
Fotó: A szerző felvétele
2010. június 16., 07:512010. június 16., 07:51
A marosvásárhelyi Triohm Impex Kft. cég például az Amerikai Egyesült Államokban gyártott, épületekbe való központi porszívó berendezéseket és kertekbe való automata öntözőberendezéseket forgalmaz. A cég vezetője, Meltzer Viktor okleveles mérnök fájlalja, hogy idén a CAMEX-en sokkal kevesebb volt a kiállító és a látogató, mint eddig. Úgy véli: a receszszió mellett a futball-világbajnokság és a ballagások is „bekevertek” a kiállításnak. „Az idei év első felében nagyon érződött a válság. Az ingatlanpiac és az építőipar komoly bajban van. Négy éve dolgozom a területen, soha nem volt ennyire gyenge a forgalom. 2009-hez képest 50 százalékos, vagy még nagyobb volt a visszaesés – panaszkodott az igazgató. – De szerintem nem szabad leállni. Úgy vélem, a recesszió mesterségesen keltett helyzet, éppen ezért nem szabad komolyan venni. El fog múlni, csak ki kell tartani. Ha mindenki belemegy a játékba, nem lesz jó vége. Ráadásul mikrovállalatunkat az új törvényekkel is ellehetetlenítették.”
A szintén marosvásárhelyi Timexim Import Export Kft. belsőépítészeti termékeket forgalmaz, ugyanakkor építőipari munkacsoportjaik is vannak. Menedzsere, Székely György sem derűlátó: „A javulásnak egyelőre nyoma sincs. Sőt mind rosszabb a helyzet. Esetleg magánszemélyek építkeznek, de közülük is csak kevesen. Ugyanakkor e téren is inkább lakásfelújítások történnek, az emberek szigetelik, újracsempéztetik házaikat, lakásaikat”. Mint az üzletember fogalmazott, az állami beruházások, és általában a nagy munkálatok terén stagnálást tapasztalnak. „Ami még néha kihúz bennünket a csávából, az a tömbház-szigetelési program. Ha azonban annak állami támogatását is eltörlik, akkor az is le fog állni. Maros megyében nagy beruházások egyáltalán nem léteznek. Mi már három éve érezzük a visszalépést, de 2009 már katasztrofális volt” – mondta Székely György, aki már alkalmazottak elbocsátására is kényszerült, 35-ből tíz személytől váltak meg. Az üzleti forgalmuk tavaly 50 százalékkal csökkent, idén ismét feleződött, tehát idén várhatóan a 2008-as forgalom 25 százalékát bonyolítják le. Székely szerint nagy probléma az is, hogy állandóan nő a banki kamat. Szerinte egyébként a pénzintézetek idézték elő a krízist, azok akadályozzák a kereskedelmi forgalmat. „Mi túl kicsik vagyunk ahhoz, hogy megértsük vagy befolyásoljuk a dolgok alakulását. Próbálkozunk mással is, reklámtevékenységgel, de az is stagnál. Várjuk a jobb időket, és akkor visszavesszük az embereinket. Egyelőre munkanélküli-segélyt kapnak, mások feketén dolgoznak” – részletezte a menedzser.
A marosvásárhelyi Turbo-Trans Kft. tulajdonosa, Czerán Csaba okleveles mérnök cége többek között Bramac tetőcserepeket, illetve épületfestékeket forgalmaz. „A regressziónak a mi ágazatunkban egyáltalán nincs vége. Reméljük, jövőre könnyebb lesz. Állami segítség nincs. A bankok nagyon bizalmatlanok a cégekkel szemben, és én ezt meg is értem, mert az adósoktól hiába veszik el a garanciaként felajánlott ingatlant, hiszen azokat nem tudják értékesíteni” – közölte lapunk érdeklődésére az üzletember, aki szerint nem is annyira a pénzhiány, mint inkább a félelem akadályozza a gazdasági tevékenységet. „Az emberek nagyon elbizonytalanodtak. A magánszemélyek ténykedése is lecsökkent, pedig most érdemes építkezni. Állami beruházásokhoz is szállítottunk termékeket, de ott meg az a baj, hogy nagyon későn fizetnek. A költségeink most nagyobbak, mint a hasznunk. Hosszú távon mínuszban nem lehet dolgozni, kérdéses, hogy jövőre még lábon leszünk-e. Eddig nem volt ilyen gondunk, mindig nyereségesek voltunk” – részletezte.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.