Hirdetés

Pénteken rajtol a végkiárusítás

Miközben alig néhány bolt jelezte az erdélyi és partiumi városok önkormányzatának illetékes osztályán, hogy január 15. és április 15. között szezon végi végkiárusítást kíván tartani, addig több településen is azt tapasztaltuk, hogy ennél jóval több bolt várja árejtéssel vevőit.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Végh Balázs

Nagy Orsolya

Forró Gyöngyvér

2010. január 15., 08:542010. január 15., 08:54

Ugyan a karácsony előtti bevásárlási lázat követően a legtöbb ruházati cikkeket és lábbeliket árusító bolt kirakatában megjelentek a hatalmas árleszállításokat hirdető feliratok, csak pénteken rajtol hivatalosan a szezon végi végkiárusítás, amely a vonatkozó törvény szerint január 15. és április 15. között tart. A jogszabály pedig nemcsak arról rendelkezik, hogy mikor lehet hivatalosan kiárusítási akciókat rendezni, hanem azt is szigorúan megszabja, hogy az árejtésre készülőknek be kell jelenteniük ebbéli szándékukat a helyi önkormányzat illetékes osztályán. Kérésüknek tartalmaznia kell az akció időtartamát, illetve a leszállítás mértékét egyaránt.

Ugyan viszonylag tetemes, 500 és 3000 lej közötti pénzbírság vár azokra a boltosokra, akik nem tesznek eleget az előírásoknak, igen kevesen vannak azok, akik hivatalos keretek között ejtik meg a szezon végi végkiárusítást.
Miközben a városok bevásárlóutcáin, a plázákon végigsétálva azt tapasztaljuk, hogy alig akad olyan ruházati cikkeket, öltözködési kellékeket, lábbeliket árusító cég, amely ne 10–70 százalék közötti kedvezménynyel próbálná becsábítani a vevőket, a Krónika munkatársai által megvizsgált városok egyikében sem érte el az ötöt azoknak a cégek a száma, amelyek bejelentették végkiárusítási szándékukat.

Nagyvárad: árleszállítások mindenütt

Nagyváradon például csütörtökig mindössze négy cég jelezte, hogy szezonvégi kiárusításra készül – tudtuk meg a városháza sajtóosztályától. Azonban az is kiderült, hogy idéntől megszigorítják az ellenőrzéseket, ezentúl a helyi közösségi rendőrség jár boltról boltra, hogy meggyőződjön az árleszállítások szabályosságáról. Akiket törvénysértésen érnek, 200–1000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak. A nagyváradi sétálóutca kirakataiban eközben mindenütt embernagyságú plakátok hirdetik, hogy éppen mekkora árkedvezmény várja a vásárlókat az üzletben. Az eladók azonban félve, vagy egyáltalán nem nyilatkoztak.

Az Adidas sportszereket árusító márkabolt nyolc éve működik a korzó közvetlen közelében, itt egyelőre csak a karácsonyi árleszállítások vannak érvényben, ami tíz-tizenkét százalékos kedvezményt jelent. A bolt dolgozói érdeklődésünkre elmondták: már készülnek a kiárusításra, ami huszonöt százalékos leszállítást jelent majd. A cég Lotus plázabeli márkaboltjában már múlt péntek óta érvényben van a kedvezmény, de azzal, hogy egy egyszerű akciónak vagy a bejelentendő kiárusításnak számít-e, nincsenek tisztában.

Annyit azért elmondtak: a kedvezmények ellenére sem tódulnak a vásárlók tömegével az üzletbe, hiszen a márkabolt borsos árakkal dolgozik, a gazdasági válság pedig még az addigi fluxust is megakasztotta. „Van, aki azt hiszi, hogy a 175 lejes sportcipő 175 ezer régi lej, vagyis 17,5 lej, aztán amikor felvilágosítjuk, csalódottan távozik. De azért megvannak a hűséges vásárlóink is” – ecsetelték.

A korzón talán a legnagyobb engedményt a Terranova üzlete kínálja, s bár az elárusítók itt sem hajlandók a sajtó kérdéseire válaszolni, azt nem tarthatják titokban, hogy a legtöbb terméken közel hetven százalékos diszkont van. A nemrégiben, a válság beálltakor outletté alakult Leonardo bolt féláron kínálja több ruházati cikkét, a közeli Gottinál pedig 1+1,5-ös akciót találtunk, bár az üzletek  általános gazdasági helyzetéről itt sem nyilatkozott senki. Ezek a boltok egyébként egyelőre nem is jelentettek be kiárusítást, a városházán egyelőre csak a Carrefour és a Real hipermarketek, az Adrian helyi tulajdonú konfekcióbolt, illetve a Fashion Retail ruhásüzletek erre irányuló szándékáról tudnak.

Szatmár: érződik a válság

Szatmárnémetiben van olyan márkabolt, ahol már december végén szezonvégi kiárusítási akciót hirdettek. „Rögtön karácsony után, december 26-án indítottuk az árleszállítási kampányt, amely január végéig tart. Ez a kedvezmény viszont csak bizonyos termékekre érvényes, nem minden árucikkünkre” – közölte lapunkkal Sike Enikő, az egyik központbeli ruházati márkabolt üzletvezetője. Az eladók szerint a szatmári vásárlók nagy részét az üzletekbe vonzzák a leértékelések, de csak kevesen vásárolnak.

