
Fotó: Krónika
2008. október 15., 00:002008. október 15., 00:00
A négy évig tartó „dőzsölést” követően az izlandi lakosok valósággal megrohanták a szupermarketeket. Az izlandi koronát senki sem hajlandó külföldi fizetőeszközre váltani, így az importra szoruló gazdaság polcai hamarosan üresen állnak majd – számolt be tegnap a Portfolio gazdasági portál. Az izlandi lakosok attól félnek, hogy a bankrendszer összeomlása a következő napokban is akadályozni fogja az ország importját, ezért elkezdték ellepni a bevásárlóközpontokat, hogy az ínségesebb időkre raktározva elkezdjenek vásárolni. A Bonus nevű országos üzletlánc egyik vezetője a Bloombergnek azt nyilatkozta, hogy az elmúlt napokban a megszokott duplájának megfelelő értékesítést könyvelhettek el.
Nincs valuta,
Az üzletlánc még két hétre elegendő raktárkészletekkel rendelkezik, melyet követően a polcok szép lassan elkezdenek majd kiürülni. A társaságnak ugyanis külföldi valutára lenne szüksége ahhoz, hogy ismét megkezdhessen importálni. Külföldi fizetőeszközre váltani az izlandi koronát viszont a jelenlegi körülmények között meglehetősen nehéz. Miután az ország három legnagyobb bankja összeomlott, és a kormány is letett arról, hogy a korona árfolyamának zuhanását megfékezze, a hazai fizetőeszköz piaca gyakorlatilag megszűnt. A bankok közül már többen nem hajlandók a korona piacán kereskedni.
A ruházati kiskereskedők is panaszkodnak, ugyanis a krízis miatt nem tudják koronájukat külföldi fizetőeszközre váltani, így pedig nem tudnak árut beszerezni. Ez már a harmadik hete annak, hogy külföldről nem érkeznek szállítmányok. A problémák az izlandi nagybankok összeomlásával kezdődtek, melyet követően már a jegybank sem tudta megvédeni a korona árfolyamát.
A fizetőeszközzel utoljára október 9-én kereskedtek 340 korona/eurós árfolyam mellett. Egy hónappal korábban a korona még a 122-es szinten tartózkodott. Az ország magas eladósodottsága miatt külső segítségre szorul, már Oroszországgal és az EU egyes országaival is folytak tárgyalások likviditási helyzetének javításáról. A végső segítséget mégis az IMF-től kaphatja majd meg az ország, mellyel jelenleg is tárgyalásokat folytatnak a szükséges lépések megtételéről.
Az orosz segélyben bíznak
Hogy mintegy utolsó esélyként segítséget kérjenek az összeomlás szélén álló gazdaságuk megmentésére, az izlandi vezetők tegnap Moszkvába utaztak. Izland Oroszországtól több milliárd eurós rendkívüli segélyt remél. Amennyiben az orosz kölcsön nem lenne elegendő a gazdasági öszszeomlás elkerüléséhez, úgy Izlandnak még adott a lehetőség hogy az IMF-hez vagy az Európai Unióhoz forduljon. Utóbbitól eddig a halászati szektor érdekeinek védelme miatt vonakodtak a szigetország politikusai. Egyelőre persze kérdéses, hogy Moszkva milyen árat kér majd a rendkívüli hitelért cserébe, bár a helyzet súlyosságára való tekintettel az izlandi delegációt valószínűleg ez most kevésbé érdekli. A globális pénzügyi válság miatt ugyanis az izlandi hitelpiac gyakorlatilag befagyott, így a gazdaság az összeomlás szélére került. A politikusok abban bíznak, hogy a rendkívüli segéllyel sikerül ismét működésbe hozni a bankrendszert. Egyelőre igen bizonytalan, hogy mi lesz az állami kézbe került pénzintézetek sorsa, egyes elképzelések szerint fúziókkal próbálják túlélni a válságot, a pesszimistábbak azonban erre nem látnak esélyt, így szinte biztosra vehető, hogy megszűnnek.
Hírösszefoglaló
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.