
Időt nyertek. Két évük van a cégeknek az ingatlanok felértékelésére
Fotó: Pixabay
Nem kell többletadót fizetniük azoknak a cégeknek, amelyeknek idén lejár az ingatlanfelértékelésük, az erről szóló hírek csak riogatásnak bizonyultak, miután a hatályos jogszabályok szerint csak ötévente kell megújítani a dokumentumokat.
2021. február 03., 16:182021. február 03., 16:18
Újabb riogatáshoz vezetett a rosszindulatú törvényértelmezés Romániában. Az önkormányzatok egy része már kiküldte a felszólításokat, hogy azok a cégek, amelyeknek lejárt a hároméves ingatlanfelértékelése, újítsák meg azt, és március 31-ig nyújtsák be, ellenkező esetben egész évre emelt ingatlanadót fizetnek. Történt mindez olyan körülmények között, hogy a tavaly decemberi törvénymódosítás alapján a felértékelés érvényességét három évről öt évre növelték. A bizonytalanság onnan adódott, hogy különböző módon értelmezték a módosítás életbelépésének időpontját.
Debreczeni László adószakértő a Krónika megkeresésére leszögezte,
Az adószakértő a pénzügyminisztériumhoz fordult, ahol megerősítették értelmezését. „Végre néhány hetes bizonytalanság után elméletben és gyakorlatban is rend lett, tiszta vizet öntöttünk a pohárba” – szögezte le Debreczeni.
Közben a bukaresti sajtó még mindig arról ír, hogy nem egyértelmű, életbe lépett vagy sem a felértékelések érvényességét öt évre növelő jogszabály-módosítás. A Hotnews.ro hírportál keddi cikkében megszólaltatta Bukarest 1. és 2. kerületi polgármesteri hivatalainak munkatársait, akik úgy értelmezik, még a régi törvény van érvényben, kiküldték a felszólításokat, és március 31-ig várják a jogi személyektől a hároméves felértékelések aktualizált változatát. Igaz, azt is elmondták, a helyzet nem egyértelmű, és hogy a pénzügyminisztériumtól várják a végleges választ.
Az adótörvénykönyv értelmében a cégek meghatározott időközönként kötelesek újraértékeltetni az ingatlanjaikat, és az alapján fizetik a helyi adót. Ha ezt nem teszik meg,
Két évvel ezelőtt már módosították a jogszabályt, hogy a felértékelést utólag az adott évben már nem lehetett elvégeztetni, március 31-e, a helyi adó első részletének befizetési időpontja a határidő. Ezért az adószakértők, könyvelők mindig figyelmeztettek, hogy a cégek ne mulasszák el a felértékelés megújítását, különben jelentősen megemelkedik a helyi adójuk.
Debreczeni László felidézte, tavaly december 21-én jelent meg a 296-os törvény, amely mintegy kétszáz pontban módosította az adótörvénykönyvet. Bizonyos cikkelyei január 1-jétől léptek életbe, több pontja később, illetve vannak benne olyan passzusok, amelyeknél nem jelölték meg az érvénybe lépése időpontját.
– részletezte az adószakértő.
Viszont minden törvény esetében, amelyben nem rögzítik a hatálybalépés időpontját, az alkotmány előírása érvényes, miszerint a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után három nappal alkalmazandó. „Az alkotmány a legerősebb törvény, mindent felülír, az adótörvénykönyv 4-es cikkelyét is” – húzta alá a szakértő.
Rámutatott, az ingatlanfelértékelés körüli értelmezés tovább bonyolódott, mert a felértékelők meggyőzték a fejlesztési minisztériumot, a tárca szakemberei pedig január elején kiadtak egy körlevelet, ami szerint a háromról öt évre szóló módosítás csak ez év júliusától lép érvénybe, tehát akiknek idén lejár a három év nem kapnak haladékot. Az önkormányzatok többsége készpénznek vette a fejlesztési minisztérium körlevelét, elkezdték kiküldeni a felszólításokat a cégeknek, hogy március 31-ig tegyenek eleget a kötelezettségüknek. Időközben a pénzügyminisztérium átiratban tájékoztatta a fejlesztési szaktárcát, hogy a módosítás december 24-től életbe lépett, és a felújítás már nem három, hanem öt évig érvényes, a cégek kaptak két év haladékot. Ennek hatására a fejlesztési minisztérium január 20-án javította saját tájékoztatóját, tehát az önkormányzatok is értesülhetnek erről – hangsúlyozta Debreczeni László.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!