
Fotó: Mediafax
2010. október 01., 08:072010. október 01., 08:07
A kormány felvállalta a négy RMDSZ-es képviselő (Édler András György, Olosz Gergely, Derzsi Ákos, Kerekes Károly) által kidolgozott napszámostörvényt. A kezdeményezők úgy értékelik, hogy elérték céljukat, és sikerült egy olyan területet szabályozni, amely az elmúlt években folyamatosan nehézséget okozott a becsületes vállalkozók számára, mivel a napszámosok foglalkoztatása a jelenlegi munkatörvénykönyv keretei között nagyon sok bürokratikus akadályba ütközött, és ezáltal a feketemunkát favorizálta.
A tervezet szerint a napszámos a polgármesteri hivataltól válthatja ki a napszámos-könyvet, ebbe a munkaadó a kifizetett bér 16 százalékával megegyező értékű adóbélyeget kell mindennap beragasszon. A munkaadó a napszámosokat bevezeti egy regiszterbe, amit a következő hónap elején lead a munkafelügyelőséghez. A munkáltató nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítást nem köteles fizetni a napszámos után. A munkavállalónak viszont a napszámoskönyv egyfajta referencia lehet a megbízhatóságáról. A munkaadó pedig le tudja írni a kifizetett bért költségként. Édler szerint a törvény erőssége az egyszerűsége.
A szabályozás pozitívumai, hogy nem kötnek munkaszerződést, a munkaviszonyt az adóbélyeg bizonyítja. A napszámost minden nap végén ki kell fizetni. Az egyetlen adó a 16 százalékos jövedelemadó, amit az adóbélyeg igazol. A törvényt kidolgozó politikus elmondta, magán- és jogi személyek is foglalkoztathatnak napszámosokat. A törvénnyel az önkormányzatokat is támogatnák, mivel az adóból befolyt teljes összeg a helyi költségvetéseket gazdagítaná.
Kelemen Tibor, a Kovászna megyei Munkavállalási Ügynökség igazgatója a Krónikának elmondta, a tervezet valószínűleg nem marad ebben a formában, hiszen mindenképpen rendezni kell a napszámosok szociális védelmét is. Ehhez nem kell ellentmondani a törvény szellemének, az egyszerű procedúrák megtartásával is meg lehet oldani, hogy a munkavállaló társadalmi védelemben részesüljön. Például a napszámoskönyvbe beragasztott bélyeggel igazolhatná a ledolgozott napokat, és azok arányában kaphatna nyugdíjat.
A napszámosok foglalkoztatását szabályozó törvénynek csak úgy van igazán értelme, ha a napszámosnak biztosítja a szociális hátteret, véli Kelemen. Az igazgató szerint a törvény alkalmazása megnehezíti majd az intézmény dolgát, hiszen ellenőrizni kell az alkalmazását, ennek ellenére reméli, hogy a parlament elfogadja azt. Kelemen Tibor szerint Kovászna megyében nagyon sokan élnek napszámból, hiszen a 90 ezer munkaképes háromszéki közül csak 40 ezer szerepel a hivatalos nyilvántartásokban.
Bedő Zsolt, egy háromszéki mezőgazdasági vállalkozás tulajdonosa lapunknak elmondta, a jelenlegi túlságosan bürokratikus szabályozás szinte lehetetlenné teszi, hogy a napszámosokat törvényesen foglalkoztassák. A napszám intézménye mindig létezett és ezentúl is fog, hiszen a mezőgazdasági munkák annyira idény-jellegűek, hogy más módon nem lehet megoldani a munkaerő foglalkoztatását. Ha a kormány okosan lép, és egyszerű, alkalmazható törvénnyel szabályozzák a napszámosok jogállását, akkor ebből az állam profitálhat. A munkaadónak is kényelmesebb, ha törvényesen foglalkoztathatja a napszámost, magyarázta a vállalkozó.
Cs. Sándor a saját kisebb földterüle-tét műveli, de emellett gyakran eljár napszámba, hogy jövedelmét kiegészítse. Lapunknak elmondta, annak örülne, ha kevés nyugdíjat kaphatna az ily módon ledolgozott évek után. Cs. Sándor attól tart, hogy a munkaadók az ő bérükből tartják vissza az adót. Elmondta, jelenleg 35 lej a napszám, ennél kevesebbért nem éri meg egész nap kemény fizikai munkát végezni.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.