
Fotó: Ifj. Haáz Sándor
A vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta: az OTP romániai éves pénzügyi eredményei 38 százalékkal javultak, a kiadások és bevételek közötti arány pedig 50,8 százalékkal nőtt (ezáltal 95,9 százalékra csökkent, először érve el a 100 százalék alatti szintet). A bank hitelezési portfoliója 54 százalékkal bővült, a betéti és hitelkamatok közötti különbség pedig 0,43 százalékkal nőtt. Az OTP Group úgy ítéli meg, hogy a bankok piacán Romániában stabilitás és szolid növekedés tapasztalható. „Az OTP Bank Románia pénzügyi helyzete a terveinknek megfelelően alakul, a bank nem eladó” – hangsúlyozta Urbán László.
Nem terjeszkednek?
A Business Standard hétvégi kiadásában terjedelmes cikket közölt az OTP Bank Szófiában csütörtökön megtartott befektetői napjáról. Ott a lap tudósítása szerint elhangzott, hogy az OTP Bank a romániai leányvállalatot portfolióbefektetésként kezeli,
amellyel együtt jár az értékesítés lehetősége. Szintén a csoport portfolió-befektetési kategóriájába sorolták korábban a szlovákiai egységet is, amelynek eladási szándékát a közelmúltban jelentették be. Ugyanakkor – a Business Standard szerint – az OTP részvényesei arról is határoztak, hogy nem bővítik tovább romániai bankfiókhálózatukat, inkább a már meglévő egységek minél jobb kihasználtságára, a portfolió javítására és a költségek ellenőrzésére összpontosítanak.
Két tervvel készülnek a jövő évre
Az MTI helyszíni tudósítása ugyanakkor arról is beszámol, hogy a találkozón elhangzott: az OTP Bank 2008 végén felülvizsgálhatja stratégiai nyereségtervét attól függően, hogy miként alakulnak a nemzetközi piaci feltételek. Erre a lehetőségre Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója utalt Szófiában, miközben megerősítette, hogy a 2008-as nyereségtervet minden bizonnyal teljesíteni fogja az OTP. Kiemelte ezzel együtt, hogy a jelzálog-hitelezési válság mindenki által váratlan fordulatokat hozott a világpiacon. „Nem revideáltuk a 2010-es 2 milliárd eurós eredménytervet – jelentette ki ezzel kapcsolatban Urbán László vezérigazgató-helyettes. – Ha a világ teljesen a feje tetejére áll, nem várható el az OTP Banktól sem, hogy változatlanul tartsa tőkestabilitását és nyereségességét is.” A vezérigazgató-helyettes közölte, hogy összefüggésben a piaci válság egyelőre pontosan fel nem mérhető hatásaival, 2009-re két tervet készít a bank, egy konzervatívat, amely a forrásbevonási lehetőségek további szűkülésével számol majd, s egy másikkal, amely valamivel kedvezőbb feltételekkel számol.
Befektetői kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az OTP stratégiája a jelenlegi helyzetben az lehet, hogy stabil tőkehelyzetére alapozva kivárja a válság végét, és akkor kezd további akvizíciókba, amikor a likviditási helyzet a régióban megnyugszik, egyben a megvásárolható eszközök ára jelentősen csökken. Az egyetlen jelenlegi akvizíciós célpontjuk egy azerbajdzsáni bank, amelynek forrásigényét mintegy 100 millió euróban jelölte meg a vezérigazgató-helyettes, ami csak kis része a garancia értékesítéséből származó 600 millió eurónak. Csányi Sándor az azeri tervekkel kapcsolatban még annyit közölt, hogy az októberben zárulhat.
Összegezve a bank előtt álló feladatokat Csányi hangsúlyozta, hogy a célok eléréséhez a források nagyon észszerű felhasználására van szükség. A menedzsment az óvatos üzletpolitikára helyezi a hangsúlyt. Az OTP stabilitását segíti szerinte alapvetően az a tény is, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok jelentős ellenállási képességgel rendelkeznek az Amerikából elindult pénzügyi válsággal szemben.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.