
Fotó: Mediafax
2009. június 11., 10:442009. június 11., 10:44
Spontán sztrájkkal kényszerítették ki tegnap reggel a vasutasok az elmaradt májusi bérek kifizetését: a bukaresti és a konstancai területi vasúti igazgatóság fennhatósága alá tartozó vasúti alkalmazottak munkabeszüntetése miatt nyolc szerelvény – köztük egy Budapestre, egy Temesvárra és egy Brassóba tartó – vesztegelt reggel másfél óráig többek között a bukaresti Északi pályaudvaron, Chitilán és Titun.
Gheorghe Popa, a vasúti teherszállítók szakszervezetének vezetője elmondta, az ágazat vezetése szerint a banki átutalások késlekedése miatt nem kapták meg az alkalmazottak a pénzt. Florin Dobrescu, a Vasútszövetség édek-képviseleti vezetője szerint a spontán sztrájkot a forgalomirányítók kezdeményezték, akik a májusi előleg felét kapták meg, míg az áruszállító részleg alkalmazottai egyetlen lejt sem kaptak. Csupán az utasszállító ágazat fizette ki maradéktalanul az alkalmazottait. Ám itt sem teljesen elégedettek a vasutasok, nehezményezik ugyanis, hogy az állam nem fizette ki a szubvenciókat.
A kelet-romániai vasutasok demonstrációja erdélyi és bánsági kollégáikat is fellelkesítette: Grigore Mare, a Vasút Szabadsága nevű kolozsvári szakszervezet vezetője közölte, a területi igazgatóság áruszállító részlegének 1900 alkalmazottja nem kapta meg a májusi előleget, ezért ő is sztrájkkal fenyegetőzött.
Az összeg fejenként 400 és 900 lej körüli. Mint kifejtette, épp most írták alá a kollektív munkaszerződést, amelyben lemondtak bizonyos pótlékokról, ezért úgy vélik, most a vezetésen a sor, hogy teljesítse vállalásait. Leszögezte: a vasutasok nagyon dühösek, és fennáll a veszélye, hogy tiltakozó akciókba kezdenek.
A temesvári területi igazgatóság alkalmazottai tegnap azzal fenyegetőztek, hogy az elmaradt bérek miatt ma a megyeháza elé vonulnak tiltakozni, ott ugyanis mintegy 3000 alkalmazott nem kapta meg fizetését.
A tiltakozások nyomán a Román Vasúttársaság (CFR Rt.) bejelentette: a bukaresti vasúti igazgatóság alkalmazottainak bérhátralékát – 950 ezer lejt – még kedden átutalták, további 4,5 millió lejt pedig tegnap utaltak át az ország többi területi igazgatóságán dolgozó vasutasok bérének kifizetésére. Az illetékesek szerint a vasutasok bankszámláin legkésőbb ma meg kell jelennie az átutalt összegnek.
A vasúttársasággal szerződésben álló Bancpost közölte: az átutalások sebessége az ügyfelekkel megkötött szerződésekben rögzített időpontokon múlik, a pénzintézet ugyanakkor nem kívánta kommentálni a CFR kijelentését, miszerint a bérek a banki ügyintézés lassúsága miatt késnek.
A CFR közleményben reagált a sztrájkra. A kommüniké szerint a munkabeszüntetés indokolatlan volt, és további pénzügyi nehézségeket okoz a cég számára, amelyek a bérekre is hatással lesznek. A dokumentum rámutat: a vasúttársaság vezetése még az elmúlt héten tájékoztatta a vasutas szakszervezeteket arról, hogy jelentős anyagi gondokkal küzd, ezért a béreket részletekben utalják majd át.
Ezért a bukaresti, kolozsvári, jászvásári és brassói területi igazgatóságoknak kedden, a temesvári, craiovai, konstancai és galaci igazgatóságoknak pedig tegnap utalták át a béreket. A közlemény szerint a reggel 10 és 11 óra 25 perc közötti munkabeszüntetés összesen 25 járatot érintett, amelyek 30 és 90 perc közötti késést halmoztak fel, ami a bérekre is kiható anyagi hátrányt okozott a cégnek. A közlekedési tárca szerint egyébként a kedden átutalt összeg informatikai problémák miatt nem jutott el a vasutasokhoz.
Radu Berceanu közlekedési miniszter tegnap közölte: már többször is tudatta a vasutas szakszervezetek vezetőivel, hogy amennyiben a vasutasok nem hajlandóak bizonyos pótlékokról lemondani, eljön az az idő is, amikor nem lesz pénz a bérek kifizetésére.
A pénzhiányt többek között a válsággal indokolta, mint kifejtette, a CFR áruszállító ágazatában a tavalyihoz képest felére csökkent a forgalom és a bevétel. Megállapította, bizonyos pótlékok csökkentése és egyes tevékenységek ésszerűsítése nélkül nem lehet szó béremelésről. A miniszter leszögezte: bár tegnap kifizették a béreket, és a vasúti forgalom újraindult, a probléma továbbra sem oldódott meg.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.