
Fotó: Agerpres
2008. október 27., 00:002008. október 27., 00:00
November 30-áig, minden olyan külföldön élő román állampolgár, akinek korábban Romániában munkaviszonya volt, köteles az ezt bizonyító munkakönyvét az illetékes hatóságoknak leadni – tájékoztatta a Krónikát Derzsi Ákos, a Munkaügyi, Család- és Esélyegyenlőségi Minisztérium államtitkára. Abban az esetben, ha egy magánszemély elmulasztja, vagy késve szolgáltatja be munkakönyvét – figyelmeztetett az államtitkár – a határozat szerint 300-tól 600 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható, igaz, szerinte ennek behajthatósága megkérdőjelezhető. Az RMDSZ-es szakpolitikus elmondása szerint a dokumentumokat eredeti példányban kell beadni, ezekről később egy digitális másolat készül majd, amelyek országos adatbázisba kerülnek, megkönnyítve ezzel az országok közötti adategyeztetést.
Az uniós jogszabályok szerint minden olyan országnak, ahol egy személy legalább egy évig biztosítva volt, öregségi nyugdíjat kell fizetnie, amikor a személy eléri a nyugdíjkorhatárt, figyelembe véve a másik tagállamban teljesített biztosítási idejét is. Függetlenül attól, hogy nyugdíjasként mely uniós országban, illetve az Európai Gazdasági Térségen belül, hol kíván letelepedni, öregségi jogosultságát hiánytalanul kifizetik.
Ebben az esetben nyugdíjának öszszegét az adott tagállam jogszabályai szerint számítják ki, akár a tagállam saját állampolgáráét. Miután a tagállamok többségében a papíralapú munkakönyv már nem létezik, Romániának is kötelessége behozni a lemaradást, ezért határozta el a kormány a régebben kiadott munkakönyvek bekérését és digitalizálását, hogy a nyugdíjkorhatár elérésekor a Romániában, illetve külföldön ledolgozott éveket összeadhassák, magyarázta az államtitkár. Románia 2001 áprilisában tért át a digitális adatnyilvántartásra, így a munkakönyvben szereplő korábbi bejegyzések nincsenek a rendszerben. Ezért a külföldön tartózkodó személyek érdeke, hogy a munkaéveiket bizonyító iratokat mihamarabb eljuttassák a korábbi lakóhelyük szerinti nyugdíjbiztosítóhoz. Célszerű a munkakönyv mellett a katonakönyvet, illetve az egyetemi éveket bizonyító okiratot is csatolni, hiszen amennyiben korábban ezeket nem jegyezték be, azt most pótolni lehet.
Annak ellenére, hogy a munkakönyvek begyűjtéséről még 2008 januárjában döntött a kormány, a külföldön élő román állampolgároknak gyakorlatilag lehetetlen volt a döntésről tudomást szerezniük. Lapunknak Derzsi Ákos is elismerte, hogy a döntéssel kapcsolatos tájékoztatás nagyon gyenge volt, és bár a határozat anyagát eljuttatták több ország konzulátusára, illetve külképviseletére, az emberek nagy része még így sem szerezhetett tudomást kötelezettségéről, mivel tulajdonképpen semmilyen kapcsolat, illetve nyilvántartás nem létezik az adott országban élő személyek és a képviseletek között. Bár az adatszolgáltatási kötelezettség több millió embert érint, lapunk a nyugdíjfolyósítók, illetve a munkaügyi központok honlapjait böngészve sem talált a kötelezettségre utaló tájékoztatást vagy figyelmeztetést.
Annak ellenére, hogy napokon belül lejár a határidő, Derzsi Ákos nyugalomra int, szerinte ugyanis a szaktárca a dokumentumok leadási határidejének meghosszabbítására készül. A minisztérium egy évvel meg kívánja hosszabbítani a munkakönyvek leadására rendelkezésre álló időt, erről hamarosan kormányrendelet is születik. „Ezzel egy időben olyan módszert fogunk kidolgozni, ami lehetővé teszi majd, hogy hatékonyan tájékoztassuk a külföldön élő állampolgárokat. Továbbá a román–magyar közös kormányülésen a két ország munkaügyi szakemberei arról is megállapodtak, hogy a Magyarországon élő román állampolgárok számára lehetővé teszik azt is, hogy az okirataikat helyben, Románia hivatalos képviseletein vagy az erre a célra létrehozott ügyfélfogadó helyeken is le lehessen adni” – tájékoztatott a szakállamtitkár.
Túrós-Bense Levente
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.