
Hangsúlyt fektetnének a turizmusra. A térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró áll majd rendelkezésre
Fotó: Haáz Vince
Korai lenne még pezsgőt bontani Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint amiatt, hogy úgy tűnik, kivételesen igyekeznek a romániai hatóságok felkészülni a következő költségvetési ciklusban az ország rendelkezésére álló európai uniós pénzalapok lehívására.
2020. október 21., 15:072020. október 21., 15:07
Románia kormánya az év végéig elküldené Brüsszelbe az uniós alapok lehívására vonatkozó stratégiáját, hogy az uniós költségvetés elfogadása után, már jövő évben legyen esély arra, hogy meghirdessék a pályázatokat. A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség arról tájékoztatott, hogy október elején elküldte az Európai Bizottságnak a 2021–2027-es Regionális Operatív Program kapcsán kidolgozott munkatervezetét elemzésre.
A hivatalos tájékoztatás szerint a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség kidolgozta a saját stratégiáját a következő ciklus uniós forrásainak lehívására,
A dokumentumot az ügynökség honlapján közvitára bocsátották, ez az első változat, amely az Európai Bizottság és az érintettek javaslatai nyomán módosulni fog.
„Arra törekszünk, hogy a központi régió egy tiszta, élhető térséggé váljon, amely vonzó a lakói és a turisták számára is, rendelkezzen egy innováción alapuló versenyképes gazdasággal, és a források fenntartható kihasználását minden polgár fontosnak tartsa” – jelentette ki Simion Crețu az ügynökség igazgatója.
Elmondása szerint olyan fejlesztési stratégián dolgoznak, amely hat ágazatra bomlik, és ezen belül több sajátos prioritást is megfogalmaznak. Tulajdonképpen a stratégia minden területet érint. Az igazgató szerint megpróbálják értékesíteni a rendelkezésre álló humán erőforrást, megvalósítva a társadalmi felzárkóztatást.
A nyilvánosságra hozott tervek szerint az Európai Zöld Megállapodást figyelembe véve javítanák az energetikai hatékonyságot, csökkentve a klímaváltozás következményeit, de ugyanakkor hangsúlyt fektetnének a turizmusra, a kulturális örökségre, a vidék, a mezőgazdaság, és az erdőgazdálkodás fejlesztésére. Azt is tervezik, hogy a Központi Fejlesztési Régióban a Regionális Operatív Programba a következő uniós ciklusba több mint 1,8 milliárd eurót tudnak kipályáztatni.
A munkaváltozat szerint a közigazgatási egységek, vállalatok, inkubátorok, egyetemek, klaszterek, kutatási-fejlesztési szervezetek pályázhatnak. A lehívható összegek a becslések szerint így alakulnak: innovációra, a versenyképesség növelésére 229,9 millió euró, a digitalizálásra 116,3 millió euró, a környezetbarát közösségek kialakítására 451,5 millió euró, infrastruktúrára 168 millió euró, oktatásra 83,6 millió euró, a térség vonzerejének növelésére 81,1 millió euró, műszaki fejlesztésre 50,8 millió euró hívható le.
A soha nem látott igyekezet kapcsán Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónika kérdésére elmondta, az elmúlt időszakban valóban nem volt jellemző Romániára a hatékony pénzlehívás, a jelenlegi igyekezet dicséretes, ám „még nem bontana erre pezsgőt”.
„Végre komolyan veszik az előkészületeket, időben kidolgozzák a terveket. Ezeket a kormány véglegesíti, majd újra elküldi jóváhagyásra. Az lenne a hatékony, ha valóban jövő évben már kiírnák a pályázatokat. Azonban még előttünk állnak a parlamenti választások, és nem kizárt, hogy a választások után alakuló új kormány elölről kezdi az egész folyamatot. Várjuk ki a végét” – részletezte Antal Árpád.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!