
2009. május 25., 11:162009. május 25., 11:16
A pénteken a Rétyi Nyírben megszervezett konferencia már erre alapozott. A természeti rezervátumban felállított hatalmas sátorban zajlottak az előadások, a meghívottakat pedig szekérrel szállították a konferencia helyszínére. Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke a rendezvényen hangsúlyozta, a megye idegenforgalmát arra kell építeni, amiben ez a térség más, vagy több, mint a többi, megemlítette a rezervátum híres tavirózsáit, és hangsúlyozta, ezekhez hasonló turistacsalogató értéke még sok van a megyének.
A rendezvény házigazdája, Demeter János, a háromszéki önkormányzat alelnöke a Rétyi Nyírbe tervezett látogatási központ terveit ismertette. Az elképzelés szerint a természetvédelmi rezervátum mellett hoznák létre a központi egységet, majd később öt-hat kisebb központot is létesítenének a megye más, védettnek nyilvánított területeinek közelében. Ezek a központok Háromszék természeti értékeit, turisztikai látványosságait mutatnák be. Külföldi mintára leshelyeket létesítenének, hogy a látogatók közelről megcsodálhassák a vadállatokat, anélkül, hogy bárki is veszélybe kerülne. Sándor István, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója előadásában éppen ezeket a fotósoknak létesített leshelyeket mutatta be, a kunyhószerű les üvegfalán át láthatók az állatok, de ők csak a saját tükörképüket látják.
A konferencián többször is elhangzott, hogy a Nagyvárad–Brassó–Bukarest-autópálya és a Brassó mellett, Vidombákon létesülő repülőtér segítheti a háromszéki turizmus fellendülését. A rendezvényen részt vett Sorin Munteanu, a turisztikai minisztérium államtitkára, aki támogatást ígért a Kovászna megyei programokhoz, és kifejtette, megfelelő fejlesztés mellett komoly turizmust lehet a térségben kialakítani. A konferenciát a Nature Photo 2009 című fotókiállítás színesítette, a természetfotókat a természetben, a fák, bokrok ágaira függesztették ki.
Szombaton a hagyományos kolbászparádéval folytatódott a Háromszéki Turisztikai Napok rendezvénysorozat. A sepsiszentgyörgyi új sportcsarnokban több mint hetven csapat töltött csapatonként tíz kilogramm húsból kolbászt, hagyományosan, székely „sápadt kolbászt”, pirospaprikást, csípőset. A szervezők a jó hangulat ellenére hiányolták, hogy a gasztronómiában érdekelt húsfeldolgozók és a helyi éttermek nem neveztek be csapatokkal a vetélkedőre. Kovászna megyében több mint száz ilyen vállalkozás működik, és közülük csak tíz nevezett be. Vajda Lajos, a Kis- és Közepes Vállalkozók Szövetsége, az ASIMCOV vezetője a szupermarketek helyi vezetőinek rótta fel, hogy felkérésüket még csak nem is továbbították a központ felé, és nem vettek részt a helyi közösség által kezdeményezett rendezvényen.
Az egész napos eszem-iszommal, zenével, tánccal járó parádén a mesterszakácsokból, üzletemberekből, elöljárókból alakult zsűri több díjat is kiosztott. A csapatok közül kettő képviseli majd Romániát az októberben sorra kerülő híres békéscsabai kolbászfesztiválon: az első díjas csernátoni Enikő panzió és a legelegánsabb csapat különdíját megszerző Veterán Néptáncosok csapata.
Vasárnap a maksai Óriáspince-tetőn zárult a rendezvény, a művelődési központ által szervezett HáromszÉKünk szekértáborban 27 háromszéki település tette szekérre és mutatta meg értékeit és ételkülönlegességeit.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.