
Megéri lépni. Nemcsak az adóhátralékot, a késedelmi kamatot vagy legalább egy részét is eltörölhetik
Fotó: Pixabay
Továbbra is lehetőségük van a vállalkozásoknak, hogy amennyiben adósságuk van az állam felé, kérjék a felosztott törlesztést. A pénzügyminiszter szerint két célt is elérnek, támogatják a cégeket, másrészt ösztönzik az adóbefizetési kedvet is A lapunk által megszólaltatott adószakértő azt mondja, a vállalkozók mindenképp éljenek a lehetőséggel, hogy elkerüljék a végrehajtást, a számláik zárolását.
2021. április 20., 08:092021. április 20., 08:09
A pénzügyminisztérium újabb hat hónappal meghosszabbította az egyszerűsített átütemezési lehetőséget a tavaly március óta, tehát a szükségállapotban és a jelenleg is tartó veszélyhelyzetben felhalmozott adóhátralék felosztott befizetésére. Ez a lehetőség még ez év szeptember 30-ig kérhető.
„Az átütemezés intézménye létezik, az eljárás benne van az adóügyi eljárási törvénykönyvben, viszont a most meghosszabbított lehetőség ahhoz képest leegyszerűsített, mindössze egy kérést kell benyújtani, és az elbírálás is rövidebb ideig tart” – írta minap közzétett Facebook bejegyzésében Alexandru Nazare pénzügyminiszter. Arra is kitért,
Az adószakértő azonban rámutatott, az általánosan érvényes átütemezési módszertan szerint, ha például egy cég 100 ezer lejes adóhátralék törlesztésének felosztását kérte, az összeget ingatlannal vagy ingósággal kellett garantálnia, a járvány időszakában felhalmozott adóelmaradásra viszont ezt nem kérik. További könnyítés, hogy arra az adóhátralékra, amelynek átütemezését kérik, felfüggesztik a végrehajtást.
A pénzügyminiszter beszámolója szerint
Ebből 47 014 kérést jóváhagytak, ezek alapján 10,76 milliárd lejes adósság átütemezését tették lehetővé, ez a teljes összeg 90 százaléka. Az adófizetők 1673 kérést visszavontak, 6098-at a hatóságok visszautasítottak, és további 1186 elemzése még folyamatban van.
Alexandru Nazare közölte, ezt a könnyítést kérte a legtöbb vállalkozó, a lehetőséggel valójában két célt is elérnek, támogatják a cégeket, hogy a válságban ne maradjanak pénz nélkül, másrészt ösztönzik az adóbefizetési kedvet is, hiszen ha részletekben is, de befizetik az államkasszába az elmaradásokat. Debreczeni László szerint valószínűleg azért hosszabbították meg az egyszerűsített átütemezés lehetőségét, mert még mindig nem élt mindenki vele, akinek szüksége van rá.
Az adószakértő arra biztatja a vállalkozókat, akinek elmaradása van, mindenképpen kérje a felosztott törlesztést, hogy elkerülje a végrehajtást, a számlái zárolását.
Öt törvény adta lehetőség van arra, hogy a kamatok egy részét elengedjék, ez egy összetett szabályozás, ezért szakember segítségével lehet megtalálni a módszert”
– fejtette ki az adószakértő. Mint rámutatott, már előfordult, hogy a vállalkozó törlesztette az elmaradásait, utólag kiderült, hogy a kamatok egy részét is eltörölték volna, ha megtesz bizonyos lépéseket, de ha már kifizette a hátralékot, ez a lehetőség „elúszott”.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!