
Fotó: Krónika
2008. október 13., 00:002008. október 13., 00:00
„Nem tűnik úgy”, hogy a kelet-európai bankrendszer általános, belső eredetű stressz alá került volna, és jóllehet a térségben Magyarországon a legmagasabb a betétállomány arányában mért kinnlevőségi ráta, ez sem túlzottan magas – mutat rá a Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltatócsoport londoni befektetési részlegének hétvégi elemzése. A szakértők szerint a likviditáspiaci világválság által a térségi bankrendszerre gyakorolt fő potenciális hatások közvetettek: az euróövezeti gazdasági lassulásból, illetve a külföldi tulajdonos bankok esetleges problémáiból eredhetnek. A GS londoni elemzői is elismerik azonban, hogy a bankrészvények iránti piaci hangulat „jelenleg nem jó”.
Az anyabankok jelentik
A közép-európai gazdaságok bankrendszerei mindazonáltal „viszonylag egyszerű pénzügyi konstrukciókra” összpontosítanak, amelyek ezekben az országokban még mindig jól jövedelmeznek. A helyi bankok nincsenek nagymértékben rászorulva az anyavállalatok és/vagy a nagybani piac finanszírozására, mivel a betétek értékéhez mért kihelyezési állomány továbbra is alacsony. Ez a ráta a térségen belül Magyarországon a legmagasabb, de itt is csak 125 százalék; a többi térségbeli országban – Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban, Romániában – a mutató jellemzően 100 százalék alatt van. Ez nem zárja ki, hogy egy-egy bank finanszírozási nehézségekbe ütközik, az azonban valószínűtlen, hogy a piaci szereplők többsége ilyesmit tapasztaljon, áll a Goldman Sachs térségi felmérésében.
A GS szerint ugyanakkor a közép-európai bankrendszer legnagyobb bizonytalansági tényezőjét az anyabankok jelentik. A jelenlegi helyzetben felmerül a kérdés, hogy ezeknek a tulajdonosoknak a közép-európai érdekeltségekkel kapcsolatos üzleti gyakorlata nem változik-e meg, esetleg úgy, hogy kockázatkerülőbbé
válnak, és az euróövezetbe telepítik
vissza tőkéjüket, vagy ódzkodnak attól, hogy likviditást nyújtsanak a helyi leánybankoknak. A GS szerint ez a kockázat nyilvánvalóan fennáll, de a ház hangsúlyozza: a közép-európai érdekeltségek általában nem nagyok, legalábbis az anyavállalatokhoz mérve, és a tőke hazatelepítése nem befolyásolná jelentősen a hazai vállalati mérleget.
Áldásnak bizonyulhat
Más nagy londoni házak szerint a mostanihoz hasonló időszakokban egyenesen „áldásnak bizonyulhat” a feltörekvő térség bankrendszereinek viszonylagos alulfejlettsége.
Emellett a közép-európai bankrendszerek méretüknél fogva is jóval kisebbek – még GDP-arányos összehasonlításban is – valamely „tipikus fejlett országénál”, sőt pénzügyileg fejlettebb más feltörekvő gazdaságokénál, például Dél-Afrikáénál is A pénzügyi szférán kívüli magánszektor GDP-arányos adósságállománya mindössze 40–50 százalék Közép-Európában, ami korlátozza bármely potenciális megingás hatásait, áll az elemzésben.
A Goldman Sachs szerint a térségi bankszektor viszonylag kis mérete azt is jelenti, hogy ha állami kisegítő fellépésére lenne szükség, valószínűleg akkor sem kerülne túlzott nyomás alá az adott ország szuverén hitelképessége. A GS londoni elemzői szerint a „tartós piaci aggodalmak egyike” a háztartások devizaalapú eladósodottsága. Ez hozzávetőleg a GDP-érték 20 százalékát teszi ki, ami azonban a ház szerint azt jelenti, hogy csak „óriási, többször tízszázaléknyi” árfolyam-elmozdulás esetén merülhetne fel rendszerszintű (törlesztési) aggály a háztartásokkal kapcsolatban.
Hírösszefoglaló
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.