
Fotó: Bone Ewald
2010. szeptember 02., 09:262010. szeptember 02., 09:26
A levonásokat és kifizetéseket a módosítás hatálybalépését követően a munkaadó végzi el. Borbély László közölte, a kormány tegnapi ülésén első olvasatban már megvitatták a módosító indítványt, s szerinte a következő napokban a dokumentumot jóváhagyják az illetékesek, így a jövő heti kormányülésen el is fogadhatják a módosítást.
A bejelentést megelőzően került sor tegnap Kolozsváron a városban élő újságírók, színészek, írók, illetve más, a törvény hatálya alá eső személyek tiltakozó megmozdulására. „A pokolba vezettétek Romániát”, „Tolvajlás, hazugság, korrupció, romok, katasztrófa, szégyen” feliratú molinókkal vonult fel az opera–Főtér–prefektúra-útvonalon több tucat elégedetlenkedő. A zömében kolozsvári román tollforgatókat tömörítő Kolozsvári Újságírók Szakmai Egyesületének (APPC) kezdeményezéséhez csatlakozott a román opera Transilvania Art szakszervezete és a Román Írószövetség is így, közösen tiltakoztak az ellen, hogy az egyéni vállalkozók, a szerzői jogdíjas vagy megbízási szerződéssel tevékenykedőket arra kényszeríti a kormány, hogy havonta három különböző intézménynél vallják be jövedelmüket. Az elsősorban szerzői jogdíjas szerződéssel dolgozó újságírók, színészek, írók gyászinduló dallamára gyűltek össze az opera előtt. „Ez teljesen normális reakció mindarra, ami Bukarestben történt. Így fejezzük ki elégedetlenségünket és felháborodásunkat kormányzóink aberrált jogalkotásával szemben” – mondta a megmozdulásról Adrian Popa, az APPC elnöke. Ovidiu Pecican, a Román Írószövetség képviselője hozzáfűzte: abszurd olyasmit adóztatni, amit nem lehet mérni, szerinte előbb a kreativitás adóztatásának normáit kéne kidolgozni. Dan Dumitrana, a román opera tenorja, a Transilvania Art szakszervezet alelnöke a Krónikának elmondta: azért csatlakoztak az újságírók kezdeményezéséhez, mert most szolidaritásra van szükség, az új törvényi előírások őket is hátrányosan érintik. „Hatékony és működő törvénykezésre van szükség, nem olyanra, ami működésképtelen” – szögezte le Dumitrana.
A tüntetésen jelen volt Mircia Giurgiu demokrata-liberális parlamenti képviselő is, aki leszögezte: nem a kormány ellen jött tüntetni, hanem egykori szakszervezeti vezetőként tájékozódni akart. A kormánypárti honatya elismerte: valóban megalázó, hogy a szerzői jogdíjból élőknek havonta kell jelentkezniük különböző hivatalokban, ezért változtatni kell a törvényen.
A tiltakozók előbb a Főtérre vonultak, majd a prefektúra előtt folytatták a tiltakozó akciót, és szórványos pfujolás után a „Boc gyere haza” rigmusra zendítettek rá a tüntetők. Az újságírók küldöttsége egy beadványt és egy karót adott át Florin Stamatian prefektusnak, amelyre feltűzték több helyi napilap mai lapszámát, a karó hegyét pedig narancsszínű papírba csomagolták. „Alaposan behúztuk ezt a „narancssárga karót”, (Am tras ţeapa! – Kiszúrtak velünk! – román szójáték, egyszerre jelenti a karót és azt, hogy csőbe húztak, átvertek – szerk. megj.), ezért most visszaadjuk” – közölte Adrian Popa, arra utalva, hogy a tiltakozók közül korábban többen támogatták a
PDL-t, vagy legalább bíztak a kormánypártban.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.