
2019-től csak a mezőgazdaságban és az ehhez kapcsolódó ágazatokban alkalmazhatnak idénymunkásokat
A vállalkozók egy részét negatívan érintheti az a jogszabály, miszerint az idei évtől csak a mezőgazdaságban és az ehhez kapcsolódó ágazatokban foglalkoztathatnak napszámosokat.
2019. január 14., 08:432019. január 14., 08:43
2019. január 14., 08:472019. január 14., 08:47
Az idei évtől csak a mezőgazdaságban és az ehhez kapcsolódó ágazatokban, például az állattenyésztésben, vadászatban, halászatban, erdőgazdálkodásban – a fakitermelés kivételével – lehet napszámosokat foglalkoztatni. A Hivatalos Közlönyben december 29-én megjelent 2018/114-es sürgősségi kormányrendelet a bankokra kivetett „kapzsisági adót” szabályozza, de ebbe belefoglalták a napszámosokra vonatkozó módosításokat is.
A jogszabály pontosan leszögezi, hogy milyen területen lehet idénymunkást alkalmazni, eszerint a
A rendelet arra is kitér, hogy egy munkavállaló egy évben legtöbb 120 napot dolgozhat napszámosként, kivételt képeznek, akik állattenyésztésben dolgoznak, legeltetnek, szőlőtermesztésben tevékenykednek, vagy akkreditált egyetemek mellett létesített botanikus kertekben dolgoznak, őket egy évben legtöbb 180 napot lehet foglalkoztatni idénymunkásként. További módosítás, hogy az idei évtől nemcsak a munkaadót, hanem
így 500 és 2000 lej közötti pénzbírsággal sújthatják.
A munkaadóknak nincs tennivalójuk, a kiváltott napszámos-regisztert nem kell visszaadják, de már csak a módosítás során meghatározott ágazatokban vehetnek fel napszámosokat, minden más tevékenységben fekete munkának minősül az alkalmazás, és eszerint büntetik – mondta el lapunknak Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője. Hozzátette, jelenleg országos szinten gyűjtik az adatokat, hogy kik milyen területen hány napszámost foglalkoztattak, majd ezek összesítése után következnek az ellenőrzések. Ördög Lajos rámutatott, valószínűleg a vállalkozók egy részét negatívan érinti a megszorítás, hiszen tavaly minden megengedett területen foglalkoztattak idénymunkásokat, a vendéglátásban, a szórólapkihordásban is, ők ezentúl kénytelenek lesznek munkaszerződéssel alkalmazni. Nehezítő körülmény, hogy ha csak részmunkaidőben foglalkoztatnak egy alkalmazottat, akinek nincs más állandó munkahelye, be kell fizetni utána a teljes társadalombiztosítási járulékot.
A felügyelőség vezetője kifejtette, tavaly Háromszéken 80 munkaadó váltotta ki a napszámos regisztert, 3888 idénymunkást foglalkoztattak, közel 70 ezer napra.
hiszen ezekben az ágazatokban elvárás a szakértelem, a tapasztalat – mondta el megkeresésünkre Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátósok Szövetségének (SVESZ) elnöke, aki szerint korrekt a kormány intézkedése. Még mosogatni sem szabad napszámost felvenni, hiszen ha valakit beengedsz a konyhába, egészségügyi bizonylatra van szüksége – részletezte a vállalkozó. Hozzátette, szezonban a szakiskolás diákokat alkalmazzák, nekik vannak már ismereteik, és nem kell egész évre munkaszerződéssel felvenni őket. Kovács István szerint a kormánynak voltak az ágazatot segítő intézkedései, így az áfacsökkentés, a vakációs jegyek bevezetése felpörgette a forgalmat, a vállalkozóknak nem kellene napszámosok foglalkoztatására szorulniuk.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!