Hirdetés

Lefékezte az élénkülő turizmust a járvány

Egyelőre nem élénkült meg újra a belföldi idegenforgalom, a járvány miatt óvatosak a turisták •  Fotó: Rusu Róbert

Egyelőre nem élénkült meg újra a belföldi idegenforgalom, a járvány miatt óvatosak a turisták

Fotó: Rusu Róbert

Az emberek a járvány miatt óvatosak, ugyanakkor az anyagi helyzetük is megrendült, ezért sem mennek nyaralni. Ha a kormány nem indítja újra az idegenforgalmat, a turizmus térdre kényszerül, rengetegen maradnak munka nélkül, és ekkora kiesést évek alatt sem lehet kiheverni – mondta el a Krónikának Daragus Attila, a Falu-, Ökológiai és Kulturális Turizmus Országos Szövetsége (ANTREC) Kovászna megyei képviselője.

Bíró Blanka

2020. július 09., 08:032020. július 09., 08:03

Már a téli idényben leállította a növekedésben levő erdélyi turizmust a koronavírus-járvány. Az Erdélystat a kedden tette közzé a téli szezonra – 2019 novembere és 2020 márciusa közti időszakra – vonatkozó, az erdélyi turizmus alakulásáról szóló statisztikai közleményét. Az adatokból kiderül, a turistaérkezések száma 14,1 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 13,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A csökkenés az országos átlaghoz hasonló, és elsősorban a koronavírus-járvány által befolyásolt februári, márciusi hónapokban tapasztalt visszaeséssel magyarázzák.

A lapunk által megszólaltatott turisztikai vállalkozó szerint a lazítások után remélt visszaállás jelenleg kis mértékű,

Hirdetés

a turisták inkább vállalják, hogy külföldre mennek, mintsem a hazai, továbbra is túlságosan korlátozott körülmények között nyaraljanak.

„Amíg nem engedik a beltéri medencék, éttermek, kávézók megnyitását, nem is reménykedhetünk a forgalom élénkülésében. Már megkezdődött a főszezon, és a panziókban még mindig csak 30–40 százalékos a kihasználtság” – mondta Daragus Attila, a Romániában 2500 szállásadóval kapcsolatot tartó Falu-, Ökológiai és Kulturális Turizmus Országos Szövetség (ANTREC) Kovászna megyei képviselője.

Külföldre viszik
az emberek a pénzt

Az év elején még dübörgő turizmus nehézkesen tér magához, már megkezdődött a főszezon, és még mindig csak 30 százalék körül van a panziók kihasználtsága – mondta el lapunknak Daragus Attila.

Idézet
Ha a kormány a héten lehetővé teszi a vendéglők, kávézók megnyitását, még menthető az idény, ellenkező esetben a forgalom nagy részét elveszítjük, a turisták elmennek külföldre”

– figyelmeztet a turisztikai szakember. Hozzátette, ha minden visszaáll a rendes kerékvágásba, akkor is az előző évek forgalmának legfeljebb felére tudják feltornázni a forgalmat, mert az emberek óvatosak, ugyanakkor az anyagi helyzetük is megrendült. „Ha a szezonból még hátramaradt két hónapot nem tudjuk kihasználni, térdre kényszerül a turizmus, az ágazatban vállalkozók közül sokan kénytelenek lesznek eladni az ingatlanjaikat, rengetegen maradnak munka nélkül, ekkora kiesést évek alatt sem tudunk kiheverni” – mondta Daragus Attila. Meglátása szerint

ha a kormány nem indítja újra a turizmust, hatalmas öngólt lő, hiszen a kapcsolódó ágazatok mind megsínylik a késlekedést.

„Az emberek ezerével vonulnak ki az országból nyaralni, viszik a pénzt külföldre. Inkább vállalják a hosszú utat, a várakozást a határátlépőknél, még a vakációs jegyekkel sem jönnek a hazai szálláshelyekre, ha nem nyitják meg a beltéri medencéket, éttermeket. Senki nem akar úgy nyaralni, hogy ha esik az eső, bekényszerül a szobájába” – részletezte a szövetség képviselője.

