Hirdetés

Padlófék után araszol a romániai autópiac – Az ágazat a kormány segítségét várja

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Meredek lejtőre került az idei első félévben a romániai autópiac, hatalmas visszaesést regisztráltak mind az eladások, mind a gyártás terén. Júniusban aztán az előző hónaphoz képest látványosnak mondható növekedést regisztráltak az ágazatban érintett vállalkozások, éves összevetésben viszont még mindig alacsonyabbak a számok. A Gépkocsigyártók és -Importőrök Egyesülete tízpontos beadványban kéri a kormány segítségét.

Bálint Eszter

2020. július 14., 16:222020. július 14., 16:22

A romániai autópiac 31,8 százalékkal zsugorodott az idei első félévben 2019 azonos időszakához viszonyítva – közölte a Gépkocsigyártók és -Importőrök Egyesülete (APIA). Júniusban ugyanakkor már egy felfelé ívelő görbét figyelhetünk meg az előző hónaphoz mérten: az idei év hatodik hónapjában 11 955 gépjárművet – személygépkocsi, teherszállító jármű, kisbusz és busz – írtak be a forgalomba, ami 38,9 százalékkal meghaladja a májusi szintet. Tény viszont, hogy 26,6 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában regisztrált szinttől, akkor ugyanis 16 280 járművet jegyeztek be.

Ami a személygépkocsikat illeti, az első félévben 30,7 százalékkal zsugorodtak az eladások az előző esztendőhöz mérten, júniusban pedig az éves szintű visszaesés 27,5 százalékos volt.

Hirdetés

Továbbra is a Dacia a legnépszerűbb

Az év első hat hónapjában ugyanakkor változatlanul a Dacia volt a legnépszerűbb a romániai lakosság körében: a román gyártó 14 574 autója talált gazdára, ami 29,8 százalékos piaci részesedést hozott számukra. Messze lemaradva a második a Volkswagen 3915 eladott személygépkocsival és 8 százalékos piaci részesedéssel, a harmadik pedig a Škoda 3877 autóval és 7,9 százalékkal. Eközben 3659 Renault talált gazdára, ami 7,5 százalékot jelent a piacból, a Hyundai által értékesített 3494 egység 7,1 százalékot hozott.

Modellekre bontva a pódiumon kizárólag Daciákat találunk.

Továbbra is a Dacia Logan (6195 eladott autó) a legkelendőbb, majd a Dacia Duster (3789) és a Dacia Sandero (3406) következik. A Renault Clio (1553) a negyedik, az ötödik pedig a Škoda Octavia (1529).

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A dízelek népszerűsége amúgy 2020 júniusában erős zsugorodásnak indult: a piaci részesedésük mindössze 22,7 százalékos volt, miután áprilisban 43 százalékot, májusban 27,7 százalékot tett ki az arányuk. A múlt hónapban mért visszaesés azonban nem volt elég ahhoz, hogy féléves összevetésben is csökkenésről beszélhessünk: a január–június időszakban 29 százalékos volt a gázolajjal működő autók aránya az egy évvel korábban regisztrált 28,4 százalék után.

Amúgy az első félév fölényesen a benzines autóké volt, amelyek piaci részesedése elérte a 65,1 százalékot,

igaz, ez visszaesést jelent a tavalyi 67,6 százalékhoz mérten. A zöld-, azaz elektromos vagy hibridautók eladása eközben 2,7 százalékkal bővült a tavalyi első félévhez képest.

A vásárlók kilétét vizsgálva kiderül, 60 százalékban jogi személyek és 40 százalékban magánszemélyek vásároltak személygépkocsit a 2020. január–június időszakban.

Lejtmenetben a román márka, lendületben a Ford

Az autóértékesítéshez hasonló trendet figyelhetünk meg a romániai autógyártás területén is: miközben az első félév kapcsán meredek lejtmenetről beszélhetünk, júniusban már jobb adatok érkeztek a májusinál, de rosszabbak az előző év hatodik hónapjában regisztráltnál.

A Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) friss adatai szerint

a 2020. január–június időszakban 187 717 autó készült Romániában, 28,8 százalékkal, vagyis több mint 75 ezer egységgel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában,

szakértők szerint pedig ezt a visszaesést – a helyi és az európai piac alakulását látva – már nem lehet behozni az év végéig.

A Dacia Duster modellből különben 80 631-et, vagyis 44 százalékkal kevesebbet, a Dacia Sanderóból pedig 11 45-et, vagyis 35 százalékkal kevesebbet gyártottak. A legnépszerűbbnek számító Loganból eközben 15 059-et, azaz „alig” 18,75 százalékkal kevesebbet.

Eltérő trenden volt viszont a Ford, a craiovai üzemben 7556 autót gyártottak az első félévben, ami 5,52 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbi szintet.

Meg kell azonban jegyezni, hogy az idén indult el az EcoSport mellett a Puma modell gyártása a dél-romániai gyárban, és több mint 1000-rel nőtt az alkalmazottak száma is.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Júniusban aztán gázt adott a Dacia is, májushoz képest növekedett a romániai autógyártás, de a Ford két modellje mellett hiába gördült le a gyártósorokról több Logan is, a tavalyi év hatodik hónapjához képest így is csaknem 20 százalékos a zsugorodás. 

Mentenék a menthetőt, a kormány segítségét várja az ágazat

Ilyen körülmények között a Gépkocsigyártók és -Importőrök Egyesülete a kormány segítségét kéri: tíz pontból álló beadvánnyal fordultak a bukaresti kabinethez, próbálva meggyőzni az illetékeseket, hogy csak ezeknek a feltételeknek a teljesülése révén kerül vissza a koronavírus-járvány előtti szintre az ország bruttó hazai termékének (GDP) számottevő részét biztosító ágazat.

Kéréseik között egyebek mellett szerepel a szektor alkalmazottainak biztosított koronavírus-tesztelési program; egy, a hatóságok gépkocsiparkjának felújítását célzó program; a 2021-es Roncsautó és Roncsautó Plusz programok időben történő előkészítése; az autók forgalomba íratásának decentralizációja, lehetővé téve ezt az autószalonok számára is, ahogyan az más európai országokban is zajlik.

Az APIA ugyanakkor a zöldautók piacának fellendítése terén is a kormány segítségét várja,

mint ahogy azt is kérik, hogy teremtsék meg az általános törvényi keretet ahhoz, hogy a romániai megyei jogú városok olyan zónákat jelölhessenek ki, ahová csak az alacsony károsanyag-kibocsátású járművek hajthatnak be.

A használt autókat értékesítőkre – legyenek magánszemélyek vagy cégek – eközben a szakmai szövetség adó kivetését kéri, ami számításaik szerint évi 700 millió eurónyi extra bevételt hozna a román államkasszába.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés