
Lassú tempó. A beigért 118 helyett, csak 43 km autópálya megépítésére van reális esély 2019-ben.
Az infrastrukturális beruházásokat árgus szemekkel követő Pro Infrastruktúra Egyesület szerint a kormány által beígért 118 kilométernyi autópályának kevesebb mint fele fog megépülni az idei év végéig. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor a tavalyi kudarcos évet követően inog a szék a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezetője alatt.
2019. január 10., 09:402019. január 10., 09:40
2019. január 10., 12:052019. január 10., 12:05
Ellentmondanak a Pro Infrastruktúra Egyesület képviselői Alin Șerbănescunak, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szóvivőjének, aki szerint idén 118 kilométernyi autópályát adnak át: a civilek szerint a legvalószínűbb szám 43 kilométer, a többi pedig „naiv embereknek szóló ígérgetés és arcátlan félretájékoztatás”.
„A hatóságok továbbra is az elmúlt években tapasztalt módon megvetnek bennünket, semmibe vesznek, és fűt-fát ígérgetnek. Újabban azt mondják: »nem mi szabjuk meg a határidőket, az építők mondják azt, hogy 2019-ben befejezik«. Mintha a CNAIR illetékesei holmi ártatlan báránykák volnának, akik nem tudják, mi történik velük – írja a Pro Infrastruktúra Egyesület Facebook-oldalán. – Ha az építők nem tartják be a szerződésben vállalt határidőket és kötelezettségeket, miért nem bírságolják meg őket? Ez ismét csak egy füstbomba, amelynek az a célja, hogy elrejtse a felelősségtől való menekülést, és a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság illetékeseinek inkompetenciáját.”

Ügyvivő szállításügyi miniszteri mandátumának legfőbb prioritása sokkal gyorsabb ütemben folytatni a sztrádaépítési szerződésekbe foglaltak gyakorlatba ültetését – jelentette ki szerdán Rovana Plumb.
Számok és számok
Az egyesület képviselői felidézik Alin Șerbănescu, a CNAIR szóvivője nyilatkozatát, amelyben idénre
„A valóság kegyetlen. 2019-ben csupán 43,28 kilométernyi autópályát adhatnak át, vagyis az A1-es autópálya Lugos–Déva-szakaszának 3-as (május–június) és 4-es szakaszát (augusztus–szeptember), Holgya és Marossolymos közötti részét. Jelenleg nehezen megvalósítható, hogy 2019 végén további 8 kilométernyi sztrádán autózzunk az A10-es autópályán Szászsebes és Gyulafehérvár déli csomópontja között a rövid lámkeréki szakaszon. A szakasz további része (Gyulafehérvár, északi csomópont) nem készülhet el 2019-ben, ha reálisan nézzük. Az észak-erdélyi (A3-as) autópálya Radnót és Maroskece közötti, 17,9 kilométeres szakaszára vonatkozóan pedig csak elméleti esély van arra, hogy 2019 vége előtt megnyissák az építő (Astaldi) pénzügyi gondjai és a megoldatlan bürokratikus problémák miatt. Így aztán a
A többi csak a naivaknak szóló ígérgetés, arcátlan félretájékoztatás és ordas hazugság” – szögezi le a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Közben viszont még a helyén van a CNAIR élén Narcis Neaga, akivel kapcsolatban Viorica Dăncilă miniszterelnök december elején úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a 2018-as év végéig nem épül meg 100 kilométer autópálya, akkor a tisztségével kell ezért felelnie. Úgy tűnik azonban, hogy inog a szék Neaga alatt. Sajtóértesülések szerint ugyanis a kormányfő tartja a szavát, és azt követően, hogy a tavalyi év során a beígért százból összesen alig több mint 60 kilométer sztrádát sikerült átadni a forgalomnak, kiküldte a miniszterelnöki hivatal ellenőrző testületét az útügyi vállalathoz. Meg nem nevezett források a Digi 24 hírtelevíziónak kedden úgy nyilatkoztak, hogy az ellenőrzés célja Neaga leváltása, egy két-három fős lista is elkészült lehetséges utódjainak nevével.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!