
A vállalkozó iskola megálmodói: (balról-jobbra) Kelemen Szilárd, Édler András és Gábor Balázs
Fotó: Facebook
A tavalyi sikeren felbuzdulva újra indul vállalkozói iskola Háromszéken. Diákok, egyetemisták és olyan fiatalok jelentkezését várják, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
2019. szeptember 05., 19:402019. szeptember 05., 19:40
2019. szeptember 05., 20:152019. szeptember 05., 20:15
A bürokrácia leküzdhető – vallják a háromszéki vállalkozói iskola kezdeményezői, ezért már második alkalommal szervezik meg a képzést, amelyen az elméleti és gyakorlati tudnivalók mellett erre is megpróbálják megtanítani a jövő cégvezetőit. A Háromszéki Ifjúsági Tanács (Hárit) valamint a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara október 1–22. között szervezi meg a vállalkozói iskolát, amelyre szeptember 22-ig jelentkezhetnek diákok, egyetemisták és olyan fiatalok, akik már dolgoznak, de fontolgatják, hogy saját céget alapítanak.
Mint Kelemen Szilárd, a Hárit elnöke a csütörtöki sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón elmondta,
A vállalkozói iskola ezt a hiányt pótolja, megismertetik a fiatalokkal a háromszéki gazdasági lehetőségeket, az intézmények, gazdasági szervezetek működését, megtanulhatják a cégalapítás és -működtetés, a különböző engedélyek beszerzésének ügyintézését, a gazdaságélénkítő projektek megpályázását.
Édler András, a kereskedelmi kamara elnöke az eseményen rámutatott, a tapasztalatok szerint sok vállalkozó egyik napról a másikra „felébred”, hogy ő a saját cége ügyvezetője, ami általában nem jár fizetéssel, ám hatalmas felelősséggel annál inkább. Ők gyakran saját kárukon, tapasztalatból okulnak. Ezt a tanulóidőszakot lehet megspórolni egy ilyen képzéssel. Rámutatott,
„Sokszor csak rá kell vezetni a hivatalnokokat, hogy lehet másként, egyszerűbben is, csak ehhez tudni kell a megoldást” – mondta a kamara elnöke. Példaként említette, előfordul, hogy az intézmények kérik a cégtől, igazolja, ki az ügyvezető, holott ingyen hozzáférnek a cégbíróság adataihoz és ott ellenőrizhetnék ezt, megspórolva a cégvezetőnek az utánajárást és a 40 lejes illetéket. Édler András különben úgy látja,
de ezekből is lehetnek sikertörténetek, hiszen menet közben kiderülhet, hogy másnak is el tudják adni ugyanazt a szolgáltatást.
Tavaly áprilisban húsz fiatal vett részt a mentorprogramban, a két legaktívabb „vállalkozótanoncot” díjazták, és mint utólag kiderült, eredményesen kamatoztatták a megszerzett tudást, Pál Hunor azóta beüzemelte a nyomdáját, ahol reklámtermékek előállításával foglalkozik, a középiskolás Szabó Áron pedig eldöntötte, hogy gazdasági területen folytatja tanulmányait. Idén is díjazzák a résztvevőket, egy fiatal Winkler Gyula, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelemért felelős szakbizottsága második alelnöke meghívására egyhetes brüsszeli tanulmányúton vehet részt, egy másik díjazott pedig egy hétig gyakorolhatja a cégvezetést egy háromszéki nagyvállalkozó mellett.
Gábor Balázs programfelelős elmondta, a Hárit és a kereskedelmi kamara oldalán kitölthető a jelentkezési lap, az érdeklődőkről profilt készítenek, ehhez igazítják a képzést. A program két részből áll, elméleti oktatásból és a vállalkozások, állami intézmények székhelyén zajló gyakorlatból.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!