Hirdetés

Napelemprogram: új útmutatót adott ki a környezetvédelmi tárca, pénzüket várják a kivitelezők

Ígéret. A hatóságok szerint már nincs akadálya a napelemek felszerelésének és a pénz megtérítésének •  Fotó: Pixabay

Ígéret. A hatóságok szerint már nincs akadálya a napelemek felszerelésének és a pénz megtérítésének

Fotó: Pixabay

Módosított szabályzattal próbálja felpörgetni a környezetvédelmi minisztérium a Zöldház programot. Eddig még egyetlen kivitelező sem kapta meg a pénzét, holott közülük sokan már szeptember–októberben benyújtották az elszámolási iratcsomókat.

Bíró Blanka

2021. február 04., 12:322021. február 04., 12:32

Változott a napelemek megvásárlását támogató Zöldház program útmutatója, a Környezetvédelmi Alap megkezdi a támogatható költségek visszatérítését – adta hírül szerdán Facebook-oldalán Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Úgy fogalmazott, a változtatások kiküszöbölik az esetleges akadályokat, amelyekbe a program kedvezményezettjei beleütközhettek a költségek visszaigénylése során. A tárcavezető friss bejelentése szerint a módosított szabályzat február 1-jén már megjelent a Hivatalos Közlönyben, azt a környezetvédelmi minisztérium még tavaly decemberben bocsátotta közvitára.

Több ponton is módosítottak

A jogszabály több változtatást is tartalmaz, többek között azt, hogy

Hirdetés

az eddigi nyolc hónapról tizenkettőre módosul a projekt megvalósítására szánt időkeret, amit a koronavírus-járvány, a téli kedvezőtlen időjárás, valamint a bürokratikus ügyintézés indokol.

Szabályozza továbbá, hogy a magánszemélyek hogyan válthatnak kivitelezőt, lehetőség lesz nagyobb kapacitású rendszerek jóváhagyására, mint amit a Környezetvédelmi Alap előzetesen engedélyezett. Elfogadják a fotovoltaikus pannókat is, amennyiben azok eleget tesznek a programban vázolt feltételeknek, engedélyezik a pannók elhelyezésének megváltoztatását.

A dokumentum rendelkezik arról is, hogy a visszatérítési kérelmeket kizárólag online lehet benyújtani elektronikus postán vagy az alkalmazáson keresztül, azzal a megjegyzéssel, hogy a program kedvezményezettjei és a jóváhagyott kivitelezők a dokumentumokat megőrzik a Környezetvédelmi Alappal kötött szerződés lejártáig.

Tánczos Barna hangsúlyozta, a program nagyon jó ötlet volt, a 2019-es kivitelezése azonban jelentős hiányosságokat mutatott. Mint fogalmazott, mandátuma átvételekor ezt a programot működésképtelen állapotban találta: a 12 650 aláírt szerződésből körülbelül mindössze 450 költségtérítési kérelem érkezett.

Idézet
Az útmutató első verziója pedig annyira leszűkített és korlátozott volt, hogy a legtöbb kérés ez alapján nem részesülhetett volna pozitív elbírálásban. A finanszírozási útmutatót módosították, rugalmasabbá tették, tehát már nincs akadálya a munkálatok elvégzésének és a visszatérítési kérelmek benyújtásának”

– írta a közösségi oldalán a miniszter, arra kérve a haszonélvezőket, vigyék végig a folyamatot.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Elrettenti a szakcégeket a kifizetések késlekedése

Eddig még egyetlen kivitelező sem kapta meg a pénzét a Környezetvédelmi Alaptól (AFM), holott közülük sokan már szeptember–októberben benyújtották az elszámolási iratcsomókat. Mint András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója lapunknak elmondta, az engedélyezett kivitelezők internetes csoportjában tájékozódik, és még senki nem kapta meg a pénzét.

Erre különben a Greenpeace Románia már az elmúlt év végén felhívta a figyelmet, hangsúlyozva, hogy

a kifizetések késése elrettenti a szakcégeket a zöld programokban való részvételtől.

Ezt erősítette meg András Lehel is, aki hangsúlyozta: „az elszámolás egy mérföldkő”. „A program során sorozatos nehézségekkel szembesültünk, de az ostor akkor csattan igazán a vállalkozókon, ha nehézkes lesz a kifizetés” – fogalmazott a vállalkozó, aki aggasztónak tartja, hogy még azok sem kapták meg a pénzüket, akik szeptemberben beküldték a hatóságnak az elszámolásokat.

A székelyudvarhelyi cég is attól teszi függővé, hogy belépjen a program esetleges második felvonásába, hogy milyen módon zárul az első elszámolása.

A székelyföldi vállalkozás most nyújtotta be az elszámolásokat, mert mint András Lehel mondta, az elmúlt évben elhúzódtak az engedélyeztetések, a visszacsatlakozási engedélyek beszerzése, az áramszolgáltatók sem voltak felkészülve, így kitolódott a pillanat, amikor a finanszírozási szerződést alá tudta írni a befektető, a pályázó és a hatóság. A tulajdonképpeni munkálatokat augusztus végén, szeptember elején kezdték el, és november elejéig fejezték be. A nyertes pályázataik 90 százalékát üzembe is helyezték.

András Lehel úgy véli, a rendelkezésre álló idő nyolc hónapról tizenkettőre növelése nem jelent feltétlenül segítséget. „Nem az a cél, hogy húzzuk az időt. Annyi munkát vállalunk, amennyit a kapacitás lehetővé tesz, hogy alaposan, tervezetten, minőségben tudjuk kivitelezni. Ezentúl sem fogjuk túlvállalni magunkat” – szögezte le a cégvezető, aki abban bízik rövid idő alatt, zökkenőmentesen elszámolják, kifizetik a befektetett pénzüket.

Cégek is pályázhattak

Szerdán éjfélkor járt le a határidő, ameddig a cégek feltölthették a pályázataikat az Electric-Up programba. A kiírás szerint a kis- és középvállalkozások, illetve mérettől függetlenül a vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások legtöbb 100 ezer euró vissza nem térítendő támogatást hívhattak le napkollektorok telepítésére és elektromosautó-töltő állomások kiépítésére. András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója hangsúlyozta, ez egy jó kezdeményezés, láttak benne lehetőséget elsősorban azok a cégek, melyeknek nagy az áramfogyasztása. Ezúttal nem a szerelőcégek pályáztak, hanem közvetlenül a haszon­élvezők töltötték fel az adataikat, a szükséges iratokat, ám a műszaki és a kereskedelmi tartalommal a szakcégek segítettek. „Várhatóan ezekből is lesznek sikeresen elbírált pályázatok. A termelőcégek esetében jelentős az éves áramfogyasztás, a jelentős állami támogatással készülő napelemparkok hozzájárulnak a költségmegtakarításhoz, és egyúttal a versenyképesség megtartásához, növeléséhez” – húzta alá a szakember.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés