
Nem kell blézer és ceruzaszoknya
Fotó: Gábos Albin
Kötött nadrág és csuklyás mackófelső blézer és farmer helyett – 2020-ban a koronavírus-világjárvány nagyobb divatdiktátornak bizonyult, mint a legnagyobb tervezők. Ezt támasztja alá a Glami online divatkereső platform tavalyi évet górcső alá vevő elemzéséből. A webáruházak forgalmának görbéjét is a korlátozások alakították.
2021. január 27., 11:232021. január 27., 11:23
A koronavírus-világjárvány alakította tavaly a divatot is, a pandémia terjedésének megfékezése érdekében foganatosított óvintézkedések részeként elrendelt home office-ban már nem örvendett túl nagy népszerűségnek a tűsarkú, a ceruzaszoknya vagy éppen az öltöny.
Miután sok esetben olcsóbb árucikkek váltották a drágákat, és sokan nem is kívántak vagy tudtak ruházati cikkekre költeni, világviszonylatban 9 százalékban visszaesett a divatáru iránti kereslet – ebben benne vannak a webáruházak és a fizikai boltok eladásai is.

A járvány miatt otthonról dolgozó romániaiak fele örül annak, hogy így nem kell időt töltenie a forgalomban, több mint egynegyedük azonban úgy véli, hogy rosszabbodott a lelkiállapota – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A Glami online divatkereső platform elemzése szerint a romániai piac alakulását nézve egyértelműen kijelenthető, hogy az iroda hazaköltözésével a kötött nadrág és a csuklyás mackófelső váltotta a népszerűségi topban a blézert és a farmert. Érdekességként említik ugyanakkor, hogy megugrott az ékszerek eladása is, mint hangsúlyozzák, a zoomos értekezletek világában könnyű néhány kiegészítővel feldobni az irodainál azért kényelmesebb szerelést. A kesztyűk és sálak iránti kereslet is növekedést mutatott, az elemzők ezt a járvány miatt ajánlott egészségügyi intézkedésekkel magyarázzák.
Más a divat az otthon kényelmében
Fotó: 123RF
Az online divatáruházak eladási görbéje követi amúgy a járvány és az óvintézkedések alakulását. Az év elején az ilyenkor szokásos pangás volt tapasztalható, amire a Glami elemzői szerint már kezdte rányomni a bélyegét a koronavírus közeledésétől való félelem. A kijárási korlátozások elrendelését követően viszont jelentősen megugrott a forgalom. A trendnek a nyári lazítások vetettek valamelyest véget,
A görbe viszont újra növekedésnek indult a karácsonyt megelőző időszakban, ehhez nagyban hozzájárultak az ünnepi vásárlási láz mellett a fekete pénteki akciók is, amelyeket előszeretettel alkalmaztak a divatárut kínáló webáruházak is.

Az Európai Parlament olyan jogszabály megalkotására szólította fel az Európai Bizottságot, amely biztosítja a megfelelő pihenőidőt a munkájukat otthonról végzőknek azzal, hogy a munkaidőn túl nem kell elérhetőnek maradniuk munkaadójuk számára.
Romániában az online divatáru-értékesítés piacvezetőjének két éve az Epantofi.ro cipőket és kiegészítőket árusító webáruház. Az About You a második helyről az elsőre ugrott előre, a harmadik pedig a hasonló profilú Fashion Days.
Mint láthattuk,
A negyedik helyen a H&M-et találjuk, az ötödik a sportfelszereléseket árusító Decathlon.
A hatodik helyen viszont újra egy kizárólag az online térben működő áruházat, a Bonprix-t találjuk.
A tízes topba a Remixshop, a Zara, a Reserved és az Answear fért még be.
Lendületben a webáruházak
Összességében véve a Glami szerint tavaly 40,8 százalékkal nőtt az e-kereskedelem az előző évhez mérten, az előrejelzések még 14 százalékos bővülést vártak, de nem számoltak a kijárási korlátozásokkal. Az online divatáru-eladások aránya 19 százalékról 29,5 százalékra bővült. Idénre a szakemberek 20 százalékos növekedést várnak az online divatáruházak forgalmában, amivel az eladásaik meghaladják az 5 milliárd lejt, 2023-ra pedig elérik a 6,4 milliárd lejt.

Tíz éve a legjelentősebben bővültek a PC-eladások tavaly a világon a koronavírus-járvány miatt megnőtt kereslet hatására – derül ki három vezető ágazati cég adataiból.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!