Bimbó-Szuhai Tibor, a Várad két fürdőhelyét működtető Piac- és Közterület-fenntartó Vállalat igazgatója. A főképp nyugdíjasok által látogatott váradőssi strandon júniusban tíz százalékkal voltak többen, mint tavaly ilyenkor. Az igazgató szerint ez főképp annak köszönhető, hogy a két váradi strand alacsony árakkal dolgozik: mind a belépőjegy, mind a benti közélelmezési egységekben kapható termékek ára könnyen megfizethető. „A váradiak elmehetnek Félixfürdőre, ahol 25 lejért tömegben, betonon tölthetik az időt, vagy egy magyarországi fürdőhelyre, ami még drágább, és az utazás is pénzbe kerül, vagy maradhatnak a könnyen megközelíthető és elérhető árú váradi strandokon” – mérlegel Bimbó-Szuhai. (A városban a felnőttek 7 lejért, a gyerekek, diákok, nyugdíjasok, katonák pedig 3 lejért strandolhatnak.) Úgy véli, az ár-minőségindex Váradon a legjobb, ezzel magyarázható a növekvő tendencia, amely még most, az esős-hideg nyárelőn is megmutatkozott. Az elmúlt hétvégén két nap alatt hétezren lubickoltak a városi strandon, ami abszolút csúcsnak számít – átlagosan ez a szám ugyanis 5–6000 szokott lenni.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés