Hirdetés

Megnyomorított települések

Tetemes összegeket, lejmilliókat faragott le a legutóbbi költségvetés-kiigazítás alkalmával a kormány a megyei önkormányzatoknak már korábban előirányzott pénzösszegekből. A megszorítást a leginkább a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok érzik meg, továbbá kevesebb pénz jut a megyei és községi utak javítására, illetve a tervezettnél kevesebbet utalhatnak ki a megyei tanácsok a helyi költségvetések kiegyensúlyozására.

Krónika

2010. szeptember 01., 09:562010. szeptember 01., 09:56

A kormány egyebek mellett a visszaosztott áfabevételekből folyósít kevesebbet a megyéknek: annak ellenére, hogy július elsejétől 19 százalékról 24 százalékra nőtt az általános forgalmi adó, összesen 2,1 milliárd lejt tartanak vissza, ami  a helyi költségvetéseket illette volna meg.

Lekapcsolják a világítást

A tervezettnél mintegy 12 millió lejjel kevesebből kénytelen gazdálkodni Szatmár megye – tájékoztatta a Krónikát Csehi Árpád, a Szatmár megyei közgyűlés elnöke, aki szerint az augusztus folyamán kiutalt, csökkentett költségvetés-kiegészítés miatt több partiumi településnek is gondjai lesznek. „Már a múlt hét végén is voltam olyan Szatmár megyei faluban, ahol a polgármester lekapcsoltatta az éjjeli közvilágítást, mert spórolnia kell. Ez közbiztonsági és egyéb okokból sem egészséges, de nincs mit tenni” – nyilatkozta a partiumi politikus. Csehi továbbá arról is beszámolt, hogy az útjavításokra szánt összegekből is levágott a kormány, így több betervezett munkálatot halasztanak vagy elmarad, és lesznek olyan szakaszok is, ahol nem lesznek őszi kátyúzások. „Az a legnagyobb gond, hogy korábban a megígért összeg függvényében terveztünk, és a már elindított kivitelezéseket, például hídépítést, nagyon körülményes halogatni” – hangsúlyozta. Mint közölte, az új számítások szerint a befizetett általános forgalmi adó visszaosztásából 38,8 millió lej helyett 29,1 millió lej, azaz több mint 9,5 millióval kevesebb jut, a megyei és községi utak karbantartására 11,5 millió lej helyett 1 millióval kevesebbet, azaz 10,5 millió lejt szánhatnak a szatmáriak. Gyermekvédelemre 39,2 millió lej helyett 921 ezerrel kevesebb, azaz csaknem 37,3 millió lej került a megyei kasszába. Ezen a területen egyébként a tavasszal is gondok voltak, hiszen az ide tartozó intézmények költségvetését annak idején patikamérleggel számolták ki. Emellett a tanügyi fizetésekre szánt összeg is 9 millió 800 ezer lejjel csökkent a kormány által alkalmazott 25 százalékos bércsökkentést követően, így a korábbi mintegy 210 millió lej helyett csak 200 millió érkezett a fővárosból.

A korábban előirányzottat is kevesellték

Eközben az augusztus 19-én kiadott 2010/18-as kormányrendelet értelmében Bihar megye költségvetése 18,8 millió lejjel lesz kisebb. Gabriela Plugar, a Bihar megyei önkormányzat költségvetési osztályának tanácsadója elmondta, eddig valamennyi évben a költségvetés-kiigazításkor emelték a megyéknek járó összegeket. Bihar megye emiatt több betervezett projektre is az előre kalkuláltnál kevesebb pénzt kap az állami költségvetésből. A decentralizált költségek fejezetben – amelyhez a lakosság-nyilvántartás, a tej-kifli program, a különleges oktatás, a szociális, illetve gyermekvédelmi központok tartoznak – 3,15 millió lejjel kap kevesebbet a partiumi megye a 2010-re előirányzott 73,1 millió lejből. A hivatalos közlés szerint a teljes összeg sem lett volna elég ezekre a kiadásokra, adóbevételekből kellett volna azt kiegészíteni. A megyei és községi utak javítási munkálataira eközben a tervezett 21,4 millió lejnél 9,1 százalékkal, azaz 1,9 millió lejjel jut kevesebb. A helyi költségvetések kiegyensúlyozására ennél is jóval kevesebb jut: az előirányzott 57 millió lejből 13,7 millió lejt, azaz 24 százalékot farag le a kormány. Gabriela Plugar beszámolója szerint tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a megyei önkormányzat idei bevételei is jóval alacsonyabbak lesznek az év elején tervezettnél: míg a különböző adókból és illetékekből 2,7 millió lejt reméltek, mostanáig az érintettek 60 százaléka törlesztett, s máris 2,3 millióra kellett csökkenteni az előrejelzést. „Reméljük, legalább ezt megkapjuk” – nyilatkozta az önkormányzati illetékes.

Nem építkezhetnek

A Szilágy megyei önkormányzat tegnapi ülésén döntött az idei utolsó negyedévi költségvetésről, amely a kormány költségvetés-kiigazítása nyomán a tervezettnél 5,743 millió lejjel lesz alacsonyabb. Ebből az összegből egymillió lejt az új megyeháza, illetve a megyei könyvtár felépítésére terveztek fordítani, de ebből rendezték volna a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazottaival járó költségeket, s ebből javították volna a megyei és községi utakat is. Ugyanakkor további 725 ezer lejt különböző európai uniós programok önrészének finanszírozására szántak. Csóka Tibor, a Szilágy megyei közgyűlés alelnöke tegnap közölte, ezzel a megszorítással a megye valamennyi helyi önkormányzatának átlagosan 70 ezer lejjel jut kevesebb.

Perektől tartanak

A Hunyad megyei önkormányzatok eközben 15 millió lejjel lettek szegényebbek a költségvetés-kiigazítás nyomán. „Hunyad megye elveszítette az idei évre előirányzott költségvetésének 10 százalékát. Nem fogjuk tudni befejezni a tervezett beruházásokat, amelyekre pedig már több céggel is szerződést kötöttünk. Értesíteni fogjuk valamennyiüket a történtekről, azonban fennáll a lehetősége annak, hogy be fognak perelni” – nyilatkozta Mircea Moloţ, a Hunyad megyei közgyűlés elnöke. Mint tájékoztatott, a megszorítás nyomán 2,7 millió lejjel kevesebbet költhetnek a megyei önkormányzat különböző igazgatóságainak fenntartására, főként itt is a szociális intézmények kerülhetnek gondba. Emellett 2,18 millió lejjel kevesebb jut a megyei utak javítására. A helyi költségvetések kiegyensúlyozására 10,6 millió lejjel fordíthatnak kevesebbet a tervezettnél, ami a tanácselnök szerint odavezethet, hogy több polgármesteri hivatalra lakatot kell majd tenni, mivel nem fogják tudni kifizetni alkalmazottaik fizetését.

Óvatos tervezés

Maros megyében a beígért központi költségvetési támogatáshoz képest idén 24,4 millió lejt vontak el a tanügytől, és majdnem 11 millió lejt a községektől – közölte lapunk kérdésére a Maros Megyei Tanács gazdasági igazgatója, Bartha József. Mint részletezte, a költségvetés-kiegészítés módosítását két fázisban alkalmazták. Az augusztus eleji tanácsülésen a bércsökkentésből és a fogyóeszközökkel járó kiadások lefaragása révén visszamaradt összeget – amit nem volt kötelező a központba eljuttatni – áttették a beruházások fejezetbe. „Az összeg másképpen a tartalékalapba ment volna, kivettük volna a forgalomból. A második lépést az augusztus végi tanácsülésen tettük meg. A bevételi oldalon természetesen csökkent a központból visszautalt összeg – ecsetelte a szakember. – A jövedelemadóból származó, Bukarestbe juttatott, majd onnan visszaérkező pénzt a 2010-es költségvetés összeállításakor jóval kisebbre terveztem, mint ami várható volt, és most jól jött ez az előrelátás. Végül ilyen téren nem lett forráskiesésünk. Viszont az áfa-visszautalás során az év elején megígért összeghez viszonyítva csaknem 6 millió lejjel kevesebbet kaptunk vissza a központi költségvetésből.”

Kolozs megyében a kormány megszorításai miatt a megyei önkormányzatnak elsősorban a kórházak költségvetését kell csökkentenie, illetve a bérköltségeket kell visszafognia – tudtuk meg Vákár István Kolozs megyei önkormányzati képviselőtől.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés