
Fotó: Krónika
2007. november 07., 00:002007. november 07., 00:00
„Jelentős gazdasági előnyt jelent ez Csíkszereda számára más székelyföldi városokkal szemben, és nem elhanyagolandó az sem, hogy a társaság közel négyszáz kamionja utáni adó a városkasszát gyarapítja majd” – ecsetelte Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere a beruházás jelentőségét. A telephelyet egy háromhektáros területen kívánják kialakítani a Hargita utcában, ahol a mostani ideiglenes parkoló is található. Ezt a létesítményt bővítik és építik ki: új székhely, garázs, töltőállomás, szerviz, valamint autómosó épül, ugyanakkor ott végzik majd a kamionok műszaki vizsgálatát is. A tervek szerint nem csupán a Waberer’s autóinak, hanem más szállítócégek kamionjainak éves műszaki vizsgáját is lebonyolítja majd a cég. A beruházás értéke körülbelül 4,5 millió euró. „Mivel itt nincs autópálya, és az ipar fejlettsége is minimális, meg kellett fontolni, hogy érdemes-e Csíkszeredába kamionterminált építeni. Az egyik meggyőző érv az volt végül, hogy a város Románia közepén helyezkedik el, így az ország minden gazdaságilag fontos pontjához hamarabb eljuthatunk” – fejtette ki Kristály Péter, a csíkszeredai Waberer’s Csoport igazgatója. Kedvező időjárási feltételek esetén már december végén elkezdik az építkezést, de legkésőbb jövő év márciusában nekifognak, és augusztusban tervezik befejezni az új létesítményt. A kivitelező cég kiválasztása most van folyamatban, tudtuk meg a cég igazgatójától. A választás során a Waberer’s a helyi vállalatokat igyekszik előnyben részesíteni, hogy ezáltal is segítse Csíkszereda gazdasági fellendülését. A logisztikai cég 2000-től működik a Waberer’s Holding Zrt. romániai leányvállalataként. A Somitco Trans Kft. két autóval kezdte meg tevékenységét 1998-ban, majd a cég később a Waberer’s tulajdonába került. Ma már 370 kamionnal rendelkeznek, de folyamatosan igyekeznek bővíteni, jövőre harminccal, majd további kétszázzal szeretnék emelni az autók számát. „Így 600 autós parkról beszélhetünk majd, ha elkészül a telephely” – mondta el Kristály Péter. A tervek szerint 2010-re már ezer autóval rendelkezik majd a logisztikai cég. „Annyira korszerű és könnyen kezelhető autókkal vagyunk felszerelve, hogy a nők is elboldogulnak vele, így négy hölgy pilóta is az alkalmazásunkban áll” – jegyezte meg Kristály Péter. A cég Szatmárnémetiben, Aradon és Bukarestben is rendelkezik kirendeltséggel, ahová 100-100 kamion telepítését tervezik. A Waberer’s jelenleg 600 alkalmazottat foglalkoztat Csíkszeredában. A kamionpark kiépítése új munkahely-lehetőséget is jelent az ittenieknek, bár mint a cég igazgatója kiemelte, problémát jelent a székelyföldiek románnyelv-tudásának hiánya, ami feltétlenül szükséges a cégekkel való kapcsolattartásban. „Mindemellett problémát jelent még, hogy nem beszélhetünk igazán iparról Csíkszeredában, illetve a Székelyföldön, de reméljük, hogy mi leszünk a mag, ami idevonzza a befektetőket, azáltal, hogy a szállítás megoldott kérdésnek tekinthető” – mondta el a Waberer’s igazgatója.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.