
Előre visz. A magánnyugdíjból felvett összeg kezd számítani
Fotó: Borbély Fanni
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez. A pénz elért egy olyan jelentős szintet, amely megegyezik a több mint egyéves átlagos állami nyugdíjjal vagy a hároméves minimálnyugdíjjal.
2026. június 28., 11:072026. június 28., 11:07
Az a csaknem 25 000 romániai polgár, akinek 2026 első három hónapjában nyílt meg a nyugdíjjogosultsága,
az Economica gazdasági portál számításai szerint, amelyek a Pénzügyi Felügyelet (ASF) legfrissebb adatain alapulnak.
Ez az összeg több mint kétszerese a 2024-es év azonos időszakában jegyzettnek, és egyharmaddal haladja meg a 2025 első felében elért szintet, amikor tulajdonképpen elkezdődött a nyugdíjba vonult járulékfizetők vagy esetenként az elhunyt tagok hozzátartozói által felvett összegek meredek emelkedése.
A 2026-os növekedés – mind a kifizetések számát, mind azok értékét tekintve – már nem magyarázható a kifizetések szerkezetének megváltozásával, mint ahogyan az 2025-ben történt. Biztos, hogy az alapkezelők által elért hozam jelentősebb részarányt képvisel, mint a tavalyi robbanásszerű növekedés esetében – írja az Economica.net.
Már elmondható, hogy a nyugdíjba vonulás utáni romániai várható élettartamhoz viszonyítva – ami a férfiaknál körülbelül nyolc év, a nőknél pedig nagyjából 10 év – a magánnyugdíjból felvett összeg kezd számítani. Ez annak ellenére is így van, hogy a rendszer még csak az életciklusának a felénél jár, és a résztvevőknek legfeljebb a fele fizette naprakészen az összes járulékot a rendszer indulása óta.
Megjegyzendő, hogy a nyugdíjak kifizetéséről szóló törvény megváltozott, így a nyugdíjba vonulók már nem vehetik fel a teljes összeget egyben, kivéve, ha nagyon kis összeg szerepel a számlájukon. Eddig a kifizetés vagy egy összegben, vagy részletekben történt, legfeljebb öt évre elosztva. Az emberek több mint 77%-a az egyösszegű kifizetést választotta. Az idei évtől a pénz legfeljebb 30%-a vehető fel egyben, a fennmaradó részt pedig legfeljebb hét évre ütemezik az eszközértéknek a minimálnyugdíjjal való elosztása révén, amely jelenleg 1281 lej.
Plusznyugdíj. Az alapkezelők által elért hozam jelentősebb részarányt képvisel
Fotó: Orbán Orsolya
A Pénzügyi Felügyelet adatai szerint az idei év első három hónapjában a rendszer eszközei 34%-kal nőttek, miközben az egy résztvevő által birtokolt összeg átlagos értéke is több mint 30%-kal emelkedett. E határozottan pozitív fejlemények a rendszer 17 éves történetének legjobb éve után következnek:
2026 első negyedévében a nettó személyes eszközállományból 875 millió lej összegben teljesítettek kifizetéseket 21 468 résztvevő és kedvezményezett részére, ami közel 41 000 lejes átlagos nyugdíjat jelent; ez a szint lényegesen magasabb a rendszerben lévő számlák átlagos értékénél. A magánnyugdíjrendszer résztvevői az alapkezelőjük honlapját felkeresve ellenőrizhetik, hogy mibe fektették be a pénzüket – emlékeztet az Economica portál.
Mint ismeretes, a romániai nyugdíjrendszer három pilléren alapszik.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit, miközben küszöbön áll a rendszer eddigi legnagyobb, viharokat kavaró átalakítása: 2027-től gyökeresen megváltoznak a nyugdíjkifizetések, a teljes egyösszegű tőkefelvételnek búcsút inthetünk. Kinek éri meg belépni, és mit hoz a sokat vitatott új szabályozás? Korábbi cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!