
2010. január 07., 08:482010. január 07., 08:48
Jelentős mértékben csökkent a turisztikai szállásadóhelyek látogatottsága 2009 novemberében az előző év azonos időszakához képest: a Országos Statisztikai Intézet (INS) által tegnap közzétett adatok szerint az egy évvel korábbinál 15,8 százalékkal csökkent a turisták száma.
Ezzel párhuzamosan kevesebb volt a vendégéjszakák száma is, az adatok szerint ez az adat a vizsgált időszakban 17,9 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A csökkenő tendencia a tavalyi év egészére érvényes, az első 11 hónapban 13,8 százalékkal csökkent a turisták és 16,3 százalékkal a vendégéjszakák száma 2008-hoz képest.
Mindenek részeként a határátkelőkön tavaly novemberben 14 százalékkal kevesebb külföldi turista jelentkezett belépésre, míg a román állampolgárok 8,7 százalékkal kisebb arányban látogattak külföldre.
A 15,8 százalékos csökkenés azt jelenti, hogy novemberben 417,4 ezren látogattak el valamely üdülőtelepre az országban. Az összes turista 78,5 százalékát tették ki a belföldről érkezett látogatók, a külföldi vendégek a látogatók 21,5 százalékát adták, ami nagyvonalakban megfelel az egy évvel korábbi arányoknak.
A szállásadó intézmények közül a legtöbben, 77 százalék idén is szállodákban szállt meg, a vendégéjszakák száma 1153,7 ezer volt. Az eltöltött vendégéjszakák számának 84,1 százaléka esett a belföldről érkezett turistákra. A férőhelyek kihasználtsági foka országos szinten novemberben 25,4 százalékos volt, ami 7 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A szállodák valamivel az átlag fölött teljesítettek, esetükben 30,9 százalékos volt a kihasználtság.
Tavaly novemberben összesen 527 ezer külföldi turista látogatott az országba, a legtöbben (96,3 százalék) valamely európai országból érkeztek. Az Európai Unióból érkezett a külföldi turisták 63,4 százaléka, ezek közül a legtöbben Magyarországról jöttek (41,7 százalék), Bulgáriából (18,8 százalék), Olaszországból (8 százalék), Németországból (7,7 százalék) és Ausztriából (3,5 százalék) érkeztek.
A román állampolgárok közül 813,9 ezren látogattak külföldre, a legtöbben, 79,9 százalék közúton hagyta el az országot.
A novemberben mért adatok hasonlatosak az év első 11 hónapjában mértekhez: így például január elsejétől november 30-áig is fennállt az a tendencia, hogy a turisták elsősorban szállodákban kívántak lakni, így e szállásadó intézmények az összes vendég 74,1 százalékát tudhatták a magukénak. A vendégéjszakák elsöprő többsége – 84,6 százalék – ez esetben is a belföldi turistákhoz köthető.
A férőhelyek kihasználtsága 11 hónap alatt 29,2 százalékos volt, ez 6,8 százalékos esést jelent 2008 első 11 hónapjához képest. Tavaly januártól november végéig több mint 7 millió külföldi turista látogatott az országba, ami 15,1 százalékos csökkenést jelent. Ugyanebben az időszakban közel 11 millió romániai turista látogatott külföldre, ez 10,2 százalékos esést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.