
Felgyorsítanák a folyamatot. A lakossági fogyasztók esetében ma már ingyenes a villanyáram bekötése is
Fotó: Gábos Albin
Miközben javában zajlik a fogyasztók szabadpiaci szerződéskötése, a hatóságok a földgáz és a villanyáram ingyenes bekötését lehetővé tevő jogszabály korrigálásán dolgoznak. Egyébként – piaci árliberalizáció ide vagy oda – az Európai Bizottság is elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak a romániai hatóságok támogatást nyújtsanak. Már el is készült a vonatkozó törvénytervezet.
2021. március 02., 11:562021. március 02., 11:56
2021. szeptember 10., 12:302021. szeptember 10., 12:30
A földgáz- és villanyáram-elosztók is kötelesek ingyen csatlakoztatni a hálózatra a lakossági fogyasztókat a hatályos jogszabályok értelmében. A folyamat felgyorsítása érdekében viszont szükség van arra, hogy az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) tovább „csiszolgassa” a vonatkozó szabályzatot. Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke a Krónika megkeresésére elmondta, a jelenleg érvényben levő szabályzatban – mint ahogy a közvitán levő módosításban is – az szerepel, hogy akik a törvény megjelenése után nyújtották be a csatlakozási kérelmüket, és valamilyen okból mégis fizettek a bekötésért, vissza kell kapniuk a pénzüket.
A földgáz esetében már tavaly júliusban érvénybe lépett a jogszabály, miszerint az elosztóknak ingyen kell csatlakoztatniuk a lakossági fogyasztókat, decemberben a törvény kiterjesztette az ingyenes bekötést a villamos energiára is.
Decemberben a törvényt módosították, ezért most újra közvitán van a villamosenergia- és a földgáz-csatlakoztatás újabb szabályzata. „A földgáz esetében a jelenleg érvényben levő szabályzat is kötelezi az elosztókat a lakossági fogyasztók ingyenes csatlakoztatására, a közvitán levő tervezet ezen nem változtat, apró részleteken csiszolgatunk” – mondta megkeresésünkre az ANRE alelnöke.
Ugyanakkor a jelenleg érvényben levő és a közvitára bocsátott tervezet is tartalmazza az előírást, hogy azoknak, akik a törvény életbelépése, vagyis tavaly július után leadott kéréseiket úgy bírálták el, hogy mégis fizetettek bekötési díjat, vagy előleget, ezeket az összegeket vissza kell kapják. Az új szabályzatokat jövő szerdán tárgyalja a hatóság szabályozó tanácsa, jó esetben már márciusban megjelenik a Hivatalos Közlönyben, és akkor a különböző értelmezéseket is tisztázza.
Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a jelenlegi szabályzat értelmében a fogyasztónak nincs joga, hogy a bekötésre szerződjön egy alvállalkozóval, hiszen az ingyenes csatlakoztatás a szolgáltató kötelezettsége. Viszont
Ezért lehetőséget teremtenek arra, hogy a fogyasztó finanszírozza a csatlakozást, majd utólag visszakapja a pénzét. A szolgáltató által kibocsátott csatlakozási engedélyben szerepelnie kell a bekötés költségének, és a törvényes határidőnek is, ám ha a fogyasztó úgy ítéli meg, hogy túl távoli az időpont, hamarabb van szüksége földgázra, akkor lehetősége nyílik arra, hogy leszerződjön egy engedélyezett céget, kifizesse a bekötést, majd utólag visszakapja a pénzét.
Fotó: Pál Árpád
A lapunknak nyilatkozó szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy csak az engedélyben szereplő költséget térítik meg, ha a munkálatot annál drágábban végzi az alvállalkozó, a különbözetet a kedvezményezettnek kell állnia. Erre a megkötésre – mint hangsúlyozta – azért volt szükség, hogy ne történjenek visszaélések, hiszen ha a fogyasztó közvetlenül köt szerződést az alvállalkozóval, a szolgáltatónak nincs kontrollja a költségek felett.
– foglalta össze a folyamatot Nagy- Bege Zoltán.
Közben a földgáz és a villanyáram piacán is zajlik a fogyasztók átállása a szabadpiacra, miután megtörtént az árliberalizáció. Kérdésünkre Nagy-Bege azt mondta, az ANRE követi a folyamatot, kérik a szolgáltatóktól a kimutatást, hogy milyen ütemben sikerült átállítani a fogyasztókat. A földgáz esetében biztosították a lehetőséget, hogy egy évvel meghosszabbítsák a meg nem újított szerződéseket, ez a határidő júniusig van érvényben. Van ugyan lehetőség újabb egy éves meghosszabbításra, ha továbbra is több millió fogyasztó marad a régi szerződéssel, ám az lenne a kívánatos, ha a nyárig minél többen élnének a jogukkal, és megkötnék az új megállapodást, mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.
A villamos energia esetében is folyamatban van az átállás, az új szerződések megkötése, vannak ugyan visszajelzések, de a panaszok száma nem növekedett kiugróan január óta, tudtuk meg.
Az ANRE különben újabb nagyszabású tájékoztatási kampányt készít elő, már jövő héten megjelenik a honlapjukon egy útmutató a földgáz és a villamos energia ár-összehasonlítók használatáról, tájékoztató kisfilm a liberalizációról, egy újabb tájékoztató csomag, amit a szolgáltatóknak kötelezően ki kell küldeniük a fogyasztóknak. „Minden rendelkezésünkre álló eszközzel arra próbáljuk terelni a fogyasztókat, hogy megkössék a szabadpiaci szerződéseket, hiszen ez az ő érdekük” – szögezte le az alelnök.
Fotó: Gecse Noémi
Kíváncsiak voltunk ugyanakkor arra is, hogyan kommentálja, hogy az Európai Bizottság (EB) vizsgálódik a romániai elektromos energialiberalizálás ügyében. Nagy-Bege közölte, több egyeztetés is volt, de
Elmondása szerint viszont a brüsszeli testület elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak támogatást nyújtsanak. A kormány erre vonatkozóan már jóváhagyott egy tervezetet, ami a parlamentben van, ott kell napirendre tűzzék, és minél hamarabb elfogadják, részletezte az alelnök.
A javaslat szerint első lépésben be kell azonosítani, kiknek van szükségük támogatásra – ennek a feltételei szerepelnek a dokumentumban, olyan tényezőkről van szó, mint a bevételek határértéke, életkörülmények, energiafogyasztás. A következő lépésben a költségvetésben meg kell találni a forrásokat a támogatások folyósítására, a szakember szerint ez az egyik nagy kihívás. Ez nem tartozik az ANRE vagy az energiaügyi minisztérium hatáskörébe, a folyamatot a munkaügyi minisztérium koordinálja, ám a szakértők részt vettek a tervezet kidolgozásában, a parlament munkáját is segítik kérésre, hogy energetikai szempontból korrekt előírások kerüljenek be, pontosított az alelnök. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogyha a parlament jóváhagyja a tervezetet a benyújtott vagy módosított formában, azt már szeptember 1-től, vagyis a tél beállta előtt tudják alkalmazni.
„Ez egy fontos kérdés, hiszen a liberalizálás előtt több millió fogyasztó a szabályozott árak révén részesült védelembe, ez viszont most megszűnt. Mielőtt a téli magasabb villany- és földgázszámlák megérkeznek, el kell fogadni és alkalmazni kell a támogatásra vonatkozó törvényt” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, aki valószínűnek tartja, hogy a támogatásra jogosultak beazonosításába, majd a kifizetésekbe is be kell vonni a helyi önkormányzatok szociális igazgatóságait.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!