
A 2017. decemberi árszinthez képest a kenyér ára 4,22 százalékkal magasabb Romániában
Fotó: Pinti Attila
Az alapélelmiszerek drágulásának korlátozását fontolgatja sajtóértesülések szerint a bukaresti kormány. Közben a kabinet „ráuszította” a Versenytanácsot a sütőipari és cukrásztermékeket gyártó cégekre.
2018. december 26., 14:402018. december 26., 14:40
2018. december 26., 15:072018. december 26., 15:07
Miután befagyasztotta a földgáz és a villamos-energia árát, „kapzsisági adót” vetett ki a bankokra, továbbá más adóügyi módosításokat is elfogadott múlt heti ülésén, úgy tűnik, a szociálliberális kormány egyes élelmiszerek árának is határt szabna. A G4Media.ro portál egy hivatalos dokumentumra hivatkozva azt írja, a mezőgazdasági minisztérium azt vizsgálja, miként tudnák korlátozni az alapélelmiszerek drágulását.
Külföldi példákat vizsgálnak
A cél hasonló intézkedések foganatosítása, amelyek ugyanakkor nem érintik negatívan a fogyasztókat” – válaszolta Petre Daea, a mezőgazdasági tárca vezetője egy honatya által feltett kérdésére. Arra azonban nem tért ki a miniszter, hogy mit ért „túlzott drágulás” alatt, a G4Media.ro újságírójának megkeresésére pedig nem reagált sem ő, sem a szaktárca sajtóosztálya.
Franciaország októberben második nekifutásra fogadta el az új mezőgazdasági törvényt, amellyel a beszerzési láncban kialakult egyensúlytalanságot szeretnék orvosolni a párizsi hatóságok. A Le Figaro beszámolója szerint Stéphane Travert mezőgazdasági és élelmezési miniszter ismételten úgy nyilatkozott, hogy a cél méltányos árat fizetni a termelőknek a terményeikért. Az új jogszabály ennek jegyében előírja: az árak megállapításának a termelők által jelzett előállítási árból kell kiindulnia.
A törvény egyúttal megtiltja a szupermarketeknek, hogy 34 százalékosnál nagyobb engedménnyel kínálják a termékeket, mint ahogy azt is, hogy a beszállítónak fizetett ár plusz 10 százaléknál alacsonyabb árat alkalmazzanak. Egyes kiskereskedelmi egységek azzal fenyegetőztek, hogy az intézkedés mintegy 3 ezer termék 10 százalékig terjedő drágulásához vezethet, de a francia hatóságok ezt számtalan alkalommal cáfolták – emlékeztet a Reuters hírügynökség. Az új törvény gyakorlatba ültetését azonban a „sárgamellényes” tüntetések miatt elhalasztották.
Gyorsan drágul a kenyér
A G4Media.ro portál szerint az azonban biztosra vehető, hogy a bukaresti hatóságok által tervezett hasonló intézkedés összefüggésben áll a mezőgazdasági minisztérium ellenőrző osztálya által a sütőipari és cukrásztermékek piacán végzett vizsgálatával. „Monitoroztuk a sütőipari termékek árának növekedését. Megállapítottuk, hogy a kenyérnek a boltok polcain tapasztalható ára 15–20 százalékkal nőtt. A vekni ára 90 baniról egy lejre vagy egy lejről 1 lej 15–20 banira emelkedett” – nyilatkozta a portálnak a szaktárca meg nem nevezett illetékese.
Fotó: Pixabay.com
Elmondása szerint ugyanakkor sok cég a már meglévő pluszköltségeit január elsejétől tervezi belefoglalni az árakba. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatai is igazolják amúgy az ágazatban végbement drágulásokat. Ha a 2017. decemberi árszinthez viszonyítunk, a kenyér ára 4,22 százalékkal magasabb, miközben a földgáz 16,61 százalékkal, az üzemanyagok pedig 7,18 százalékkal drágultak.
Ennek nyomán a román mezőgazdasági minisztérium éppen egy hónappal ezelőtt, november 27-én kérte fel a Versenytanácsot, hogy vegye górcső alá az áremelkedések okát. A kiszivárgott hírek szerint pedig már zajlik is a vizsgálat.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!