
Fotó: Agerpres
2011. január 19., 09:502011. január 19., 09:50
A Világbank további technikai és pénzügyi támogatást nyújt Romániának egy új megállapodás keretében, amelyben a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal (EB) közösen vesznek majd részt, és amely valószínűleg két évre szól majd – jelentette be tegnap Peter Harrold, a Világbank romániai képviseletének igazgatója. Harrold emlékeztetett, az általa képviselt nemzetközi pénzintézet a jelenleg is futó megállapodásban rögzített szerepet kap az új szerződésben is. Jelezte ugyanakkor, hogy a kétéves futamidő lehetőségét az IMF vetette föl, a bukaresti kormánnyal ugyanakkor erről még nem folytattak konkrét tárgyalásokat.
Harrold közölte, az új megállapodás a jelenleg érvényeshez hasonló lesz, az utolsóként folyósítandó, 400 millió eurós hitelrészlet átutalásának körülményeit pedig már a következő hónapokban aláírandó új szerződésben rögzítik. A pénzügyi szakember arról ugyanakkor nem beszélt, mekkora összegről lenne szó, mint kifejtette, ezt később pontosítják. A világbanki képviselő úgy vélte, az új megállapodás tényét kedvezően fogadják a nemzetközi piacok, mivel a megbízhatóság jelének tekintik majd. „Románia valutaellátottsága nagyon jó. Az IMF a valutatartalékokat finanszírozza, ezért van szükség csupán elővigyázatossági (precautionary) megállapodásra” – hangsúlyozta Harrold.
Rámutatott ugyanakkor, hogy – bár a nemzetközi pénzintézetek továbbra is finanszírozzák az országot – minden érintett fél egyetértett abban: a következő negyedév gazdasági kérdéseivel kell foglalkozni, emellett pedig hosszú távú, több évre szóló tervet kell kidolgozni. Ennek szellemében a Világbankkal kötendő új megállapodás keretében az olyan kulcságazatokban szükséges reformokat is rögzítenek, mint a szociális ellátás, az egészségügy, az adórendszer korszerűsítése és egyszerűsítése, valamint az állami cégek működésének hatékonyabbá tétele.
„A szociális támogatási rendszer reformja nagyon bonyolult, mivel rendkívül alacsony hatásfokon működik. Biztosítjuk, hogy a rászoruló szegények támogatáshoz jussanak, de csakis azok, akiknek valóban szükségük van rá, és úgy, hogy ne bátorítsuk a munkakerülést” – hangoztatta Harrold. Az adórendszer korszerűsítésével kapcsolatosan kifejtette, túlságosan sok hivatalban kell különféle adókat és illetékeket fizetni, ezek száma jelenleg eléri a háromszázat. Ezekből azonban csupán húszat hagynának meg, a hasonló méretű országok példája alapján. Egyúttal arra is javaslatot tett, hogy az adókat és az illetékeket évente csupán egyszer gyűjtsék be, elektronikus úton, mivel ez akár húsz százalékkal magasabb bevételeket hozhat az államkasszának. Harrold szerint az elmúlt két évben Románia figyelemre méltó előrelépést ért el a reformok terén, még úgy is, hogy a politikai környezet ezt meglehetősen megnehezítette.
Romániában jelenleg is érvényben van egy, az IMF-fel, az Európai Unióval és a Világbankkal megkötött külső finanszírozási hitelszerződés, amelynek nyomán a nemzetközi pénzintézetek összesen mintegy 20 milliárd eurós hitelt folyósítanak az országnak. Az IMF küldöttsége január 25-én érkezik Bukarestbe, hogy felmérje, sikerült-e a kormánynak teljesítenie a 2010 utolsó negyedévére vállalt reformintézkedéseket, és azért, hogy az új, a korábbi hírek szerint mintegy 3,6 milliárd eurós megelőző jellegű hitelről tárgyaljon. Ez azt jelenti, hogy Románia nem veszi föl a rendelkezésére bocsátott pénzt, csupán abban az esetben, ha égető szüksége van rá. Annak fejében ugyanakkor, hogy folyamatosan a rendelkezésére áll az összeg, évente 0,3 százalékos díjat kell fizetnie.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.