
Fotó: Haáz Vince
A hegyvidéki üdülőhelyek, illetve a tengerpart számít a legkeresettebb célpontnak a nyári időszakban a romániai turisták számára, akik kevésbé választják belföldön a városlátogatást – derül ki a Travelminit.ro szállásfoglaló oldal felméréséből. A hazai lakosság körében leginkább a last minute foglalások dominálnak, előleg nélkül és minél kedvezőbb lemondási feltételekkel.
2020. augusztus 17., 14:172020. augusztus 17., 14:17
2020. augusztus 17., 14:202020. augusztus 17., 14:20
Nem mondott le teljesen a nyári üdülési terveiről a romániai lakosság: egy friss felmérés szerint a válaszadók 77 százaléka már nyaralt, illetve utazni készül, míg csupán 23 százaléka adta fel teljesen az idei nyári terveket, de szeretné újratervezni jövőre. A belföldi üdülés nagy előnye, hogy az út könnyen megtehető saját gépjárművel, változatosak a szállástípusok, alacsonyabbak az árak, és lehetőség van üdülési utalványokkal fizetni. A Travelminit.ro online szállásfoglaló oldal felméréséből kiderül, hogy a válaszadók 88 százaléka választotta a belföldi turizmust.
A kedvenc helyek közé a hegyi nyaralás, különösen Erdély tartozik, a válaszadók 46 százaléka választotta, ezt követi a tengerpart 32 százalékkal. Az előző évektől eltérően – amikor az utazók körülbelül egynegyede iktatott be városlátogatást a főbb városokban – idén inkább a vidéket választják és az agroturisztikai szállásokat.
Ebben az évben a hazai lakosság sokkal jobban odafigyel a szállásra szánt keretre. A válaszadóknak szinte fele jelezte, hogy 100 és 200 lej közötti összeget szánt egy éjszakára, és 28 százaléka azt, hogy 200 és 300 lej közötti összeget éjszakánként. A hazai turisták igyekeznek minél inkább csökkenteni a foglalás kockázatait, így főként utolsó pillanatban foglalnak, előleg nélkül vagy minimális előleggel, és olyan lemondási határidőt választva, amely lehetővé teszi, hogy az érkezést megelőző 48 óráig lemondják a foglalást. Továbbra is a vakációs jegyek jelentik a fő fizetőeszközt a Travelminit.ro oldalon.
Az utazók a hoteleket és panziókat keresik leginkább, mivel ezek a koronavírus-járvány idején betartják a higiéniai intézkedéseket és a távolságtartást. A vírusfertőzésnek való kitettségtől és a megfertőződéstől való félelem a két legfőbb ok, amiért a hazai turisták megváltoztatták az idei nyaralási terveiket. A válaszadók 64 százaléka fél a megfertőződéstől vagy a kötelező karantén bevezetésétől. A felmérés azt mutatja, hogy az utazók a magas színvonalú panziókat (43 százalék), illetve a hoteleket (34%) vélik a legbiztonságosabbaknak, és 78 százalék jelezte azt, hogy a megelőző intézkedéseket megfelelően betartják.
Különben az ötezer romániai szálláshelyet – hoteleket, panziókat, apartmanokat, vendégházakat, kulcsosházakat és kempingeket – magában foglaló szállásfoglaló oldal szerint az idei szezonban az első csúcspontnak az a hétvége számított, amelyre a Mária-ünnep esik. Augusztus 14. és 16. között nagyon sok belföldi idegenforgalmi övezet jelzett több mint 95 százalékos foglaltságot.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!