•  Fotó: Székelyhon Galéria

Fotó: Székelyhon

Márciusban megszűnt
a turistaforgalom

Országos összehasonlításban Erdélyben jegyezték a romániai turistaérkezések és vendégéjszakák közel felét, 49,5, illetve 49,0 százalékát – derül ki az Erdélystat elemzéséből. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága 24,9 százalékos volt, ami megegyezik az előző év hasonló időszakában jegyzett adatokkal.

Erdélyben a hivatalosan bejegyzett szálláshelyeken 1,7 millió turistaérkezést regisztráltak a vizsgált periódusban, ez 14,1 százalékos visszaesést jelent az előző év hasonló időszakához képest,

a vendégéjszakák száma pedig meghaladta a 3,5 milliót, ami 13,7 százalékos csökkenést jelent.

A téli időszakban egy turista átlag két napot töltött valamelyik erdélyi szálláshelyen.

Az elemzésből kiderült, a járvány előtti időszak, vagyis november–január még illeszkedik az előző évek növekvő trendjébe. Februárban elkezdődött a visszaesés, márciusban pedig az előző évi turistaforgalom több mint kétharmada „eltűnt”.

Az erdélyi turistaforgalom nagy része a dél-erdélyi megyékben zajlott, Brassó megye ebben az időszakban is nemcsak Erdély, hanem Bukarestet leszámítva az egész ország leglátogatottabb megyéje. A vendégéjszakák számához Kolozs és Maros megye, valamint a Bánság járult hozzá jelentős mértékben. Az erdélyi szálláshelyek kihasználtságát tekintve a közép-erdélyi és partiumi megyék teljesítettek a legjobban, 27,5 százalékos aránnyal, míg az észak-erdélyi megyék a leggyengébben, 17,1 százalékkal.

Az éves összevetésben az látszik, hogy Erdélyben 2019-ben is folytatódott a turizmus 2010 óta tartó stabil növekedése: 2010 és 2019 között 153,3 százalékkal nőtt a turistaérkezések és 108,2 százalékkal a vendégéjszakák száma.

Az elmúlt év egészét tekintve az előző évhez viszonyított növekedés 4,1, illetve 5,5 százalékos volt.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Székelyföldön az erdélyi
átlagnál kisebb a visszaesés

A visszaesés a két magyar többségű székely megyét is érintette, viszont az erdélyi átlagnál kisebb mértékben: az előző évhez képest a 2019. november és 2020. március közötti időszakban 10,4 százalékkal kevesebb turista érkezett, és 4,7 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak a Székelyföldön. Amíg Hargita megyében az országos átlagnál nagyobb mértékben csökkent a turistaforgalom, addig

Kovászna megyében összességében a koronavírus-járvány okozta visszaeséssel együtt is növekedni tudott,

ami a járvány előtti, november és január közti időszak kimagasló, 20 százalék fölötti növekedésének köszönhető.

Bihar, Szatmár és Szilágy megyében a székelyföldi vendégforgalom közel kétszeresét regisztrálták: 201 397 turistaérkezést és 448 817 vendégéjszakát. Ez elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak tulajdonítható. Az előző év téli időszakához viszonyítva ez a régió is jelentős visszaesést mutatott: a vendégek száma 12,6 százalékkal, míg a vendégéjszakák száma 14,6 százalékkal csökkent. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is csökkent, viszont az erdélyi és országos átlag fölött volt, 27,7 százalékkal.

Az elmúlt téli időszakban a két közép-erdélyi megyében – Kolozs és Maros megyében – az erdélyi átlagnál magasabb volt vendégforgalom-csökkenés.

A turistaérkezések száma 337 418, ami 16,4 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, a vendégéjszakák száma pedig 644 386 volt, ami 14,8 százalékos csökkenést jelent. Ugyanakkor mindkét megye továbbra is igen magas szálláshelykapacitás-kihasználtsággal büszkélkedhetett: Kolozs megye 25,1, Maros megye pedig 30,5 százalékos, az előző évhez viszonyítva valamivel csökkenő kihasználtságot regisztrált.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés