2010. március 01., 08:202010. március 01., 08:20
Ország- és világszerte népszerűsíteni kívánja a székelyföldi termékeket a nemrég létrehozott Székely Konyha Egyesület, amelyet a Hargita megyei önkormányzat kezdeményezésére hoztak létre a megye gazdái és gazdasszonyai.
„A Székely Konyha Egyesület létrehozásának ötlete a megyei tanács szervezte hagyományos termékek vásárán fogalmazódott meg” – fejtette ki a Krónika kérdésére Ábrahám Emma, az egyesület alelnöke. Mint elmondta, a vidékfejlesztési osztály munkatársaként két alkalommal vett részt a hagyományos termékek vásárának szervezésében és a legtöbb gazda, gazdasszony arra panaszkodott, hogy a vásárra kivitt házi készítményeiket csupán ezeken a vásárokon értékesíthetik, más lehetőségük nincs.
„A vásárok alkalmával megfogalmazódott igényből adódott az ötlet, hogy hozzunk létre egy gazdaszszony-egyesületet, de mivel nemcsak gazdasszonyok, hanem gazdák is érdeklődtek, döntöttünk úgy, hogy Székely Konyha Egyesület néven jegyeztetjük be a tömörülést” – magyarázta Ábrahám, aki arra is kitért, hogy jelenleg zajlik az egyesület bejegyzésének jogi procedúrája. Kifejtette, első körben Gyergyószárhegyről, Oroszhegyről, Zetelakáról és Csíkszentmártonból jelentkeztek gazdák, illetve gazdasszonyok, de a kör bővíthető további érdeklődőkkel.
A tervek szerint a megye több településén létrehoznának egy-egy konyhát, ahol elkészíthetnék a gazdasszonyok az egyéni receptjeik alapján készülő dzsemjeiket, szörpjeiket, befőttjeiket, illetve erdei gyümölcsökből készülő alkoholos italaikat. A konyhákon készülő termékeket egységesen csomagolnák egyforma befőttesüvegekbe, egyforma címkével és Székelyföldi márkanévvel látnák el, majd értékesítenék a különféle piacokon.
„Nagyon örülünk ennek a lehetőségnek, hiszen vendégeink közül sokan keresik a helyi készítményeket, és nem mindegy nekünk sem, hogy milyen csomagolásban nyújthatjuk át a terméket” – hangsúlyozta lapunknak Bartalis Hajnal, a Szárhegyi Torzsások Egyesületének, vagyis a faluturizmus-hálózat gazdasszonyainak képviselője. Mint elmondta, abban reménykednek, hogy a helyi önkormányzat és közbirtokosság támogatásával sikerül kiharcolniuk, hogy az egyik konyha Gyergyószárhegy központtal működjön.
„Sok udvaron még mindig van ribizli, amelynek jelenleg semmilyen piaca nincs, azonkívül ott van az Isten ajándéka, a nyaranta termő rengeteg erdei gyümölcs, amelyek elkészítési módozatait nagyon jól ismerik a gazdasszonyok” – magyarázta Bartalis, hozzáfűzve, ez a lehetőség sok kispénzű nyugdíjast, illetve csekély jövedelemmel rendelkező embert juttatna biztos jövedelemforráshoz.
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke is a helyi önkormányzatok támogatásában reménykedik, mint hangsúlyozta, reméli, a polgármesteri hivatalok és közbirtokosságok otthont adnak majd konyháinknak, és hozzájárulnak a megyei tanács azon törekvéséhez, hogy a Székelyföldön előállított termékeink helyben kerüljenek feldolgozásra és értékesítésre, ami által a helyi termelők is helyzetbe kerülhetnek és gyarapodhatnak munkájuk után.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?