
„Megkegyelmeznek” az adósoknak. A büntetőkamatok eltörlésével ösztönöznék az adóalanyokat a tartozás befizetésére
Fotó: Beliczay László
Az államnak meglennének az eszközei arra, hogy behajtsa a cégek és magánszemélyek által az államkassza felé felhalmozott adósságokat – vallják a szakemberek, akik a most meghirdetett adóamnesztia kapcsán arra is rámutatnak: már-már lehetetlen, hogy nem indult meg a végrehajtási eljárás olyan adóalanyok ellen, akiknek még tavalyi tartozásaik vannak.
Különböző könnyítésekkel próbálja ösztönözni a kormány az egymillió lejnél nagyobb adóhátralékok befizetését, az ennél kisebb hátralékoknál pedig elengedik a büntetőkamatokat, ha az adósságot november 30-ig törlesztik. A sajtó által adóamnesztiaként emlegetett rendeletet szerdán fogadta el a Viorica Dăncilă vezette kabinet.
Az adóhátralékot legfeljebb tíz évre lehet átütemezni, az adóhatóság pedig – bizonyos feltételek teljesítése esetén – el is engedheti az adósság 30-tól 50 százalékig terjedő hányadának befizetését.
A könnyítések elnyerésének egyik feltétele, hogy az adós december 15-ig befizesse a folyó évre esedékes adóterheit, az átütemezés első évében is naprakészen fizessen adót, a második évtől kezdődően pedig a hátralékból is törleszteni kezdjen. Azok az adóalanyok számíthatnak adóhátralékuk 30-50 százalékának elengedésére, amelyek még idén törlesztik annak 5-15 százalékát.
A Mediafax hírügynökség által közölt adatok szerint
Mint ismeretes, legutóbb 2015-ben hirdetett a kormány „adóamnesztiát”, akkor szintén a büntetőkamatok elengedésével próbálták ösztönzi, hogy minél több cég és magánszemély fizesse be maradéktalanul az adóját.
„A Romániában működő magán- és állami cégek közel felét érinti a kormány által elfogadott adóamnesztia, érthetetlen, miként tudott ennyi vállalkozás több hónapos adósságot felhalmozni, amikor a gyakorlat szerint, ha egy cég 25-ig nem törleszt, másnap már kiküldik a felszólítást, és két hét után elindul a végrehajtás” – értékelt a Krónika megkeresésére Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott, a határozat szerint több mint 300 ezer vállalkozás 33,7 milliárd lejnyi tartozását törlik el, amit a kormány azzal indokol, hogy az adóamnesztia révén rábírják a cégeket az elmaradások befizetésére. A szakember szerint viszont ez a megközelítés azért nem logikus, mert az államnak mindenképpen a rendelkezésére állnak az eszközök, hogy a kinnlevőségeit behajtsa.
– szögezte le a kamara elnöke.
Édler amúgy valószínűnek tartja, hogy az adóamnesztia hátterében az áll, hogy a kormány az eladósodott állami cégeket, vállalatokat próbálja „ráncba szedni”, de kizárólag ezekre vonatkozó jogszabályt nem lehet elfogadni, ezért született az általános amnesztia. „Az állami vállalatok tartozásainak nagy része a késedelmi és büntetőkamatokból halmozódott fel, így ha ezeket eltörlik, máris „piacosabbá” válnak. „Egyetlen céget sem lehet eladni, ha hatalmas adósságai vannak az állam felé, ám ha ezeket lenullázzák, nagyobb eséllyel találnak gazdára” – részletezte a szakember.
„Nehéz több hónapos adósságokat felhalmozni, hiszen ennyi idő alatt az adóhivatalnak be kell indítania a végrehajtási eljárásokat” – nyilatkozta hasonlóképpen megkeresésünkre Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő. Mint hangsúlyozta, az adóamnesztia az elmúlt év végéig felhalmozott tartozásokra vonatkozik, azóta eltelt hét hónap, lehetetlen, hogy a cégek ellen ne indult volna be az eljárás, a banki számlák zárolása, ingatlanok lefoglalása, az ügyfelek fizetésének zárolása, ami azt jelenti, hogy az adós cég által kiállított számlák ellenértékét már nem a cégnek, hanem közvetlenül az államnak kell befizetniük az ügyfeleiknek. Debreczeni László szerint az intézkedés valószínűleg a nagy cégekre vonatkozik leginkább, esetükben működnek a havonta történő megegyezések, ha az aktuális adó és az elmaradás egy részét befizetik, felfüggeszti az adóhivatal a végrehajtási eljárást, hogy „hagyja őket működni”.

Hamarosan adóamnesztiával rukkol elő a kormány – harangozta be a Krónikának a Kovászna Megye Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki igazságtalannak tartja a tervezett intézkedést, mivel az időben törlesztők semmiféle jutalomban nem részesülnek.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!