
Jóval kevesebb élelmiszert vásárolhatnak a szociális kártyával a rászorulók 2025-ben, mint tavaly
Fotó: Rab Zoltán
Idén két alkalommal kapnak alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatást a rászorulók, illetve két, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagban részesülnek – nyilatkozta pénteken az Agerpres hírügynökségnek az európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter. A kormányon lévő RMDSZ-szel együttműködő EMSZ megalázónak, embertelennek nevezi az élelmiszer-támogatást megkurtító intézkedést.
2025. január 31., 20:172025. január 31., 20:17
Marcel Boloș emlékeztetett, hogy tavaly kéthavonta, tehát hat alkalommal részesültek a rászorulók a 250 lejes, elektronikus fizetőeszközre (szociális kártyára) feltöltött támogatásból. Idén háromhavonta kapnak segélyt: két alkalommal egyenként 250 lej értékű vásárlási utalvány, két alkalommal pedig egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomag formájában.
A miniszter szerint az idei költségvetésben elkülönítették a rászoruló diákoknak tanév elején járó 500 lejes támogatáshoz szükséges összeget is, az intézkedésnek 625 ezer kedvezményezettje lesz. A bukaresti kormány már korábban kiszivárgott intézkedését jelentős felháborodás övezi a kedvezményezettek részéről. Sokan kétségbe vonják, hogy nem futja a költségvetésből a rászorulók élelmiszer-támogatására, és felróják a kormányzati és törvényhozói illetékeseknek, hogy fenntartják a speciális nyugdíjakat.

Egy kenyér, margarin és talán a legolcsóbb, 100 grammos kiszerelésű felvágott – az idei évtől körülbelül ennyit vásárolhatnak havonta a rászorulók az élelmiszer-utalványok formájában kapott állami támogatásból.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) pénteken közölte: elfogadhatatlannak és felháborítónak tartja, hogy az alacsony jövedelemmel rendelkező, egyszülős családban élőknek, a kisnyugdíjasoknak, valamint a súlyos és a közepesen súlyos fogyatékkal élőknek – utalvány formájában – járó, egyébként is megalázóan alacsony élelmiszer-vásárlási támogatás összegét drasztikusan csökkentik.
(Az EMSZ nem veszi figyelembe a két alkalommal biztosítandó, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagot). A kormányon lévő RMDSZ-szel egyébként együttműködő EMSZ szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében meggyőződésének adott hangot, hogy a tervezett intézkedés alkalmatlan az ország drámai gazdasági helyzetének javítására, viszont annál inkább alkalmas arra, hogy állampolgárok széles rétegeit sodorja még kilátástalanabb helyzetbe.
„Mindeközben emlékeztetünk: a tavalyi évben (és bizonyos esetekben) akár havi 70 ezer lejes csillagászati összeget is elérő speciális nyugdíjak mérséklését továbbra sem hajlandók napirendre tűzni a bukaresti döntéshozók, akiket az emberek azért küldtek a törvényhozásba, mert azt ígérték, hogy hatalomra jutásukkal több pénz maradhat az emberek zsebébe, és kevesebb az államnál. Ehhez képest – ismét – az ígéretek fordítottja történik” – szerepel a parlamenti mandátummal rendelkező Zakariás Zoltán vezette alakulat A bukaresti kormánytagok jóllaknának havi kevesebb mint 21 lejből? című közleményében, amely megalázónak, embertelennek nevezi az intézkedést.
Tánczos Barna pénzügyminiszter pénteken úgy vélekedett: a 2025-ös költségvetés a rekordösszegű, 150 milliárd lejes beruházások és 7 százalékos költségvetési hiány mellett is biztosítja a bérek és nyugdíjak kifizetését, támogatja a rászorulókat, és biztosítja a gazdaság és az önkormányzatok fejlődéséhez szükséges forrásokat.

Közzétette csütörtök este a pénzügyminisztérium a 2025-ös állami költségvetés tervezetét. A jogszabályjavaslat 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és folyó áron 1912 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) számol.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.
Románia 12 helyet rontva a 61. helyre került a világ 70 legversenyképesebb gazdaságának rangsorában a lausanne-i Nemzetközi Menedzsmentfejlesztési Intézet (IMD) csütörtökön közzétett éves jelentése szerint.
A román állam élni kíván a fekete-tengeri kontinentális talapzaton található Neptun Deep lelőhelyen kitermelt földgázra vonatkozó elővásárlási jogával, ami befolyásolhatja Magyarország földgázvásárlási szándékát.
szóljon hozzá!