
Fotó: Krónika
2008. március 19., 00:002008. március 19., 00:00
Az 1967-ben megalapított francia cég alumínium félpótkocsikat gyárt. „Hathektárnyi területet vásárolnának meg elsõ lépésként, amennyiben úgy döntenek, hogy nálunk építik meg a gyárat. Ebben a raktereket állítják majd össze. Ha mellettünk döntenek, az 200 új munkahelyet jelenthet a városnak. Szakképzett férfimunkaerõre van szükségük, ami azért jó, mert Szalontán hagyománya van a fémmegmunkálásnak” – tájékoztatott Török Lászkó, a város polgármestere. A cég heteken belül dönt arról, hogy Romániában vagy Lengyelországban hozzák létre az új fiókvállalatot. A szalontaiak felajánlották a franciáknak, hogy vállalják az útépítést a majdani gyárig, illetve gondoskodnak annak gáz- és áramellátásáról. Amennyiben a befektetõk Szalonta mellett döntenek, szakosztályokat is indítanak a hajdúvárosban, hogy gondoskodjanak a munkaerõ-utánpótlásról. „Vonzanunk kell a befektetõket, hiszen hiába biztatjuk itthon maradásra a fiatalokat, ha nem találnak munkát, és nem tudunk nekik megfelelõ életkörülményeket biztosítani” – mondta Török László polgármester.
A Benalu Európa vezetõ alumínium félpótkocsikat gyártó vállalata, a francia cég a honlapján található adatok szerint jelenleg 320 alkalmazottat foglalkoztat, és 2900 utánfutót gyárt évente. A legyártott pótkocsik 35 százalékát szánják exportra. A városban már mûködik egy, a gépkocsiiparba beszállítóként termelõ gyár: a cseh IPEC cég által épített gyárban az Arvin-Meritor nevû francia–amerikai vállalkozás készít ablakemelõ motorokat Renault és Dacia gépkocsikhoz.
F. N. L.
Új képernyõüzem Biharban
Már a hét folyamán elkezdhetik a Samsung folyadékkristály-kijelzõs képernyõk gyártását a dél-koreai Hanil Electronics múlt pénteken átadott újpalotai gyárában – közölte a Krónikával Boby Heo, a cég termékmenedzsere. A Real Zidan Ingatlanügynökség és a Hanil együttmûködésének köszönhetõen mintegy 250–300 munkahely létesül majd a Bihar megyei településen. A 6500 négyzetméteres, könnyû fémszerkezetû gyárcsarnokot tíz hónap alatt építették fel. Az elsõ, 3000 négyzetméteres üzemet szintén az ingatlanügynökség építette fel, a dél-koreai cég bérlõje a gyáraknak. A két beruházás együttes értéke megközelíti a hárommillió eurót. Az új gyárat ünnepélyes körülmények között adták át, Dan ªerb, az ingatlanügynökség vezetõje, és Boby Heo termékmenedzser köszöntötte a meghívottakat, majd ortodox szertartás szerint szentelték be az új épületet. A gépsorok már helyükön, de egyelõre még letakarva sorakoztak a gyárcsarnokban. A dél-koreaiak Nagyváradon szerettek volna egy nagyobb gyárat létesíteni, ám a beruházás elakadt, mivel a prefektúra kifogást emelt a beruházással kapcsolatos önkormányzati határozatok ellen, és mint utóbb kiderült, a Hanilnak szánt terület tulajdonjoga sem volt tisztázott. Jelenleg kormányhatározatot vár a váradi polgármesteri hivatal, hogy saját tulajdonába vehesse a majdani mûszaki park területét.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?