
Fotó: A szerző felvétele
2009. június 30., 09:572009. június 30., 09:57
Hozzá nem értéssel és cinizmussal vádolja a Pénzügyminisztériumot Édler András. A háromszéki RMDSZ-képviselő írásban figyelmeztette a szaktárcát, hogy a 0 és 140 ezer lej közötti éves forgalmat lebonyolító mikrovállalkozásokra kirótt átalányadó jóval magasabb, mint az az összeg, amelyet ezek tulajdonosai az új teher kiróvása elott befizettek. A képviselő azt kérdezte a minisztériumtól, mikor és hogyan oldja meg ezt a kérdést. Édler tegnapi sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a beadványra Graţiela Denisa Iordache pénzügyi államtitkár válaszolt. Mint kifejtette, a jogi személyek állandóan veszteséget jelentenek, és így minimális adót fizetnek. A minisztérium a 2007-es adatokkal támasztja alá érvelését: 617 525 vállalkozó közül 242 106, vagyis 39 százalék jelentett veszteséget, holott ezek üzleti forgalma összességében meghaladja a 134 milliárd lejt.
A szaktárca képviselője válaszlevelében azt javasolja, ha a mikrovállalatoknak túl nagy pénzügyi nyomást jelent az átalányadó, alakítsák át a vállalkozásukat szervezési, gazdasági szempontból egyszerűbb formára, például családi vagy egyéni vállalkozássá. Édler szerint ez a válasz hozzá nem értésre vagy cinizmusra vall. A mikrovállalatok a korábbi adózási rendszer szerint az évi forgalom után fizettek 3 százalék adót, tehát az adózás szempontjából mindegy volt, hogy a vállalkozás nyereséges vagy veszteséges. „Ezek a kisvállalkozók nem tudnak a könyveléssel manipulálni, mégis őket sújtja a legjobban az átalányadó” – hangsúlyozta hétfőn a képviselő. Hozzátette: a mikrovállalatok alig egy-két alkalmazottat foglalkoztatnak, általában a tulajdonos családját tartják el. Meglátása szerint ők kellene hogy képezzék a romániai középréteget. „Minden civilizált ország válság idején támogatja ezeket a vállalkozókat, Románia azonban elviselhetetlenül nagy adóterhet ró rájuk” – mondta Édler. A képviselő cinizmusnak tartja a minisztérium javaslatát a vállalkozási forma átalakításáról. Elmondása szerint ezt csak úgy lehetne betartani, ha a tulajdonos felszámolja az egyik formát, majd megalakít egy másikat. Ez időigényes és rendkívül költséges. Egy cég felszámolása legkevesebb 1500 lejbe kerül, de ha vagyona is van, több tízezer lejre rúgnak a költségek. Édler kifejtette, szerinte a kormány tönkre akarja tenni a mikrovállalatokat.
Hasonlóképpen nyilatkozott a Krónikának egy neve elhallgatását kérő cégtulajdonos is. Mint közölte, havonta ötezer lejes forgalma van. Négy évvel ezelőtt azért döntött a mikrovállalat megalakítása mellett, mert a forgalmi adó tűnt a legelőnyösebbnek. Az átalányadó bevezetése óta adója megháromszorozódott, így szinte az egész profitját befizeti az államkasszába, és ezért a vállalkozás felszámolását fontolgatja.
Eközben Herman Rosner, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arra is figyelmeztet, hogy az Európai Unióban több alap is létezik a mikrovállalkozások támogatására, arra kellene biztatni a vállalkozókat, hogy pályázzanak, nem hogy alakítsák át cégük jogi formáját. Emellett Rosner szerint amennyiben a Pénzügyminisztérium komolyan gondolja a javaslatot, akkor lehetővé kell tennie, hogy ez az átalakítás ingyenes legyen.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.