Hirdetés

Nem maradnak támasz nélkül a rászorulók: csiszolgatják az ingyenes földgáz- és villanyáram-csatlakoztatás szabályzatát

Felgyorsítanák a folyamatot. A lakossági fogyasztók esetében ma már ingyenes a villanyáram bekötése is •  Fotó: Gábos Albin

Felgyorsítanák a folyamatot. A lakossági fogyasztók esetében ma már ingyenes a villanyáram bekötése is

Fotó: Gábos Albin

Miközben javában zajlik a fogyasztók szabadpiaci szerződéskötése, a hatóságok a földgáz és a villanyáram ingyenes bekötését lehetővé tevő jogszabály korrigálásán dolgoznak. Egyébként – piaci árliberalizáció ide vagy oda – az Európai Bizottság is elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak a romániai hatóságok támogatást nyújtsanak. Már el is készült a vonatkozó törvénytervezet.

Bíró Blanka

2021. március 02., 11:562021. március 02., 11:56

2021. szeptember 10., 12:302021. szeptember 10., 12:30

A földgáz- és villanyáram-elosztók is kötelesek ingyen csatlakoztatni a hálózatra a lakossági fogyasztókat a hatályos jogszabályok értelmében. A folyamat felgyorsítása érdekében viszont szükség van arra, hogy az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) tovább „csiszolgassa” a vonatkozó szabályzatot. Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke a Krónika megkeresésére elmondta, a jelenleg érvényben levő szabályzatban – mint ahogy a közvitán levő módosításban is – az szerepel, hogy akik a törvény megjelenése után nyújtották be a csatlakozási kérelmüket, és valamilyen okból mégis fizettek a bekötésért, vissza kell kapniuk a pénzüket.

Közvitán a módosítások

A földgáz esetében már tavaly júliusban érvénybe lépett a jogszabály, miszerint az elosztóknak ingyen kell csatlakoztatniuk a lakossági fogyasztókat, decemberben a törvény kiterjesztette az ingyenes bekötést a villamos energiára is.

Hirdetés

A földgázra tavaly ősszel jóváhagyta a hatóság az új csatlakozási szabályzatot, figyelembe véve a kötelezettséget, hogy a háztartási fogyasztók számára ingyenes a bekötés.

Decemberben a törvényt módosították, ezért most újra közvitán van a villamosenergia- és a földgáz-csatlakoztatás újabb szabályzata. „A földgáz esetében a jelenleg érvényben levő szabályzat is kötelezi az elosztókat a lakossági fogyasztók ingyenes csatlakoztatására, a közvitán levő tervezet ezen nem változtat, apró részleteken csiszolgatunk” – mondta megkeresésünkre az ANRE alelnöke.

Ugyanakkor a jelenleg érvényben levő és a közvitára bocsátott tervezet is tartalmazza az előírást, hogy azoknak, akik a törvény életbelépése, vagyis tavaly július után leadott kéréseiket úgy bírálták el,  hogy mégis fizetettek bekötési díjat, vagy előleget, ezeket az összegeket vissza kell kapják. Az új szabályzatokat jövő szerdán tárgyalja a hatóság szabályozó tanácsa, jó esetben már márciusban megjelenik a Hivatalos Közlönyben, és akkor a különböző értelmezéseket is tisztázza.

Ha sürgős, meg lehet előlegezni, és megtérítik

Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a jelenlegi szabályzat értelmében a fogyasztónak nincs joga, hogy a bekötésre szerződjön egy alvállalkozóval, hiszen az ingyenes csatlakoztatás a szolgáltató kötelezettsége. Viszont

amióta az ingyenesség életbe lépett, látványosan megnőtt a kérések száma, a kisebb szolgáltatók már nem tudják időben finanszírozni ezeket.

Ezért lehetőséget teremtenek arra, hogy a fogyasztó finanszírozza a csatlakozást, majd utólag visszakapja a pénzét. A szolgáltató által kibocsátott csatlakozási engedélyben szerepelnie kell a bekötés költségének, és a törvényes határidőnek is, ám ha a fogyasztó úgy ítéli meg, hogy túl távoli az időpont, hamarabb van szüksége földgázra, akkor lehetősége nyílik arra, hogy leszerződjön egy engedélyezett céget, kifizesse a bekötést, majd utólag visszakapja a pénzét.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A lapunknak nyilatkozó szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy csak az engedélyben szereplő költséget térítik meg, ha a munkálatot annál drágábban végzi az alvállalkozó, a különbözetet a kedvezményezettnek kell állnia. Erre a megkötésre – mint hangsúlyozta – azért volt szükség, hogy ne történjenek visszaélések, hiszen ha a fogyasztó közvetlenül köt szerződést az alvállalkozóval, a szolgáltatónak nincs kontrollja a költségek felett.

