
Adrian Zuckerman nagykövet (balra) figyeli, amint Dan Brouillette amerikai energiaügyi és Virgil Popescu román gazdasági és energiaügyi miniszter ellátja kézjegyével a történelminek nevezett megállapodást
Fotó: Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége
Románia az Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodai atomerő egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot. Ezzel egy időben az amerikaiak autópályával és vasútvonallal akarják összekötni Konstancát a lengyelországi Gdanskkal.
2020. október 10., 14:102020. október 10., 14:10
2020. október 10., 19:262020. október 10., 19:26
A Dan Brouillette amerikai energiaügyi, illetve Virgil Popescu román gazdasági és energiaügyi miniszter által Washingtonban aláírt hosszú távú atomenergetikai együttműködésről szóló elvi megállapodás szerint a megépítendő új reaktorok is Candu 6 típusúak lesznek, akárcsak a működő egyes és kettes reaktor. A Románia történetének legnagyobb ipari beruházásának tekintett befektetéshez amerikai pénzintézetek – köztük az Exim Bank – bevonásával kötnek legalább hétmilliárd dolláros hitelszerződést.
Popescu szerint a stratégiai jelentőségű megállapodás előkészítését Klaus Iohannis államfő tavaly augusztusi washingtoni látogatása alapozta meg, amikor az amerikai-román stratégiai partnerség fejlesztéséről írt alá megállapodást Donald Trump amerikai elnökkel. A román elnök akkor kifejezte reményét, hogy a politikai és a katonai-biztonsági együttműködés mellett a román-amerikai gazdasági – főleg energiaipari és nukleáris – együttműködés is új lendületet kap.
Adrian Zuckerman, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete ugyanakkor a kormányközi megállapodás parafálását követően bejelentette, az amerikai kormányzat nagyszabású, autópályát és vasutat érintő projektet is tervez a térségben. A diplomata közölte, azt tervezik, hogy Lengyelország bevonásával sztrádával és vasútvonallal kötik össze Konstancát és a lengyelországi Gdanskot, ezáltal pedig a Fekete- és a Balti-tengert. „Ez az infrastrukturális projekt óriási nyereséget jelent Románia és Lengyelország, de a térség gazdasága számára, még jó ideig” – vélekedett Adrian Zuckerman, aki nem bocsátkozott részletekbe az autópálya- és vasútépítés kapcsán, a várható költségekről sem beszélt. Romániának egyébként nincs túl jó tapasztalata az amerikai sztrádaépítés terén: a Bechtel vállalat mindössze 52 kilométert épített meg a 415 kilométer hosszúra, 2,2 milliárd euró összköltségűre tervezett pályából Kolozs megyében.
Az MTI emlékeztet, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) kormánya tavaly májusban a China General Nuclear Power Corporationa kínai vállalattal kötött előzetes megállapodást a cernavodai atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának megépítéséről. A kínaiakkal 2013-ban, a Victor Ponta vezette baloldali kormány kezdte el a tárgyalásokat az erőműbővítésről. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) tavaly ősz óta hivatalban lévő kisebbségi kormányának felkérésére a cernavodai atomerőművet működtető Nucleareletrica állami vállalat idén júniusban felmondta az együttműködést a kínai vállalattal, és bejelentette, más lehetőségeket keres a bővítésre. Bukarest 2013 előtt több tendert is kiírt a cenavodai hármas és négyes blokk megépítésére, de jelentkezők híján, vagy visszalépésük miatt sorozatosan el kellett halasztania a bővítést.
Mark Esper amerikai (balra, maszk nélkül) és Nicolae Ciucă román védelmi miniszter (jobbról a második) tíz éves katonai együttműködésre vonatkozó útitervet írt alá Washingtonban
Fotó: Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége
A cernavodai atomerőműben az eredetileg tervezett öt reaktor közül eddig kettő épült meg: az elsőt 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe. 1400 megawatt összesített teljesítményükkel az atomreaktorok Románia beépített villamosenergia-teljesítményének 6,9 százalékát teszik ki, és az ország jelenlegi (a tavalyi évben 55 TWh) villamosenergia-szükségletének mintegy 22 százalékát képesek fedezni. A 3-as és a 4-es reaktorok kapacitása a korábbi tervek szerint szintén 1400 megawatt lenne, így az atomerőmű teljesítménye megkétszereződne.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!