
Kiéheztek az emberek az utazásra. A sívakációk mellett az egzotikus utak iránt is érdeklődés mutatkozik
Fotó: Pixabay
Bár bizonytalanság lengi körül a külföldi utazásokat, sokan kelnek útra az év utolsó napjaiban: a zanzibári repülőjáratra elkeltek a helyek, a Maldív-szigetekre pótjáratot kellett indítani. A téli sportok szerelmesei is útra kelnének. Számukra egyelőre a belföldi sívakáció tűnik biztosabbnak, külföldi lesiklásban inkább csak januártól reménykedhetünk.
2020. december 19., 09:442020. december 19., 09:44
Az országban lesz síszezon, a külföldi sívakációk bizonytalanok ugyan, de rugalmas feltételek mellett a jövő év elejére lehet foglalni – összegeztek a Krónika megkeresésére utaztatásban érdekelt vállalkozók.
Beszámolójuk szerint a romániai sípályákon készülnek a szezonra. „Működnek a hóágyúk, karácsonytól arrafelé már sok helyen telt ház van, szilveszterre elkeltek a pályák közelében levő szálláshelyek, a két ünnep között és január elejére is jók a foglalási mutatók” – sorolta kérdésünkre László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Rámutatott, a turisták folyamatosan érdeklődnek a sívakáció iránt.
A TDM már két héttel ezelőtt megtartotta a vezetőtanácsi ülését, amelynek épp a síturizmus volt a témája, találkoztak a felvonósokkal, a hegyimentőkkel. Akkor az a javaslat fogalmazódott meg, hogy
hiszen ez utóbbi helyszíneken nagyobb kockázatnak vannak kitéve a turisták, mert szinte elkerülhetetlen a torlódás. Eközben a kisebb pályákon nincsenek zárt felvonók.
Az érintett vállalkozó elmondása szerint
ám ezt nem sikerült elérni, hiszen a veszélyhelyzetet meghosszabbító rendeletben a sípályák működését is országosan szabályozták.
László Endre ugyanakkor bizakodó, hiszen a pályák működése az óvintézkedések betartásával engedélyezett. A sízők már eleve viselnek kesztyűt, ha nincs rajtuk egészségügyi maszk, akkor símaszkot hordanak, a felvonókarok pedig 15–20 méterre vannak egymástól. A turisztikai szakértő hangsúlyozta, azokon a pályákon, ahol nincs zárt felvonó, tulajdonképpen csak a felvonó előtti sorban állást kell pluszban szabályozni, ami egyszerűen kivitelezhető, hiszen amíg a karra várakozik a síző, nem kell közel állnia az előtte levőhöz.
A külföldi sívakáció viszont egyelőre még bizonytalan, január elejéig az olaszországi sípályák zárva maradnak, Franciaországban regionális szinten dönthetnek, de ott sem szorgalmazzák a külföldi turisták érkezését. Svájc ki is mondta, hogy nem akarnak külföldieket a sípályáikra, azt szeretnék, hogy a belföldiek biztonságos körülmények között sízhessenek.
– részletezte László Endre. Kifejtette, vannak foglalások a januári és az utána következő időszakra osztrák sívakációkra, az ügynökségek rugalmas feltételek mellett tudnak foglalni, ha nem az utas hibájából marad el az utazás, vissza lehet mondani a foglalást. „Sokkal rugalmasabbak a visszamondási feltételek, mindenkinek alkalmazkodnia kell a megváltozott helyzethez” – szögezte le az idegenforgalmi vállalkozó.
A síturizmus visszaeséséről számol be ugyanakkor Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Kérdésünkre elmondta, náluk is van néhány belföldi foglalás, de ezek csak a forgalom elenyésző részét teszik ki. Ez a korábbi években is hasonlóan működött, a síkirándulásokat általában nyáron foglalták le a turisták, decemberre már kevesen halasztották, viszont idén nyáron a járványhelyzet miatt a nyári foglalások elmaradtak. „A külföldi sípályák nyitása, az országokba a beutazási feltételek bizonytalanok, bár még változhatnak, ez a turisták nagy részét elbátortalanítja, érdeklődnek ugyan, de nem foglalnak” – részletezte Joós Ștefan. Ugyanakkor biztatónak tartja, hogy
„Mindössze 5 százalékos előleget kérünk, majd még 15 százalékot, a teljes árat csak utazás előtt 21 nappal kell törleszteni. Javasoljuk az útlemondási biztosítás megkötését, amely a koronavírus-járványhoz köthető akadályokat is fedezi, ilyen módon a turista nem veszíti el a pénzét” – ecsetelte az utazási iroda képviselője. Jövő nyárra Törökországba, Görögországba, Bulgáriába és az országba foglalnak többen, de az egzotikus utak is jól mennek. Szilveszterre is volt forgalom, a zanzibári repülőjáratra elkeltek a helyek, a Maldív-szigetekre pótjáratot kellett indítani, a Dominikai Köztársaság is vonzó célpont, Egyiptomba még vannak helyek.
„A helyreállás apró jelei érzékelhetők, egy évig voltunk gyakorlatilag bezárva az országba, a lakásainkba, már most érződik, hogy jövő évben jobb lesz a helyzet a turizmus szempontjából” – fejtette ki Joós Ștefan.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!