
Fotó: gov.ro
2010. október 28., 08:462010. október 28., 08:46
Borbély László környezetvédelmi miniszter tegnap közölte, a kormánykoalíció tájékoztatta arról az IMF Romániában vizsgálódó küldöttségét, hogy a jelenlegi 16 százalékról szeretnék 12 százalékra csökkenteni az egységes adókulcsot, illetve más adóügyi kedvezményeket is foganatosítanának, azonban a washingtoni szakemberek közölték, erről 2012-ig semmiképp nem lehet szó, mivel jövőre be kell tartani a már leszögezett makrogazdasági számadatokat. Borbély viszont leszögezte, az IMF nem tudja megakadályozni a kormány lépését.
Varujan Pambuccian, a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetője is elmondta, a koalíció által támogatott intézkedések egyike az egységes adókulcs 12 százalékra történő csökkentése, ez azonban szerinte csak az első lépés lenne, a későbbiekben még tovább csökkentenék azt, hogy Románia fel tudja venni a versenyt a környező országokkal. „Nem nézhetjük tétlenül, hogy más országok veszik el azt az adót, amelyet a román államnak kellene begyűjtenie csak azért, mert nálunk magasabbak az adók” – szögezte le Pambuccian.
Eközben Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter már úgy nyilatkozott az Agerpres hírügynökségnek, hogy az általa vezetett tárcának nem áll szándékában 2011-től 12 százalékra csökkenteni az egységes adókulcsot. „Követjük a már leszögezett pénz- és adóügyi stratégiát. A 2011-es évi költségvetés 16 százalékos adókulcson és 24 százalékos általános forgalmi adón alapszik” – közölte.
Eközben a Mediafax hírügynökség tegnap arról számolt be, hogy az IMF-küldöttséggel tárgyaló, nevük elhallgatását kérő források közölték, a washingtoni szakemberek nem fogadják el, hogy a minimálbér 2011-ben több legyen, mint 650 lej. Mint ismeretes, a kormánykoalíció a jelenlegi 600 lej helyett a jövő évre 700 lejes legkisebb garantált fizetést javasolt. Amint arról beszámoltunk, nem sokkal Bukarestbe érkezését követően Jeffrey Franks, az IMF romániai küldöttségének vezetője úgy nyilatkozott, nem kell vizsgálni, hogy lehet-e szó a minimálbér emeléséről, mivel egy hasonló intézkedés meghozatala káros hatással lehet a román gazdaságra.
Az IMF küldöttei ugyanakkor a tárgyalások során azt is felrótták a kormánykoalíciónak, hogy a megkérdezésük nélkül döntött a minimáladó eltörléséről – tájékoztatott tegnap Lakatos Péter RMDSZ-es képviselő, aki részt vett a kedd esti tárgyalásokon. „A szemünkre hányták a mi-nimáladó előzetes egyeztetés nélküli felszámolását. Ha ők akkor azt mondták, hogy a mi-nimáladó bevezetése nem az ő ötletük volt, hanem Pogea (Gheorghe Pogea korábbi pénzügyminiszter – szerk. megj.) jött ezzel, s ne őket ítéljük el ezért, bocsássa meg nekem az Úr, de el tudtuk törölni” – fogalmazott Lakatos.
Az RMDSZ-es politikus az egyeztetés után arról is beszámolt, hogy az IMF-küldöttek ismételten leszögezték, a 2011-es költségvetésben nem lehet 39 milliárd lejnél többet elkülöníteni a közalkalmazotti bérekre, azonban részleteiben nem tárgyaltak az egységes bérezési törvényről. Egy újabb idei költségvetés-kiigazításra vonatkozó kérdésre Lakatos cáfolta, hogy szó esett volna erről a washingtoni szakemberekkel folytatott tárgyaláson, de felhívta a figyelmet, hogy erre mindenképp szükség van.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.