Hirdetés

Jelentés: indokolatlanul magas az üzemanyagok ára

Indokolatlanul emelték a 2010-es év folyamán az üzemanyagok árát a töltőállomások üzemeltetői, a drágítást nem tette szükségessé sem a kőolaj tőzsdei ára, sem az árfolyam-ingadozás, sem pedig az állam által kivetett adók szintje. Eközben a kőolajipari vállalkozások az év végén jelentős veszteséget jelentettek, a nyereségeket nem megfelelően tüntették fel – derül ki abból a jelentésből, amely a szakágazat gyártói és forgalmazói által alkalmazott gyakorlatot mutatja be. A hatóságok figyelme azt követően irányult az üzenyagárakra, hogy a gépkocsivezetők országszerte tiltakozó akciókat szerveztek a drágulás miatt. A miniszterelnök általános adóhatósági vizsgálatot kért az üzemanyaggyártó cégek esetében.

Bálint Eszter

2011. január 26., 15:232011. január 26., 15:23

Ez a dokumentum jelenleg a miniszterelnök asztalán van, és a tegnap jutott a Mediafax hírügynökség birtokába. A román piac fő kőolajipari szereplői az OMV Petrom, a Rompetrol, a LukOil, a MOL és az OMV.

„A kockázati vizsgálatokból kiderült, hogy a tavalyi év folyamán az a piac, amelyen az üzemanyag-gyártók és -forgalmazók működtek, jelentősen átalakult, ami abban nyilvánult meg, hogy a töltőállomásokon magas volt a benzin és a gázolaj ára. Eközben a termeléssel és a forgalmazással járó költségek (kivéve az áfát és a jövedéki adót) relatíve állandóak maradtak, vagy alig észlelhetően módosultak. Következtetésképpen a kialakult helyzetnek jóval nagyobb profitot kellett volna eredményeznie a piaci szereplők számára, így nagyobb jövedelemadót és több áfát kellett volna fizetniük” – mutat rá a jelentés.

A dokumentum arra is rámutat, hogy a tavalyi év folyamán mintegy 20 százalékkal nőtt az üzemanyagok ára, és hogy a legtöbb esetben a piaci szereplők nagyrészt egy időben és szinte azonos mértékben drágítottak, így szinte azonos áron vásárolható egy liter benzin vagy gázolaj valamennyi fontosabb vállalat töltőállomásánál. Az adók és az árak viszonyát vizsgálva kiderül, hogy a tavalyi év folyamán az előző évi 52,5 százalékról 49,8 százalékra csökkent az adók aránya a fogyasztói árban – miközben három százalékkal, 19-ről 24 százalékra nőtt az áfa a tavalyi év második felétől. 

Általános adóhatósági vizsgálatot kért Emil Boc
Emil Boc miniszterelnök a szerdai kormányülésen leszögezte: az üzemanyagok drágulását nem indokolják a gyártókra és forgalmazókra kirótt adóterhek. A kormányfő felkérte az adóhatóságot (ANAF), hogy indítson teljes körű vizsgálatot az üzemanyaggyártók esetében. Boc felkérte a Versenytanácsot is, hogy vizsgálódjon tovább az esetleges árkartellezés leleplezésére.

„Mindez igazolja, hogy nem lehet az adóterhek növekedésére fogni a drágításokat” – mutatnak rá a jelentés készítői. Hasonlóképpen három százalékkal csökkent az adók aránya abban az árban is, amelyet a nagy gyártók és forgalmazók a benzin nagybani árban alkalmaztak, míg a gázolaj árában 5 százalékos visszaesésről beszélnek.

A kőolaj – mint alapnyersanyag – tőzsdei árának alakulása kapcsán megjegyzik, hogy 2010 elején a New York-i tőzsdén a referencia-árfolyam hordónként 80 dollár volt, december közepén pedig 90 dollár körül alakult. „Így tehát ezek az adatok sem teszik indokolttá a mintegy 20 százalékos drágítást” – szögezik le a jelentéstevők, akik ugyanakkor paradoxonnak nevezik, hogy míg a 2009-es év folyamán januártól decemberig a tonnánkénti ár 470 dollárról 850-re nőtt, a hazai forgalmazók alig 50 banival módosítottak literenkénti áraikon, addig tavaly közel egy lejjel drágítottak, miközben az ár 850 dollárról 980 dollárra emelkedett.

„Megállapíthatjuk tehát, hogy 2009-ben közel 100 százalékos volt az árnövekedés, a 380 dolláros tonnánkénti drágítás pedig alig 50 banis fogyasztói áremelést eredményezett, addig a 130 dolláros drágítás egy lejes áremelést vont maga után” – vonják le következtetésként a dokumentum szerzői.

Elenyésző árcsökkentés a Petromnál és a Rompetrolnál
A Petrom 4 banival, a Rompetrol pedig 3 banival csökkentette kedden az üzemanyagok literenkénti árát. Az árcsökkenés oka az, hogy megszűnt egy különadó, amely literenként 0,01 dollárral terhelte az üzemanyagárakat, és amely a kőolajipari termékeknek létrehozott különalapba folyt be.

A lej és a dollár árfolyamának alakulását górcső alá véve arra derül fény, hogy a tavalyi első nemzeti banki referencia-árfolyam 2,9089 lej/dollár volt, idén január 13-án pedig 3,2350 – a szakemberek szerint ez sem teszi indokolttá a közel 20 százalékos drágítást.

A jövedéki adó szintje sem változott eközben, egész évben állandó maradt: az ólommentes benzinnél 1,48 lej, míg a gázolajnál 1,48 lej volt. „Idén januártól ugyan három százalékkal megemelte a kormány a jövedéki adót, azonban ha az árfolyam-növekedést is számításba vesszük, akkor sem indokolt a közel 20 százalékos drágulás” – szögezik le a jelentés készítői.

A szakhatóságok vizsgálata arra is rámutat, hogy rendellenességek tapasztalhatók a kőolajipari társaságok pénzügyi eredményeiben. Ugyanis ha 20 százalékos drágítással és az előző évekhez képest relatív állandó vagy számottevőnek nem nevezhető kiadásokkal számolunk, akkor arányosan növekednie kellett volna a profitnak, ezzel egy időben a vállalatok által befizetett jövedelemadónak is.

Ezzel szemben a vizsgált cégek jövedelme nemhogy nem nőtt, hanem szinte valamennyien jelentős veszteségről adtak számot könyvelésükben. A Rompetrol által tavaly novemberben a tőzsdéhez eljuttatott könyvelés szerint a vállalat 2010 első kilenc hónapjában 139,6 millió dolláros veszteséget regisztrált – ami 29,1 százalékkal nagyobb, mint az előző év hasonló időszakában jelentett számadat. Eközben tavaly november végén az orosz Lukoil által kezelt Petrotel-Lukoil igazgatótanácsa 136 millió eurós törzstőkeemelésről döntött, hogy az összegből finanszírozni lehessen a romániai vállalat veszteségeit, s ezáltal folytatni tudják tevékenységüket. Ugyanebben a periódusban az OMV Petrom 337,2 millió eurós jövedelmet jelentett, ami 46 százalékos bővülést jelent 2009 első kilenc hónapjához viszonyítva.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.

Gázolajdrágulást hozhat július
Gázolajdrágulást hozhat július
2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé

Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé
2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
Hirdetés