
2010. augusztus 26., 10:032010. augusztus 26., 10:03
Eközben – mint arról beszámoltunk – a rendszert magát is óriási fejetlenség jellemezte, nagyon sok intézményben néhány nappal korábban az ott dolgozók nem ismerték pontosan a módosításokat, s emiatt volt, hogy egymásnak ellentmondóan tájékoztatták az érdeklődőket.
Látva, hogy különböző okok miatt az érintettek mindössze elenyésző részének sikerült betartania a törvényben rögzített határidőt, Mihai Şeitan munkaügyi miniszter (képünkön) tegnap engedékenynek bizonyult, s közölte, legalább a hét végéig büntetőkamat nélkül be lehet fizetni a járulékokat, illetve szintén megússzák bírság nélkül mindazok, akik határidőn belül nem teljes dokumentációt nyújtottak be, de időközben kiegészítik iratcsomójukat. Ugyanakkor az irodák nyitvatartását is 18 óráról 19 órára hoszszabbították meg. „Csak akkor rovunk ki bírságot, amikor már a rendszer zökkenőmentesen fog működni, illetve ha rosszhiszeműséget tapasztalunk. Teljesen természetes, hogy az embereknek meg kell tanulniuk, hogy kell eljárniuk, s azoknak is tanulniuk kell, akik velük dolgoznak” – fogalmazott a szaktárcavezető.
Mihai Şeitan azonban „hamis hisztériának” nevezte a sajtó által is felkapott tolongást. Mint mondta, a nyugdíjpénztáraknál, illetve a munkaerő-elhelyező ügynökségeknél minden hónap 24–25-én hasonló tumultus van, ugyanis erre a határidőre kell benyújtaniuk a cégek képviselőinek is a különböző dokumentumokat. A tárcavezető szerint az a fő gond, hogy mindenki az utolsó pillanatra szokta hagyni az ügyintézést.
Ugyanakkor a szakhatóság képviselői tegnap arra is felhívták a figyelmet, hogy a szerződéskötéshez szükséges űrlapok letölthetőek a szakhatóságok honlapjáról, éppen ezért azzal is csökkenteni lehet a sorokat, ha mindenki már kitöltött iratcsomókkal érkezik. Továbbá az illetékesek afelől is megnyugtatni siettek az érintetteket, hogy nem kell majd minden hónapban felkeresniük mindhárom szakhatóságot, mivel valamennyi rendelkezik bankszámlával, amelyre majd utalni lehet a pénzösszeget.
Amint arról beszámoltunk, az új rendelkezés értelmében az egyéni vállalkozóknak, a szerzői jogdíjas vagy megbízási szerződéssel tevékenykedőknek havi jövedelmük 10,5 százalékát kell befizetniük a nyugdíjpénztárnak, 0,5 százalékot a munkaerő-elhelyező ügynökségnek, 0,85 százalékot pedig az egészségbiztosítási pénztárnak – ez utóbbi nem kötelező, csak azoknak kell befizetniük, akik szeretnének betegszabadságot kivenni, amennyiben az elkerülhetetlenné válik. Minden érintettnek be kell azonban fizetnie a kötelező egészségbiztosítást, ez a jövedelem 5,5 százalékára rúg, de ezt elég negyedévente befizetni. A törvény a befizetés elmulasztása esetén 2500 és 5000 lej közötti pénzbírságot helyez kilátásba.
Az adótörvénykönyvi módosítás egyébként óriási felháborodást váltott ki az egyéni vállalkozók, valamint a szerzői jogdíjas vagy megbízási szerződéssel tevékenykedők körében. Egy, többnyire román újságírókat tömörítő kolozsvári szervezet pedig már be is jelentette, hogy tüntetést szervez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.