Idézet
A bekötési költségeket a hatóságnak el kell ismernie, majd utólag beszámolja az elosztói díjakba. A lakossági fogyasztó kap egy csatlakozási engedélyt, abban szerepel egy összeg és egy határidő. Ha úgy dönt, nem várja ki az időpontot, szerződhet egy engedélyezett céget a bekötésre, kifizeti a munkálatot, és visszakapja legtöbb azt az összeget, ami az engedélyben szerepel”

– foglalta össze a folyamatot Nagy- Bege Zoltán.

Terelgetik a szabadpiacra
a fogyasztókat

Közben a földgáz és a villanyáram piacán is zajlik a fogyasztók átállása a szabadpiacra, miután megtörtént az árliberalizáció. Kérdésünkre Nagy-Bege azt mondta, az ANRE követi a folyamatot, kérik a szolgáltatóktól a kimutatást, hogy milyen ütemben sikerült átállítani a fogyasztókat. A földgáz esetében biztosították a lehetőséget, hogy egy évvel meghosszabbítsák a meg nem újított szerződéseket, ez a határidő júniusig van érvényben. Van ugyan lehetőség újabb egy éves meghosszabbításra, ha továbbra is több millió fogyasztó marad a régi szerződéssel, ám az lenne a kívánatos, ha a nyárig minél többen élnének a jogukkal, és megkötnék az új megállapodást, mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

A villamos energia esetében is folyamatban van az átállás, az új szerződések megkötése, vannak ugyan visszajelzések, de a panaszok száma nem növekedett kiugróan január óta, tudtuk meg.

Az ANRE különben újabb nagyszabású tájékoztatási kampányt készít elő, már jövő héten megjelenik a honlapjukon egy útmutató a földgáz és a villamos energia ár-összehasonlítók használatáról, tájékoztató kisfilm a liberalizációról, egy újabb tájékoztató csomag, amit a szolgáltatóknak kötelezően ki kell küldeniük a fogyasztóknak. „Minden rendelkezésünkre álló eszközzel arra próbáljuk terelni a fogyasztókat, hogy megkössék a szabadpiaci szerződéseket, hiszen ez az ő érdekük” – szögezte le az alelnök.  

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Védeni kell a veszélyeztetett fogyasztókat

Kíváncsiak voltunk ugyanakkor arra is, hogyan kommentálja, hogy az Európai Bizottság (EB) vizsgálódik a romániai elektromos energialiberalizálás ügyében. Nagy-Bege közölte, több egyeztetés is volt, de

valójában csak az érdekli a brüsszeli hatóságokat, hogy száz százalékban valósuljon meg az átállás a szabadpiacra, ne térjenek vissza a szabályozott árakhoz, az államnak semmilyen intézményen keresztül ne legyen beleszólása a díjszabás alakulásába.

Elmondása szerint viszont a brüsszeli testület elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak támogatást nyújtsanak. A kormány erre vonatkozóan már jóváhagyott egy tervezetet, ami a parlamentben van, ott kell napirendre tűzzék, és minél hamarabb elfogadják, részletezte az alelnök.

A javaslat szerint első lépésben be kell azonosítani, kiknek van szükségük támogatásra – ennek a feltételei szerepelnek a dokumentumban, olyan tényezőkről van szó, mint a bevételek határértéke, életkörülmények, energiafogyasztás. A következő lépésben a költségvetésben meg kell találni a forrásokat a támogatások folyósítására, a szakember szerint ez az egyik nagy kihívás. Ez nem tartozik az ANRE vagy az energiaügyi minisztérium hatáskörébe, a folyamatot a munkaügyi minisztérium koordinálja, ám a szakértők részt vettek a tervezet kidolgozásában, a parlament munkáját is segítik kérésre, hogy energetikai szempontból korrekt előírások kerüljenek be, pontosított az alelnök. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogyha a parlament jóváhagyja a tervezetet a benyújtott vagy módosított formában, azt már szeptember 1-től, vagyis a tél beállta előtt tudják alkalmazni.

„Ez egy fontos kérdés, hiszen a liberalizálás előtt több millió fogyasztó a szabályozott árak révén részesült védelembe, ez viszont most megszűnt. Mielőtt a téli magasabb villany- és földgázszámlák megérkeznek, el kell fogadni és alkalmazni kell a támogatásra vonatkozó törvényt” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, aki valószínűnek tartja, hogy a támogatásra jogosultak beazonosításába, majd a kifizetésekbe is be kell vonni a helyi önkormányzatok szociális igazgatóságait.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés