
Fotó: A szerző felvétele
2009. március 09., 09:372009. március 09., 09:37
Kabátok, bundák, bőrdzsekik, cipők, övek és ezerféle más portéka csábította a váradiakat az Antonio Alexe Városi Sportcsarnokba szerdától vasárnapig a Cavi Expóra. Az elmúlt évekkel ellentétben ezúttal a létesítmény körfolyosójára szorult ki a rendezvény, mivel a nagyteremben sportesemények zajlottak, ezért nem is férhetett el negyvennél több stand – mesélte kérdésünkre Florenţa Iordache, az expót szervező bukaresti Cavior cég igazgatója.
A szűkös helyen azonban így is a fehérneműtől az édességig vagy akár a virágkompozíciókig szinte akármit vásárolhattak a látogatók, mindent kizárólag termelői áron. A szervező elmondta: a Cavior országszerte vándorol a vásárral, idén ez a negyedik rendezvényük. Iordache tapasztalatai szerint a váradi közönség többet vásárol, mint a bukaresti, és ez szerinte azért van így, mert a fővárosban a közepes fizetésből élők szinte nem is hallottak még expóról, míg a gazdagabbak szívesebben vásárolnak drágább, elegánsabb helyeken.
„Igényes a váradi publikum, sokkal inkább a minőséget, mintsem az árat nézi, de még nem érzi kínosnak expón vásárolni” – vélekedett az igazgatónő. Most is elégedett volt a látogatók számával és a befolyt pénz menynyiségével is, mint elmondta, egyáltalán nem érződik, hogy világszerte pénzügyi válság tombol. Elmondta: leginkább magánszemélyek jönnek egy-egy ruhadarabot vagy cipőt venni, de ő fontosnak tartja azt is, hogy a Váradon üzlettel rendelkező kisvállalkozók ráébredjenek: megéri hasonló vásárokról nagy tételben beszerezni a portékát.
Egy kiállító szatmári cég vezetője már távolról sem volt ilyen optimista.
„Az emberek csak jönnek, nézelődnek, s mennek tovább” – panaszkodott. Igaz, az ő standjánál csak méregdrága férfiöltönyöket lehetett kapni. „Senkinek nincs pénze manapság, ráadásul hasonló kiállítás is túl sok van mostanában, és a vásárlókat már nem érdekli” – vélte. Tőle nem messze azonban egy bukaresti kisvállalkozó női harisnyákat árult, és ő nagyon is elégedett volt a kereslettel.
Mint elmondta, még a fővárosból, közel hatszáz kilométerről is megérte leutaznia a bihari megyeszékhelyre. Gargya Sándorné és leánya Debrecenből érkeztek különleges édességeikkel. Pultjukon ott sorakoztak a békebeli házi karamellák, szintén házi készítésű Duna-kavicsok, aszalt szilva, sárgabarack, sárgadinnye, meggy, áfonya és eper, valamint a híres Zsanna-Manna reformédességek, amelyek kizárólag természetes alapanyagokból készültek, és cukorbetegek által is bátran fogyaszthatók, mivel nem tartalmaznak répacukrot.
„Nagyon szeretünk Váradra jönni, évek óta járunk” – árulta el a kisvállalkozó. Bár a legtöbb általuk kínált édesség a mi tájainkon ismeretlen, legtöbbször egy kóstolás elég, és már viszik is az árut.
A látogatók legnagyobb része örült annak, hogy gyakran vásárolhat expókon. Nem mindegy, hogy termelői áron vagy az üzletekben megszokott borsos összegekért vásárolhat ruhát az ember – vélte egy hölgy. A legnagyobb sikere a bőrárunak és a lábbeliknek volt, hiszen utóbbiakból már húsz-harminc lejért is kaphatott ki-ki kedvére valót. Nőnap alkalmából vasárnap tombolát is szerveztek, melyen a szerencsés vásárlók értékes nyereményekkel gazdagodhattak.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.