„A legtöbben csak nézelődni, és nem pénzt költeni térnek be. Ilyenkor kicsivel több a vásárló, de nem számottevő a különbség az év többi hónapjához képest. Mi egyébként január 8-án 50 százalékos árleszállítást hirdettünk, amely a téli árukészlet erejéig fog tartani” – mesélte egy nevét elhallgatni kívánó cipőbolti eladó, aki szerint tévhit az, hogy az árleszállításkor roszszabb minőségű árut kínálnak a vevőknek. „Ugyanazokat az árucikkeket címkézzük át, melyek már korábban is a polcon voltak” – tette hozzá kiszolgáló. A szatmárnémeti belvárosában működő divatüzletek között olyat is találni, amely idén januárban 60 százalékot enged el a ruházati cikkek eredeti árából.

„Tavalyi, az év elejei leárazások alkalmával 70 százalékos volt a kedvezmény. Idén ez 10 százalékkal kevesebb” – fogalmazott Sike. A válság miatt nemcsak az árak kisebbek, de kevesebb üzlet is hirdetett nagyszabású árejtést. „Ebben az évben négy cég jelezte nálunk, hogy leszállítja a szezon végi készletének árait. Ezek a vállalkozások 30 és 50 százalékkal adják kevesebbért ugyanazt, mint egy hónappal ezelőtt” – nyilatkozta lapunknak Florin Maier, a szatmárnémeti polgármesteri hivatal kereskedelmi és engedélyeztetési irodájának vezetője. A hivatalnok szerint az árleszállítások során idén a tavalyihoz hasonló értékekkel dolgoznak a kereskedők. “Túlzottan nem vihetik le az árakat, mert azzal vétenének a verseny etikai szabálya ellen. A termékeket nem adhatják a beszerzési áruknál kevesebbért” – részletezte Maier.

Kisvárosi visszafogottság?

A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalban mindössze két cég jelentette be, hogy szezon végi kiárusítást tart: a Kings és a Driver, tudtuk meg. Ezzel pedig a tavalyhoz képest felére csökkent a szezon végi kiárusításra vállalkozók száma. Kovács László, a Kings ruházati üzletek tulajdonosa a Krónikának elmondta, esetükben inkább átszervezés miatt kerül sor a kiárusításra. Mint felidézte, tizenhárom éve működtet gyermek- és felnőttruha-, valamint cipőboltokat, ám évről évre gyengébb az eladás. Tavaly 80 százalékkal esett vissza a forgalom, panaszolta el Kovács László. A vállalkozó kénytelen egyik üzletét bezárni, ezért meg kell szabadulnia a raktárban felhalmozott árukészlettől.

A Kings üzletlánc eddig is úgy maradt fenn, hogy kis árréssel kínálta a termékeket, ugyanazt a ruhát a belvárosi üzletekben gyakran kétszeres áron lehetett megvenni. A kis árrés kis árengedményt tesz lehetővé, a kiárusításon sok esetben a kereskedő nem nyer semmit, magyarázta Kovács László. A tulajdonos szerint a gazdasági válság mellett a ruhaboltokat a turkálók elterjedése is sújtja. Ugyanakkor január-február a legrosszabb időszak, mert téli ruhát már nem, tavaszit még nem vásárolnak.

Bogyó Mirella a Driver Kft. tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, megpróbálja eladni az idei terméket, mert jövő télre már kimennek divatból. Bár 30–40 százalékos árengedménnyel kínálja a ruhákat, mégsem számít nagy forgalomra. Az üzletaszszony elmondta, decemberben, az ünnepek előtt volt olyan mértékű eladás, amilyen minden hónapban kellene hogy legyen, hogy elfogadható nyereséggel dolgoznak.

Hasonló a helyzet Csíkszeredában is, ahol szintén csak szerény számban találunk olyan boltokat, amelyek már kirakatban hirdetnék, hogy árleszállítással kínálják termékeiket. Kövér Katalin, a polgármesteri hivatal végkiárusításokat is követő kereskedelmi irodájának igazgatója szerint itt még nem annyira népszerű a törvény adta lehetőség, hiszen eddig mindössze két cég adta le árcsökkentéséről szóló papírjait, amelyből egyikük vissza is vonta azt. „Csíkszeredában az országos átlagnál tovább tart a tél, így a szezonárut megpróbálják eladni februárban és márciusban is” – magyarázta az igazgató. Egyébként lapunk értesülései szerint a városban engedményt is tesznek a törvény kapcsán, így akár még februárban is eladhatóak a sífelszerelések, bakancsok, téli kabátok piaci áron.

Kövér Katalin arról is beszámolt, hogy a megyeközpontban is élhetnének lehetőségükkel a kereskedők, hiszen az árleszállítások révén bebiztosíthatnák magukat, s nem kellene az árut raktárba küldeni, amire szintén ráfizetnek. „Sajnos nálunk még nem igazán értik, hogy miről szól ez a lehetőség, pedig könyvelési szempontból igen előnyös megoldás lenne az üzletvezetők számára” – részletezte a szakember.

„Nálunk vannak árleszállítások, de nem mindenre. Inkább az olyan téli darabokra, amik karácsonyiak, szalvéták, gyertyák, vagy azokra, amelyek iránt korábban alig volt kereslet” – magyarázta kérdésünkre egy neve elhallgatását kérő bolti eladó.
Az akciós árut viszont nagy érdeklődéssel fogadják az emberek, hiszen sokan ilyenkor, szezon végén szerzik be a téli ruhákat, sportfelszereléseket a következő évre. „Én már várom az árleszállításokat, mert szeretnék egy jó bakancsot vásárolni, de teljes áron nem tudom megengedni magamnak. Amint olcsóbban kínálják, megveszem, s jó lesz jövő télen is” – mondta egy vásárló.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés