
Fotó: Archív
2010. december 24., 07:432010. december 24., 07:43
Az egészségügyi minisztérium javaslatára csütörtöki ülésén elfogadta a kormány azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely előírja az országos egészségügyi kártya bevezetését. A határozat értelmében az országos egészségügyi kártya használata kötelező lesz minden olyan biztosított számára, aki közegészségügyi szolgáltatásokat szeretne a jövőben igénybe venni, ugyanakkor a rendszerben dolgozó orvosok is kapnak egy hasonló, szakorvosi kártyát.
„A kártya bevezetése elengedhetetlen az egészségügyi rendszer hatékonyabbá tételéhez. Ezt a lépést rég meg kellett volna tenni, ezáltal közelebb kerülünk a rendszer informatizálásához, amely nélkülözhetetlen az orvosi szolgáltatások és ezek anyagi oldalának átláthatóságához. Az informatizált rendszer sokkal hatékonyabb és biztonságosabb, mint a hagyományos: jelenleg bárki hozzáférhet a személyes információkhoz, csak el kell olvasnia a papírokat. Az informatizált rendszer biztosítja, hogy ezekhez az adatokhoz csak az érintett páciensek és orvosok férhessenek hozzá, vagy ha ezek mégis nyilvánosságra kerülnének, akkor a hatóságok azt is kideríthetik majd, ki a felelős közzétételükért, ami jelenleg majdnem lehetetlen” – nyilatkozta Cseke Attila egészségügyi miniszter.
A biztosítási kártyának külön sorszáma lesz majd, és tartalmazni fog olyan alapvető információkat, mint a páciens neve, személyi száma, illetve lesz egy, a biztosítási rendszerben érvényes, egyedi azonosító száma. A kártyán található elektronikus csipről leolvashatók lesznek olyan adatok, mint a páciens krónikus és életveszélyt jelentő betegségei, vércsoport és Rh-faktor, a háziorvos neve és elérhetősége, valamint a páciens még életében kifejezett beleegyezése, miszerint halála esetén szervdonorrá válik. Az egészségügyi miniszter és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke közös rendeletben határozza majd meg, melyek azok az életveszélyes kórcsoportok és krónikus betegségek, amelyek az egészségügyi kártyára kerülnek.
A szervdonori minőségre vonatkozó információkat a 2006/95. törvény 147. cikkelyének 5. pontjában foglalt szabályozás alapján rögzítik a kártyán, ha a biztosított még életében közjegyző előtt beleegyezett szervei átültetésre való felhasználásába vagy feliratkozott a Szervdonorok Országos Regiszterébe. Az orvosi személyzet hozzáférési módozatait eme információkhoz a törvény alkalmazási normái rögzítik majd. Ugyanakkor minden orvos kap egy szakorvosi kártyát, ez egyfajta kulcsa az informatikai rendszernek, amelyet egyszerre kell majd használniuk a páciens kártyájával, hogy az utóbbi megkaphassa az egészségügyi ellátást. Semmilyen szolgáltatás nem vehető igénybe addig, amíg mindkét kártyát nem regisztrálják a rendszerben. Például ha a betegnek receptre lesz szüksége, a biztosítási kártyájával megy el a háziorvoshoz, aki azt saját kártyájával együtt használva lehívja a szükséges adatokat és kibocsátja a receptet.
Az új szabályozásnak megfelelően az egészségbiztosítási pénztárral szerződésben lévő közegészségügyi szolgáltató egységek kötelesek ellátni a biztosítási kártyával rendelkezőket, az alkalmazási normáknak és a keretszerződésbe foglalt feltételeknek megfelelően. Abban az esetben, ha a biztosított nem mutatja fel a kártyát, akkor fizetnie kell az orvosi szolgáltatásokért, ha nem sürgősségi vagy járványgyanús esetről van szó. Az országos egészségügyi kártya bevezetése 2011 januárjában kezdődik el, és előzetes számítások szerint az első kártyákat 2011 második felében bocsátják ki, életbelépésük idejét pedig kormányhatározat szabályozza majd.
Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.