
A büntetőkamatok eltörlésével párhuzamosan jutalmazni kellene az időben adózókat
Fotó: Pethő Melánia
Hamarosan adóamnesztiával rukkol elő a kormány – harangozta be a Krónikának a Kovászna Megye Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki igazságtalannak tartja a tervezett intézkedést, mivel az időben törlesztők semmiféle jutalomban nem részesülnek.
2019. július 30., 15:572019. július 30., 15:57
Hátrányos helyzetbe hozza a tisztességes adófizetőket a pénzügyminisztérium tervezett adóamnesztiája – véli Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ezért azt javasolja, hogy részesüljenek jutalomban mindazok, akik határidőre törlesztik az állam felé anyagi kötelezettségeiket.
Édler a Krónikának elmondta, a napokban a pénzügyminisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának ülésén vetődött fel, hogy hamarosan életbe léptetik az adóamnesztiát. A kormány forgatókönyve szerint ebben két kategóriára osztják a vállalkozásokat: az elmúlt év végéig egymillió lejnél több vagy kevesebb állami tartozást felhalmozók külön elbírálás alá esnek.
A sepsiszentgyörgyi szakember – aki az országos kereskedelmi kamara képviseletében vett részt a bizottság ülésén – lapunknak elmondta,
Azoknak a vállalkozásoknak, melyek kevesebb mint egymillió lejjel tartoztak az államnak az elmúlt év végén, ez év november végéig kell befizetniük az adósság teljes összegét, és akkor a késedelmi és büntetőkamatokat elengedik.
A Kovászna megyei kamara elnöke már az ülésen felvetette, hogy az adóamnesztiával hátrányosan megkülönböztetik a jól fizető cégeket. „Nem tartom elfogadhatónak, hogy az állam időnként amnesztiában részesíti a rossz adófizetőket. Különösen, hogy ennek van egy rendszeressége, legutóbb négy évvel ezelőtt engedték el a kamatokat. Így erre akár számíthatnak is a cégek” – részletezte a gazdasági szakember. Édler rámutatott, ha egy vállalkozás nem fizeti be időben az adókat, használja azt a pénzt, ha a kamatokat eltörlik, olyan, mintha kamatmentes hitelt vett volna fel az államtól.
– fogalmazta meg a Kovászna megyei kereskedelmi kamara elnöke. Kiemelte egyúttal: az sem világos, miként lehet ennyi adótartozást felhalmozni, hiszen ha egy kis cég nem fizet határidőre, következő nap már zárolják a bankszámláit.
Édler a bizottság ülésén azt javasolta a pénzügyminisztérium képviselőinek, hogy ha elfogadják az adóamnesztiát, akkor egyúttal léptessenek életbe jutalomrendszert a tisztességes adófizetőknek. Azt a választ kapta indoklás nélkül, hogy erre nincs lehetőség, viszont felvetésére megígérték, fontolóra veszik, hogy azok kapjanak kedvezményt, akik határidő előtt törlesztenek.
Ezzel viszont a székelyföldi szakértő szerint az a gond, hogy a törvényt betartó, határidőre fizető cégek még mindig nem kapnak semmilyen ösztönzést, ugyanakkor a vállalkozók mérlegelhetik, hogy megéri-e nekik, hiszen előfordulhat, hogy nagyobb nyereségre tesznek szert, ha megforgatják a pénzt, mint az állam által felajánlott kedvezmény.
A kamaraelnök amúgy úgy gondolja, az államnak nem kellene beavatkoznia a piac működésébe, hiszen ha egy cég nem tudja befizetni határidőre az adókat, akkor jön egy másik, felvásárolja, és időben törleszt, a tisztességesen adózok pedig nem kerülnek hátrányba.
Édler azt mondja, az amnesztiát hamarosan bevezeti a pénzügyminisztérium, hiszen a tervezetben ez év novembere szerepel a tavalyi tartozások befizetésének határidejeként, ha ezzel a kedvezménnyel az adósok élni akarnak.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!