
Fotó: A szerző felvétele
2009. április 15., 08:262009. április 15., 08:26
A kolozsvári Deák Ferenc (Eroilor) utcán legalább féltucat kereskedelmi rendeltetésű helyiség kirakatán díszeleg a „Kiadó” felirat, némelyiken immár hónapok óta. Az utcának a Főtér felőli végén, a régi városháza közelében, egy 60 négyzetméteres üzlethelyiséget adna ki a tulajdonos, amelyhez iroda, raktár és mosdó is tartozik. Az ár négyzetméterenként 60-65 euró, alkudható. Amennyiben nem lenne megelégedve a több mint négy éve felújított helyiség állagával, a bérlőnek magának kell majd fizetnie a munkálatokat.
A tulajdonos elmondása szerint az előző bérlő valamivel több mint 60 ezer eurót költött az üzlethelyiség rendbetételére. Az utca másik oldalán, a Győzelem mozi mellett, a tavalyi év végén ürült ki egy 195 négyzetméteres helyiség, amelyben évtizedeken át élelmiszerüzlet működött. A jövendőbeli bérlőnek 59 eurót kellene fizetnie egy négyzetméterért, ám az ár itt is alkudható. „A tulajdonosok külföldön élnek, és lehetőleg egy minél megbízhatóbb ügyfélnek szeretnék kiadni a helyiséget.
Ha egy ismert cég kívánna beköltözni, amelynek a neve garancia volna arra, hogy hosszú távon szeretne itt működni, és mindig időben fizetne, akkor szó lehet árengedményről” – tájékoztatott a tulajdonosokat képviselő ingatlanközvetítő ügynökség. A helyiség felújításának költségeit 40 ezer euró értékig a tulajdonosok állják. Első látásra roppant bőkezűnek tűnik az ajánlat, ám egy kis számolással kiderül, kevesebb mint négy hónap alatt megtérülne a befektetés.
Pap Andrea, a Crisdesign Kft. tulajdonosa szerencsésnek mondhatja magát, ugyanis nagyon jutányos áron sikerült hozzájutnia egy Deák Ferenc utcai bérleményhez. „Tavaly, amikor üzlethelyiséget kerestünk, 60 és 100 euró közötti havi bérleti díjat kértek az utcában egy négyzetméterért. Nekünk óriási szerencsénk volt, mivel a főbérlőnk a görög katolikus egyház, sokkal jutányosabb árat számolt fel. A pontos összeg természetesen bizalmas” – nyilatkozta az üzletasszony. A kedvezményes bérleti díj ellenére is megtörténhet, hogy az ajándéktárgyakat forgalmazó boltnak is le kell húznia rövidesen a rolót, mivel a forgalom az elmúlt évhez képest mintegy 50 százalékkal esett vissza.
Egyre több cég költözik át a belvárosból a plázákba, hiszen ott lényegesen olcsóbban, 25 és 45 euró közötti négyzetméterenkénti áron lehet üzlethelyiséget bérelni, mondja Lázár O. Gábor, az A1 Immobili ingatlanügynökség igazgatója. 100 négyzetméter esetében ez akár havi több ezer eurós megtakarítást jelenthet. „Sok tulajdonos még mindig álmodozik a tavalyi árakról, nem hajlandóak belátni, hogy időközben megváltoztak a piaci feltételek. Kivárnak, ami szerintem hiba, s ez abból is látszik, hogy mennyi gazdátlan helyiség van” – nyilatkozta Lázár O. Gábor.
Tudomása szerint Erdélyben Kolozsvár belvárosában a legmagasabbak a bérleti díjak, majd Brassó és Temesvár következik, ahol 10–15 százalékkal alacsonyabbak. Ugyanakkor a jelenség nem teljesen árfüggő, nem korlátozódik Kolozsvárra. Nagyváradon, bár ott 20–25 euró közötti összeget kell csak fizetni a kereskedelmi célú bérlemények négyzetméteréért, szintén sok az üres üzlethelyiség, tájékoztatott az A1 Immobili vezetője.
Egyes tulajdonosok azonban már meghallották az idők szavát, és jelentős mértékű díjcsökkentéssel próbálnak meg új bérlőt találni. Egy Szentegyház (Iuliu Maniu) utcai 100 négyzetméteres üzlethelyiség tulajdonosa 1500 euró bérleti díjat kér, hozzátéve, az előző bérlő még 2000 eurót fizetett.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.