2007. október 17., 00:002007. október 17., 00:00
A mórahalmi minta alapján a Sepsiszentgyörgy határában levõ hathektáros szépmezõi területen raktárhelyiségeket létesítenek, a zöldség tárolására hûtõ- és csomagolóberendezéseket vásárolnak. Vajda Lajos arra ösztönzi a háromszéki kistermelõket, hogy fogjanak össze, alakítsanak egyesületet, és csatlakozzanak a szépmezõi mezõgazdasági ipari park programhoz. A létesítményt mûködtetõ értékesítési társaságnak eladhatják terményeiket, az pedig megfelelõ körülmények között tárolja, csomagolja, és továbbadja az üzleteknek, illetve bevásárlóközpontoknak. „Kovászna megyében hagyománya van a mezõgazdasági tevékenységnek, de meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy a gazda az útszélen próbálja eladni a terményeit” – mutatott rá Vajda Lajos.
A Gidófalva határába tervezett ipari parkba legkésõbb jövõ tavaszig költözhetnek be a befektetõk, ígérik a megye vezetõi. A „Sepsiszentgyörgy-Észak” nevû ipari parkot már évek óta tervezik, de a terület tulajdonjoga körül kialakult bonyodalmak miatt a közigazgatási minisztérium nem hagyta jóvá az ipari park státust. A ploieºti-i Lignit társasághoz tartozó kõröspataki bánya vezetõi nem foglalkoztak a hozzájuk tartozó terület tulajdonjogával, így a bánya bezárása után évekbe tellett, amíg azt tisztázni tudták. A 16 hektáros terület most Gidófalva tulajdonába került, a község önkormányzata kellhogy megszabja a kikiáltási árat és megtartsa a versenytárgyalást, tájékoztatott Demeter János, a Kovászna Megyei Tanács elnöke. Ha az ipari parkot kezelõ GYPPA Rt. megvásárolja a területet, újra kérvényezik a minisztériumtól az ipari park státust. Ha ez megvan, benyújtják a pályázatokat az infrastruktúra kiépítésére. Eddig a pontos topográfiai felmérést készítették el, megszerezték a kataszteri dokumentumokat, és bekerítették a területet. A számítások szerint 10 millió lejre van szükség, hogy bevezessék a vizet, a gázt és az áramot. Ezt az összeget európai uniós forrásokból és kormánytámogatásból szerzik meg. Demeter János elmondta, egy betonelemeket és téglát készítõ magyarországi vállalkozás jelezte, hogy az ipari parkban hozná létre a gyárát. A befektetõ szinte az egész területre igényt tart, de ez nem zárja ki, hogy mások is jelentkezzenek, hiszen az ipari park a környezõ területek felvásárlásával igény szerint bõvíthetõ, mondta Demeter János. n
Kedvezmények az ipari parkok „lakóinak”
Az ipari parkokra vonatkozó elsõ törvény 2001-ben született meg, de ezt európai intézmények nyomására visszavonták, és a módosított változat 2002-ben került napvilágra. A jogszabály szerint az ipari park olyan körülhatárolt terület, ahol gazdasági tevékenységet, tudományos kutatást, ipari termelést, szolgáltatásokat és a tudományos kutatások értékesítését lehet végezni. A jogszabály ugyanakkor több kedvezményt is ad az ilyen létesítményekbe befektetõknek, az építkezés ideje alatt nem kell áfát fizetniük, a területet adómentesen használhatják, és a vállalkozó hosszabb ideig elnapolhatja a jövedelemadójának kifizetését.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.