
Otthon maradhat a kényszervakáción levő gyerekkel, gyerekekkel az egyik szülő
Fotó: Pixabay.com
A munkaügyi felügyelőség rendelkezésre áll és kész segíteni minden alkalmazottnak, aki úgy érzi, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben munkáltatója részéről hátrányos megkülönböztetés éri. A hatóság kész tanácsokat adni azoknak a vállalkozóknak, cégvezetőknek is, akik a mostani rendkívüli körülmények között nem tudják, mitévők legyenek.
2020. március 17., 12:152020. március 17., 12:15
2020. március 17., 15:122020. március 17., 15:12
Nincs okuk aggodalomra a kényszervakáción levő gyermek mellett otthon maradni kényszerülő szülőknek, mint ahogy azoknak sem, akiket most, a nehéz periódusban a tevékenység csökkentése vagy beszüntetése miatt hazaküldenek. A Krónika által megkérdezett munkaügyi szakértő szerint a legtöbb vállalkozó megoldásokat keres, és abban bízik, hogy a jelenlegi válsághelyzet után mindenkinek újfent munkát tud biztosítani.
„Alapvetően arra figyelnek a következő napokban a munkaügyi felügyelők, hogy a munkaadók tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy védjék az alkalmazottak egészségét” – szögezte le megkeresésünkre Ördög Lajos. A Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője kifejtette,
Követik azt is, hogy a cégek tegyék meg a lépéseket, hogy betartsák a munkaügyi minisztérium ajánlásait, vagyis akit lehet, otthoni munkával bízzanak meg. Ellenőrzik továbbá, hogy a kényszervakáción levő, 12 évesnél kisebb gyerekek esetében az egyik szülőnek biztosítsák a fizetett szabadságot.
Ördög Lajos kifejtette, ha visszaélések történnek e tekintetben, akkor eljárnak, tehát ha a munkaadó nem biztosítja ezt a törvényes jogot, vagy ha emiatt elbocsátással fenyegeti az alkalmazottat, akkor számíthatnak a segítségükre.

Kihirdette szombaton az államfő azt a törvényt, amelynek értelmében szabadnapot kapnak a szülők, ha ideiglenesen bezárnak az iskolák. A szabadnapok számát határozatban szabja meg a kormány.
A szakember szerint erre valószínűleg nem kerül sor, hiszen az otthon maradó szülőnek első lépésben ugyan az alkalmazónak kell kiadnia a fizetése 75 százalékát, de azt utólag az állam megtéríti a munkanélküliségi alapból, tehát nem terheli a céget. Ugyanakkor arra biztatja az alkalmazottakat, bármilyen jogsértés esetén forduljanak a felügyelőséghez; javallott telefonon vagy elektronikus levélben, de szűkített programmal, 10 és 12 óra között, az ügyfélszolgálat is működik.
A munkaügyi felügyelőség vezetője megkeresésünkre beszélt egyúttal arról is, hogy
Első körben – amint arról lapunkban is beszámoltunk – a vendéglátásban, a turizmusban vállalkozók kerültek nehéz helyzetbe. Ördög Lajos elmondása szerint egyelőre csak a koronavírus-járvány előtt is alkalmazható törvényes lehetőségek adottak: az egyéni vagy tömeges elbocsátás, a lehetőség, hogy a munkaadó fizeti a bér 75 százalékát, amíg nem tudja foglalkoztatni az alkalmazottait, tehát ideiglenesen bocsátja el őket, vagy csökkenti a munkaidőt. Ördög Lajos tapasztalatai szerint a cégek többsége nem akar megválni az alkalmazottaitól, átmeneti megoldást keres. Minden eset más, ezért arra buzdítják a cégvezetőket, kérjék az intézmények segítségét, próbáljanak közösen helyzetre szabott megoldásokat találni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!